Son Konu

Astım çocuklarda

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Astım çocuklarda Çocuklarımızın her türlü hastalıktan uzaktan olmasını isterken, maalesef ismi bile ürkütücü gelen bazı hastalıklar çocuklarda sık görülmekteBunların başında Bronşial Astımdediğimiz hastalık gelmektedir Astım, mektep devamsızlığına niçin olan hastalıklar arasında birincil sırayı almaktadır Astım, önem düzeyine gore kendi kendine ya da tedavi ile düzelebilmektedir Solunum yollarının öbür uyaranlara aleyhinde (konut tozları, mantarlar, hayvan tüyleri, karaböcek, çiçek ve ağaç polenleri, çimenler vs) aşırı hassasiyeti ve bunun sonucunda solunum yollarının tıkanması ile rahatsızlık ortaya çıkar Son yıllarda tüm dünya ülkelerinde astım görülme sıklığının arttığı görülmektedir Çocukluk çağında astım, erkeklerde kızlara tarafından iki kat fazla görülmektedir Yetişkin dönemde ise bayanlarda daha sık görülür Astım gelişiminde bazı risk faktörleri laf konusudur Ailesel ve genetik faktörler, ailede allerjinin varlığı en kayda değer risk faktörüdür Ayrıca viral solunum yolu hastalıkları da astım ataklarını provoke eder Çocuklarda astım kliniği, çok hafiften hayatı tehdit eden ağır tablolara değin istikrarsızlık gösterir Solunum yollarındaki daralmanın derecesine tarafından belirtiler ortaya çıkarBunlar, göğüste daralma şehvetli, hırıltı, nabız ve solunum sayısında artış ve ara sıra de solunum yetmezliği, morarmadır Aşağıdaki maddelerin varlığı, astım tanısı konmasına muavin olur: Tekrarlayıcı nitelikteki hırıltı (ıslık çalar tarzda), solunum yetmezliği ve öksürük atakları, kronik gece öksürükleri, id belirtilerin bilhassa gece ve sabaha karşısında ortaya çıkması, ailede astım ya da öteki allerjik hastalıkların bulunması Bir çocukta yaşı ne olursa olsun, üç veya daha artı hırıltı atağı, huysuz kanıtlanıncaya değin astım kabul edilir Ne yapmalıyız? Erken çocukluk çağında tekrarlayan astım krizi geçiren çocukların pek çoğunda dörtbeş yaş civarında iyileşme görülmektedir Bunun nedeni, bu yaşlarda solunum yolu çapının artışı ve elastik dokunun gelişimidir Çocukluk çağında astım tedavisinin en önde gelen ve manâlı amaçlarından birisi astımın gelişimini durdurmak olmalıdır Çevresel faktörler ve yaşam tarzının kontrolü ile riskin azaltılması mümkündür Bunun için ev içi ortamın düzenlenmesi ilk olarak gelmektedir Konut tozu akarlarının ortadan kaldırılabilmesi için yapılmış olan özel elektrikli süpürgeler, akarları öldürmeye yarayan ilaçlar çocuğun odasındaki halının kaldırılması, yün ve kuştüyü yatak, yorgan ve yastıkların elyaf ile değiştirilmesi, bu mümkün değilse yatakların naylon ile kaplanması, çarşaf ve perdelerin çoğu kez yıkanması Tüylü oyuncaklar ve evcil hayvanların (kedi, köpek, kuş) uzaklaştırılması Aile fertlerinin sigara içmemesi Viral enfeksiyonlar, astım ataklarını arttırdığı için bilhassa kışın topluluk ve kapalı ortamlara girilmemesi Hava kirliliğinin arttığı dönemlerde düşüncesiz fizik aktiviteden sakınılması, Sigara dumanı, toz, parfüm, boya, duman gibi etkenlerden kaçınılması, Solunum yolu enfeksiyonu olan hastalarla temas edilmemesi Aspirin gibi bazı ilaçlar da astım atağı ortaya çıkarabilir Aklıselim olduğu aşina kişilere bu ilaçlar verilmemelidir Bir başka nokta da bebeklik çağındaki gıda ile ilgilidir Anne sütü ile beslenme allerji riskini azaltır, bu nedenle mümkün olduğunca uzun zaman anne sütü verilmeli, ek gıdalara dördüncü aydan önce başlanmamalıdır Orta ve ağır astımlı hastalara her yıl grip aşısı yapılmalıdır  

Üst Alt