Son Konu

Boot Camp Nedir?

Stillwater

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0

Boot Camp Nedir?

İşletim sistemi kullanımı cep telefonlarında, bilgisayarlarda, beyaz eşyalarda ve birçok elektirikli cihazlarda kullanımı sağlayan yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemleri, bu cihazların kaynaklarını yöneterek cihazlara servis sağlamaktadır. Aynı zamanda çeşitli bilgisayar donanımları ve uygulama programları arasındaki iletişimi sağlar.
Bilgisayar özelinde baktığımızda Windows işletim sistemi, MacOS (Apple OS X) işletim sistemi gibi birçok işletim sistemi mevcuttur.

Boot camp, Macintosh işletim sisteminin son sürümü olan macOS işletim sistemi kullanıcılarının Microsoft Windows işletim sistemini Intel tabanlı olan bilgisayarlarına yüklemeye olanak sağlayan çoklu ön yükleme programıdır. Bir başka deyişle boot camp, Mac bilgisayarlarınıza Windows işletim sistemi yüklemenizi sağlayacak olan işlemdir.

Bu sayede Mac bilgisayarlarınızda hem macOS hem Windows işletim sistemlerini kullanmanız sağlanmaktadır. Bu durum Mac bilgisayar kullanmak isteyip aynı zamanda Windows programlarından yararlanmak isteyen kullanıcılara hitap eder. Boot camp, iki işletim sisteminin de avantajlarını kullanabilme imkanı sunarken aynı zamanda kullanıcılar için kolaylık sağlamaktadır. Bu durum Mac bilgisayar kullanıcıları için nimet niteliğindedir diyebiliriz.

Boot camp, bilgisayar kullanıcıları için sabit disk veya yarı iletken sürücülerinin yeniden yapılandırılması için de kullanılır. Aynı zamanda Apple donanımlara Windows aygıt sürücülerinin yüklenmesi konusunda yönlendirici olmaktadır.

Boot camp, çıktığı ilk günlerde güncellemelere açık ve deneme dönemindeyken Mac OS X 10.5 Leopard ile tanıtıldı. Piyasaya ilk çıkışından günümüze kadar sonraki sürümler için güncellenerek dahil edildi. Boot camp’in önceki sürümleri Windows XP ve Windows Vista’yı destekliyordu. Günümüzde güncel boot camp sürümleri, sürümlerini de desteklemektedirler.

Mac ve Windows avantajlarından aynı anda tek bir bilgisayarla yararlanmak için öncelikle yapmanız gereken bilgisayarınıza boot camp kurmaktır. Sonrasında Intel tabanlı Mac bilgisayarlarınız için size rehberlik yapmasına izin verin.

Boot Camp Nasıl Kurulur​

Mac bilgisayarınızın modeline bağlı olarak boot camp kurulumu değişiklik gösterebilmektedir. Çünkü bilgisayar modeline bağlı olarak USB sürücüsüne ihtiyaç duyulabilir. Mac bilgisayarınız OS X 10.11 veya daha yeni bir sürüm ise Windows’u sistemini bilgisayarınıza yüklemek için gereken öğeleri kullanır. Bu durumlarda USB sürücüsüne ihtiyaç duyulmaz. Bilgisayar sisteminiz USB sürücüsüne ihtiyaç duyarsa Mac bilgisayarınız Windows’u yükleme aşamasında istenir.

Boot Camp Kurulum Aşamasında USB Sürücüsü İhtiyacı​

Boot Camp kurulum sürecinde Mac bilgisayar modeline göre USB Sürücüsü isteyebilmektedir. Kurulum sürecinde aşağıda belirtilen Apple cihazlardan birini kullanıyorsanız Windows’u yüklerken USB flaş sürücüye ihtiyaç duymazsınız.

• 2015 ve sonraki yıllarda piyasaya sürülen MacBook modelleri
  • 2017 ve sonraki yıllarda piyasaya sürülen MacBook Air3 modelleri
  • 2015 ve sonraki yıllarda piyasaya sürülen MacBook Pro3 modelleri
  • 2015 ve sonraki yıllarda piyasaya sürülen iMac modelleri
  • iMac Pro (tüm modeller)
  • 2013 ve daha sonraki yıllarda piyasaya sürülen Mac Pro modelleri

Harici Bir USB Sürücüyü MS-DOS (FAT) Olarak Biçimlendirme Nasıl Yapılır​

• Bu işlem için Mac bilgisayarınızda bulunan klasörünün “Disk İzleyicisini” kullanın. Disk izleyicisinden “Görüntü” butonuna basın.
  • Sonrasında “Tüm Aygıtları Göster” seçeneğini seçin.
  • Kenar çubuğunda bulunan “USB sürücüyü seçin.
  • Sonra araç çubuğunda “Sil” i tıklayın. Çıkan sorgu kutusunda sürücü için bir isim girin.
  • Açılan menüde MS-DOS (FAT) seçeneğini seçin.
  • Son olarak düzen menüsünde bulunan “Ana Ön Yükleme Kaydı” seçeneğini seçin ve ardından “Sil” e tıklayın.

