Son Konu

Ataturk'un dil ve tarih fakultesini kurmasındaki amacı nedir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk'un dil ve tarih fakultesini kurmasındaki amacı nedir?
Ataturk dil tarih fakultesini neden kurdu
Ataturk'un ulusal kulturun oluşması icin ana oğeler olarak gorduğu tarih ve dil calışmalarını yurutmek, dil devrimini gercekleştirmek amacıyla birbiri arkasına 2ayrı dernek kurulmuştu: Turk Tarih Kurumu ve Turk Dil Kurumu Ancak calışmalar bu kurumlar aracılığı ile surdurulurken bir yandan bunların desteklenmesi, ote yandan verilerin uygulamaya konularak sonuclarının salt bilimsel acıdan değerlendirilmesi ve giderek tarih araştırmaları ile ozleşen Turkceyi topluma kazandırabilmek icin bu konuların uzmanlarının ve oğretmenlerinin yetiştirilmesi de gerekiyordu Bilimsel araştırmaların yanıbaşında oğretim de yapacak olan boyle bir kurum, aynı zamanda akademik bir kuruluş olacaktı
Bu nedenle 1935 yılında Başkent Ankara'da adını doğrudan doğruya Ataturk'un koyduğu Dil ve TarihCoğrafya Fakultesi'nin acılması yoluna gidilmişti Bununla ilgili kuruluş yasasının Turkiye Buyuk Millet Meclisi'nde goruşulmesi sırasında Milli Eğitim Bakanı Saffet Arıkan boyle bir fakulte kurmadaki amacı şoyle belirtmişti:
Ataturk'un yuksek dehasından doğan ve kendi kutlu eliyle yaratılan tarih ve dil devinimi, bunlara bağlı olan arkeoloji ve coğrafya bilgileri icin Ankara'da bir fakulte acılacaktır Bu fakulte, bu bilimleri oğretecek, uretecek ve olabildiğince kısa bir sure icerisinde bilim dunyasının gozu onune bu hakikatleri sermeye calışacaktır
Fakultenin kuruluşunu ongoren 2795 sayılı yasanın gerekcesinde ise 2ayrı gereksinme vurgulanmıştı: Başkentte, bir yonden Turk kulturunu bilgi yontemi ile işleyecek bir inceleme ve araştırma kurumuna olan gereksinme, ote yandan orta oğretim kurumlarımıza ulusal dil ve tarihimizin bilimsel ve en yeni anlayışlarına gore haırlanmış oğretmen yetiştirmek
Boylece 9 Ocak 1936'da Ataturk'un de katıldığı buyuk bir torenle oğretime başlayan Dil ve TarihCoğrafya Fakultesi, bilimsel araştırmalar yapma ve yaymanın dışında Tarih Kurumu, ile Dil Kurumu'nun calışmalarını da birlikte değerlendirip senteze varmaya da calışacaktı

Üst Alt