Son Konu

Freedos Nedir?

Profösör

(¯´•._.• Site Yetkilisi•._.•´¯)
Tepkime
14
Web
bilgilihocam.com
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Freedos işletim sistemi, 1999 yılında Microsoft’un MS-DOS tekniğini geliştirmeyi bırakması ile piyasaya çıkmıştır. Freedos aslında açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Aynı zamanda bununla asıl yapılmak istenilen DOS ile uyumluluğu %100 oranına çıkarmaktır. DOS’ un açılımı ise İngilizce olarak disk operating system, Türkçe olarak ise disk işletim sistemleridir. Bilgisayarların alt yapısı ve çoklu işletim sistemleri bu işletim sistemi ile yönetilir.
Çağımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan bilgisayar, tablet ve cep telefonları gitgide gelişen teknoloji ile hayatlarımızın her alanında yer alır duruma geldi. Bu sebepten, içerisinde bulunduğumuz bu teknoloji döneminde kullandığımız mobil cihazların niteliği de büyük önem teşkil etmektedir. Özellikle freedos bilgisayarlar sahip oldukları birbirinden farklı ve hayat kolaylaştırıcı özellikleri ile en yardımcı olan teknolojik aletlerden birisidir.

Cep telefonu alırken özelliklerine nasıl dikkat ediliyorsa bilgisayar alırken de kullanıcılar tarafından işletim sistemine oldukça dikkat edilmektedir. Daima en son sürüm ve en hızlı imkânı sunan işletim sistemi sunan bilgisayarları almaya özen gösterirsiniz.

Alacağınız bilgisayarın ödemesini yaparken verdiğiniz ücretin karşılığını fazlasıyla alınan bilgisayardan almak istersiniz. İşte gösterilen tüm özen ve çabanın karşılığının alınacağı ilk yer bilgisayarınızın sahip olduğu işletim sistemleri olmaktadır. Bir de işletim sisteminin olmadığı bilgisayarlar vardır ki bu bilgisayarlar son yıllarda oldukça sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz bilgisayarlara freedos adı verilir.

Freedos bilgisayarlarda mevcut bir işletim sistemi bulunmamaktadır. Hal böyle olunca bilgisayarınız eğer freedos özelliğine sahip ise işletim sistemi kurulumunu yapmadan çalışmayacaktır. Bilgisayarınızı ilk açtığınızda karşınıza siyah bir ekran çıkacaktır. Bu siyah ekranda beyaz renkte ve küçük puntolar ile yazılmış yazılar göreceksiniz. Bu ekranı gördüğünüzde anlamalısınız ki bilgisayarınız freedos donanımına sahiptir ve bir işletim sistemi kurulumu yapmanız gerekmektedir.
Son zamanlarda freedos olan bilgisayarlar birçok kullanıcıya çok daha fazla cazip gelmektedir. Bunun sebebi de bahsedildiği gibi kurulumunu kendiniz yapabilmeniz ve kısa süreli vaktinizi alan bir uğraş ile ekonomik olarak daha düşük bir bütçe ile son model bir bilgisayar sahibi olabiliyor olmanızdır.

Freedos özellikli bilgisayarların yalnızca Windows işletim sistemini yükleyebileceğine yönelik bir algı mevcuttur. Fakat bu doğru değildir, freedos olan bilgisayarlara dilediğiniz işletim sistemi yüklemesini yapabilirsiniz.

Freedos Bilgisayar Özellikleri​

Freedos bilgisayarların bazı avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar sıklıkla bu tarz bilgisayarların tercih edilme sebepleri olmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir,

• Freedos bilgisayarlar piyasada bulunan işletim sistemine sahip bilgisayarlardan 500 TL ye kadar daha düşük fiyat olanağı sunmaktadır
  • Herhangi bir işletim sistemi mevcut olmadığından hangi altyapıya sahip olacağını tamamen siz kullanıcılar belirleyebilmektesiniz
  • Kolay kurulum yapabilme imkânı sunmaktadır.
Freedos özellikli bilgisayarınızı ilk açtığınızda karşınıza BİOS ekran çıkacaktır. Kurulumunuzu o ekran açıldığı andan itibaren yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle bu aşamada Windows işletim sistemi yüklemesi tercih edilmektedir. Fakat Windows ‘un yanı sıra freedos özellikli bilgisayarınız için en çok tercih edilen diğer işletim sistemlerini de değerlendirebilirsiniz. Bunlardan bazıları Linux işletim sistemi, Dos, Pardus, Unix işletim sistemleridir. Linux işletim sisteminin şöyle bir avantajı vardır ki, işletim sistemini kurduktan sonra sistem üzerinden kullanacağınız tüm araçlardan ücretsiz yararlanabilmektesiniz.

Freedos Bilgisayarlara Windows Nasıl Yüklenir?

Peki, freedos’a işletim sistemi kurma işletim sistemi kurma işleminizi nasıl gerçekleştireceksiniz? Bu yazımızda gerekli tüm ayrıntıları sizler için derledik. Öncelikle en sık tercih edilen işletim sistemi Windows olduğu ve kullanıcıların %87’sinin Windows işletim sistemini tercih ettiğini belirtelim. Bu veriler yayınlanan en son veriler olup güncel veri olma özelliğine sahiptir. Bu sebepten dolayı da gerekli ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere bu yazımızı oluşturuyor ve maddeler halinde adım adım ilerleyeceğiz.