USB İhtiyacı Olmadan Boot Camp Kurulumu Yapma​

Boot Camp için bilgisayarınız, fareniz ve klavyenizi aldıysanız kuruluma geçelim.

• Öncelikle Mac bilgisayarınızın 64 GB kullanılabilir saklama olması gerekir. Eğer daha iyi bir deneyim yaşamak isterseniz 128 GB saklama alanı önerilmektedir.
  • Kuruluma başlamadan önce dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun. Dosyalarınızı yedeklemek için Apple çeşitli yollar sunmaktadır. Bunlar Time Machine, iCloud Drive, iCloud Fotoğrafları, CD‘ler ve DVD‘ler, Disk İzlencesidir.
  • Yüklemeyi gerçekleştirmeden önce bütün macOS güncellemelerini yapın. Bilgisayarınızın güncellemelerini yapmak için öncelikle yönetici olarak oturum açın ve açık olan uygulamaları kapatın. Sonrasında “Apple menüsüne” tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan menüde “Sistem Tercihleri”ni seçin. Ardından “Yazılım Güncelleme” ye tıklayın.
  • Sıra Mac bilgisayarınızı Windows için hazırlamaya geldi. Bu aşamada eğer dizüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarınızı şarja takmayı unutmayın.
  • Bilgisayarınızın “Uygulamalar” kısmında bulunan “Boot Camp Yardımcısı”nı açın.
  • Giriş ekranındaki “Sürdür” butonuna tıklayın. Bu aşamada bilgisayar sisteminizin saklama alanı incelenir. Bilgisayarınızda Boot Camp’a yer açmak için anlık görüntüler silinir.
  • Bir dahili diske sahipseniz Windows ISO görüntüsü seçerek bölüntü büyüklüklerini belirleyin. Sonrasında “Yükle”ye tıklayın.
  • Eğer birden fazla dahili diske sahipseniz Windows’u yüklemek istediğiniz diski seçin.
  • Bu adımlar tamamlandığında Windows yükleme süreci başlatılır.
  • Windows yükleme süreci sırasında ekranda beliren yönergeleri izleyin.
  • Windows yükleme süreci tamamlandığında bilgisayarınızdaki Mac donanımı destekleyen boot camp sürücüleri bilgisayarınıza yüklenmeye başlar. Bu süreçte ekran yönergelerini izleyin.
  • Yükleme tamamlandığında “Bitir” butonuna basın.
  • Son olarak Mac bilgisayarınızı yeniden başlatın.

USB Sürücüsü ile Boot Camp Kurulumu Yapma​

Eski Mac bilgisayarınızda yeni Mac sürümlerinin aksine boot camp kurulum aşamasında USB sürücüsüne gereksinim duyulur. Ayrıca bu süreçte MS-DOS (FAT) olarak biçimlenmiş 16 GB veya daha büyük saklama alanına sahip boş bir harici USB 2 flaş sürücüsü gerekir.

• Kuruluma başlamadan önce yazılım güncellemelerini denetlemelisiniz. Bilgisayarınızın macOS güncellemelerini yükleyin ve bütün güncellemelerinin yapıldığından emin olun.
  • Mac’inizi Windows için hazırlama aşamasında uygulamalar klasöründeki Boot Camp Yardımcısı’nı açın.
  • “Sürdür” butonuna basın ve “İşlemleri seçin” kısmında yer alan bütün işlemleri seçerek “Sürdür” butonuna tıklayın.
  • “Windows Yüklemesi için Bilgisayarı Başlatabilen USB Sürücü Yarat” adımında Windows ISO ve USB sürücüyü seçerek “Sürdür” butonuna tıklayın.
  • “Windows İçin Bölüntü Yarat” adımında macOS ile Windows bölüntülerini seçerek büyüklüklerini belirleyin ve “Yükle” seçeneğine tıklayın.
  • Windows’u yükleme aşamasında ekran göstergelerini takip ederek “İleri” seçeneğini tıklayın.
  • Yüklenmiş ve kurulmuş bir Windows’a Boot Camp yüklemek için ise tekrar ekran yönergelerini izleyin. Mac bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sonrasında diğer yükleyicilerin yönergelerini izleyin.

Windows Yüklenmiş Mac Bilgisayarda İşletim Sistemi Seçme​

Windows işletim sistemini Mac bilgisayarınıza yükledikten sonra sisteminizi sürekli olarak daha pratik kullanmak için macOS veya Windows olarak ayarlayabilirsiniz.

• Mac bilgisayarınızda Apple menüsünü seçtikten sonra “Sistem Tercihleri”ni seçin.
  • “Başlangıç Diskine” tıklayın. Sonrasında “Kilit”e tıklayın ve yönetici adı ve parolasını girerek kilidi açın.
  • Kullanmak istediğiniz işletim sisteminin başlangıç diskini seçin.
  • Saptadığınız işletim sistemini hemen kullanmak isterseniz “Yeniden Başlat” seçeneğini tıklayın.

