Son Konu

Bobreklerin Boşaltım Sistemi İcin Onemi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bobreklerin Boşaltım Sistemi İcin Onemi

Bobrekler: Bel omurlarımızın iki yanında yer alan organlarımızdır Bobreğin şekli fasulyeye benzer Yaklaşık uzunluğu 10 cm ’dir Bobreklerimizin gorevi, vucudumuzun ceşitli faaliyetleri sonucu oluşan atık maddeleri kanımızdan suzerek uzaklaştırmaktır Kanımızda atık maddelerin yanı sıra karbonhidratların, yağların ve proteinlerin sindirilmesi sonucunda oluşan kucuk molekuller ile vitamin ve su gibi yararlı maddeler de bulunur Oyleyse, bobreklerimizin kanımızı suzerken kanımızın icindeki yararlı maddeleri koruyup atık maddeleri uzaklaştırması gerekir Peki bobrekler kanımızı suzerek nasıl temizler? Kanımız, bobreğimizin temel birimi olan nefronlar tarafından suzulerek temizlenir

Bobrekler, vucutta yaşamsal faaliyetler sonucu oluşan su, ure, urik asit ve madensel tuzlardan oluşan atık maddelerin kandan suzulerek idrar şeklinde vucut dışına atılmasını sağlar Yani insanlarda boşaltım olayını gercekleştiren organ bobreklerdir
Suzuntudeki suyun buyuk bir bolumu, glikoz ve diğer besin maddeleri oz bolgesindeki toplama kanalcıkları tarafından emilerek tekrar kana gecer Bu olaya geri emilim denir Boylece yararlı maddelerin vucut dışına atılması engellenmiş olur Suzuntudeki su ve besinler emildikten sonra havuzcukta kalan sıvıya idrar denir
Vucudumuzda boşaltıma yardımcı olan organlar: Terleme yolu ile atık maddeleri vucuttan uzaklaştıran DERİ , Solunum sonucu atık karbondioksit v su buharını atan AKCİĞER , bazı maddelerin parcalanması sırasında oluşan zehirli maddeleri sindirim kanalına boşaltan KARACİĞER
Kanımız bobreğimizin temel birimi olan nefronlar tarafından suzulerek temizlenir Bobreklerimizin kanımızı suzerek atıkları idrar şeklinde uzaklaştırır
Vucuda pompalanan kan, karaciğere gelir ve kandaki amonyak, ure ve urik aside cevrilir Kan daha sonra bobrek atardamarı ile bobreklere gelir (Bobrek atardamarı, aorttan ayrılan damarlardan biridir)Bobreklere gelen kirli kandaki su, ure, urik asit ve madensel tuzlar, kabuk bolgesindeki nefronlar tarafından suzulur Suzulen ve temizlenen kan, bobrek toplardamarı ile bobreklerden uzaklaştırılır
Dışkılama: Sindirilmeyen besinlerin sindirim sisteminden atılması olayıdır Boşaltım olayı değildir

Üst Alt