Son Konu

Beyaz Peynir (Mayalı)

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
beyaz-peynir-mayali-11.jpg

Beyaz Peynir (Mayalı) Tanımı İçin Gereçler

• 5 kg çiğ süt
  • 1 tatlı kaşığı maya (süper maya)
  • Kaya tuzu
  • Besin termometresi
  • Pamuklu süzme torbası
  • Buz kalıpları

Beyaz Peynir (Mayalı) Tanımı Yapılışı

1. Çiğ sütümüzü genişçe bir tencereye alalım.
  2. Birinci olarak pastörize süreci yapacağız 70 derecede yapılan bu süreci ben 72 derece de bitiriyorum termometrelerin hassasiyetinden emin olmak ismine.
  3. 72 derece olan sütü süratlice soğutmamız gerekiyor.
  4. Leğenin içine buzlu su torbası ve soğuk su koyup tencereyi içine oturuyorum ve kepçeyle sütü havalandırıyorum.
  5. Sütümüz 36 – 40 derece ortasına ulaşınca tenceremizi kenara alıp içine 1 tatlı kaşığı mayamızı ekliyoruz güzelce karıştırıyoruz.
  6. Isıyı sabit tutmak içinde güzelce sarmalıyoruz yoğurt mayalar üzere.
  7. Yaklaşık 1.,5- 2 ” saat sonra peynir telememiz oluşmuştur.
  8. Bıçak yardımı ile fazla suyun ayrışması için dilimliyoruz.
  9. 10 dk kadar bekliyoruz suyu üstüne çıkmış oluyor.
  10. Telememizi pak pamuklu bir tülbente süzülmesi için alıyoruz. (ben bu kademede üst gelecek biçimde astım torbamı su aksın diye) daha sonra üzerine yük koyuyoruz 5-10 saat baskıda kalabilir.
  11. Şayet sert bir peynir istiyorsanız baskıdan alınca dilimleyip her yerine gelecek formda kaya tuzuna bulayıp 1 gece dolapta bekletin. (amaç peynirin içindeki fazla suyu salmasını sağlamak).
  12. Salamura içinde 1 litre suya 2-3 yemek kaşığı kaya tuzu ekleyip kaynatın.
  13. Soğuyunca kavanoza dizdiğimiz peynirim izle buluşturabiliriz. (salamura suyu kesinlikle peynirin üzerine çıksın yoksa bozulmalar olur).
  14. Peynir altı suyunu süzdükten sonra kaynatın. Daha sonra hamur işlerinizde kullanın çok lezzet verecektir).
Afiyet olsun.

Üst Alt