Boot Camp’i Kullanarak Windows’u Silme​

Intel tabanlı Mac bilgisayarınızdan Windows’u silmek için Boot Camp Yardımcısı’ı kullanmanız gerekiyor.

• Bilgisayarınızı macOS ile başlatın.
  • Windows’u silme aşamasına geçmeden önce Windows da bulunan bütün verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Windows’u sildikten sonra bütün soyalar kalıcı olarak silinecektir.
  • Açık olan uygulamaları ve diğer kullanıcı oturumlarını kapatın. Boot Camp Yardımcısı’nı açtıktan sonra “Sürdür” seçeneğini tıklayın.
  • “Windows 10’u veya daha yeni sürümü sil” seçeneğini seçin ve “Sürdür” e tıklayın.
  • Son aşamada Mac bilgisayarınızda tek bir dahili diske sahipseniz “Geri Yükle” ye tıklatın. Mac bilgisayarınızda birden fazla dahili disk varsa da “Diski tek bir macOS bölüntüsüne “döndür”ü seçin.
Bu işlemleri yaptıktan sonra saptadığınız işletim sistemi bilgisayarınızın bir sonraki açılışlarında kullanacağı işletim sistemidir.

Boot Camp’i Kullanarak Windows’ta Denetim Masası Açma​

• Mac bilgisayarınızdaki Windows görev çubuğundaki “yukarı ok” simgesine tıklayın. Bu simge, görev çubuğunun sağ tarafında yer alır.
  • Sonrasında Boot Camp simgesini tıklayarak çıkan ekrandaki “Denetim Masası”nı açın. “Kullanıcı Hesabı Denetimi” kısmında “Evet”i tıklayın.

Windows’da Boot Camp Denetim Masası Kullanma Kılavuzu’nu Açma​

• Mac bilgisayarınızdaki Windows’ta “Yukarı Ok” simgesine tıklayın.
  • Sonrasında Boot camps simgesine tıklayarak Boot Camp yardımı seçin.

Boot Camp Yükleyici Açılmazsa Ne Yapmalıyım?​

Mac’iniz Windows’da ilk kez başlatmanızla beraber Boot Camp otomatik olarak açılmaktadır. Eğer Boot Camp otomatik olarak açılmazsa yapmanız gerekenler şu şekildedir.

• Bu durumlarda yüklemeyi tamamlamak için bilgisayarınızın Boot Camp klasöründen yükleyiciyi açın.
  • Dosya gezgini klasöründe genellikle D sürücüsünde kullanılan OSXRESERVED bölümünü açın.
  • Sonrasında BOOT Camp ve Setup dosyalarına tıklayın.
  • Setup dosyasını açmanızla beraber gelen aygıtta değişiklik yapmasına izin ver seçeneğini “Evet” olarak seçin.
  • Yüklemeyi başlatmak için “Onar” seçeneğine tıklayın.
  • Yükleme tamamlandıktan sonra “Bitir” diyerek Mac bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Genel Değerlendirme​

Mac bilgisayarlarda kendi işletim sistemi ile yani macOS yapılamayan birçok özellik mevcuttur. Kendine özgü özellikleri olan işletim sistemleri, kullanıcılarını farklı avantajlar ile mutlu etmektedir. Eğer Mac bir bilgisayara sahipseniz ve sadece Windows işletim sistemi üzerinden ulaşabileceğiniz bir uygulamaya ihtiyaç duyarsanız Apple sizin için bir yöntem geliştirdi.

Intel Mac bilgisayarlar, kullanıcılarına iki işletim sistemini de kullanma imkanı sağlamaktadır. Böylece Mac kullanıcıları, bilgisayarlarında macOS’un yanı sıra Windows uygulamalarını kullanabilme imkanına da sahip olabilmektedirler.

Windows işletim sisteminde yer alan istediğiniz uygulama yada özellik için Boot Camp ile Intel tabanlı Mac’inizde Windows’u yüklemeniz yeterli. Boot Camp Yardımcısı ile Intel tabanlı Mac’inize Windows yüklemek için tek yapmanız gereken ekranda çıkan yönergeleri takip etmek olacaktır. Bunun yanı sıra bu işlem sırasında dikkat etmeniz gereken aşamaları, bu yazımızda sizler için detaylı bir şekilde açıkladık.

Sizler için hazırladığımız boot camp rehberimiz burada sona eriyor. Bu yazımızda temel olarak boot camp nedir ve nasıl yapılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Apple tarafından geliştirilen bu özellik, birçok Mac kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır. Bundan dolayı boot camp, her geçen gün daha çok kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Bu durum da tabii ki boot camp nedir ve nasıl yapılır sorularının çok sık sorulmasına sebep olmaktadır.

Bu rehberimizde sizler için boot camp ile ilgili tüm detayları açıklamaya çalıştık. Sizler de boot camp hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Üst Alt