Öncelikle freedos bilgisayar için bir Windows işletim sistemi kurulumu yapmak istiyorsanız, ayriyeten bir bilgisayar daha yanınızda bulundurarak Windows yüklem diski hazırlamış olmanız gerekiyor. Sonrasında ise kurulumunuzu yapmaya başlayabilirsiniz. Freedos özellikli bilgisayarlarınızda nasıl kurulum yapmanız gerektiğine dair hazırlamış olduğumuz bu yazımızda tüm cevaplarınızı bulabileceksiniz. Gelin sizlerle birlikte adım adım ilerleyelim.

1. Freedos bilgisayarınıza Windows işletim sistemi kurmak için ilk adımınız Windows işletim sistemini indirmeniz olacaktır. Bu işlemi yapmak ve sistemi indirmek için bu link’e tıklayarak indirme işleminizi başlatabilirsiniz.
  2. İndirme işleminizi tamamladıktan sonra karşınıza çıkan ‘media creation tool’ butonuna iki kez tıklamalısınız. Bununla birlikte yüklediğiniz uygulamayı çalıştırmış olacaksınız. Fakat işlem burada bitmiyor buna özellikle dikkat etmelisiniz.
  3. Karşınıza sonrasında kabul etmeniz istenilen koşullar çıkacaktır bu koşulları da kabul ettikten sonra medya oluşturma sekmesinden işleminize devam edebilirsiniz.
  4. Sonrasında Universal Serial Bus olan USB cihazınızın hafızasının 8 gb veya fazlasına sahip olması gerekmektedir. USB cizahızınızı bilgisayarınıza takmalısınız. (Windows işletim sistemi 7 gb hafıza kaplamaktadır.)
  5. Bu işlemi yaptıktan sonra ekranınıza çıkan bilgisayarınız sekmesinde mause sağ tuşa basarak biçimlendir öğesini seçmelisiniz.
  6. Burada bulunan yüklemeyi aldığınız freedos bilgisayarınıza yapacağınızdan başka bir bilgisayara yükleme öğesini seçmelisiniz.
  7. Şu an mevcut işlerinizi yaptığınız bilgisayarın işletim sistemine göre seçenekleri seçip ve ilerleyerek işleminize devam etmelisiniz.
  8. Yararlanacağınız dosyayı USB bellek olarak seçtikten sonra freedos bilgisayarınıza Windows kurma işleminizin büyük bir çoğunluğunu tamamlamış olacaksınız.
  9. Almış olduğunuz freedos bilgisayar ekranını açın ve karşınıza çıkan BİOS yani siyah arka fonlu beyaz küçük yazılar bulunan ekranınızda kalın.
  10. Daha sonrasında boot menüsü hizasında yer alan fast boot kısmını etkin hale yani enabled haline tıklayarak getirmelisiniz. Tüm bu yaptığınız değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.
  11. Yüklemiş olduğunuz Windows işletim sisteminin bulunduğu USB cihazınızı freedos özellikli bilgisayarınıza takmalısınız. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.
  12. Bu esnada freedos bilgisayarınız açılırken boot seçeneğine birkaç kez tıklamalısınız
  13. Tıklamış olduğunuz boot sekmesinde bilgisayarınıza takmış olduğunuz USB cihazınızı tercih edin ve içerisinde bulunan Windows işlerim sistemi kurulumu freedos bilgisayarınızda yer alacaktır. Burada mühim olan husus şudur ki; USB cihazınızın civarında bulunan UEFI seçeneğin dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu seçenek son 10 yıl içerisinde üretilen birçok bilgisayarda mevcuttur. Fakat UEFI seçeneği yok ise boot menüsünden UEFI seçeneği olarak değişim yapabilirsiniz.
13 aşamada sizlere aktarmış olduğumuz freedos bilgisayarlar için işletim sistemi kurulumu bu şekilde yapılmaktadır. Burada önemli olan bir konu da kullanacağınız USB cihazınızın içerisinde herhangi bir şeyin mevcut olmaması gerektiğidir. Zira yükleme sırasında sorun yaşamamanız için buna dikkat etmelisiniz. Hali hazırda mevcut bir Windows işletim sisteminiz var ise freedos’a Windows yükleme yapılmaya başlandığı anda mevcut adresinizi girebilirsiniz. Fakat yok ise Windows işletim sistemi lisansı almanız gerekmektedir.

Bahsedilen işlemler Windows 10, Windows 8, Windows 7 işletim sistemleri için geçerli olup, daha çok Windows 10 için bu işlemi uygulamanız tavsiye edilmektedir. Yukarıda belirtilen link üzerinden de Windows 10 indirme bağlantısına erişebilirsiniz. Freedos özellikli bilgisayarlarınız için öncelikli olarak Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemi programı önerilmektedir.

İşletim sistemi mevcut olmayan freedos bilgisayarlar için hazırlamış olduğumuz bu yazımız ile tüm yapacaklarınıza erişim sağlayabilirsiniz.

Üst Alt