Son Konu

Burak Elmas: 'Fatih Terim'e Başkan Yardımcılığını Teklif Ettim, Kabul Etmedi'

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-f33afc68c0f8defb8f21140187fb9510ddd962a7.jpg

Galatasaray Lideri Burak Elmas, Habertürk TV'de yayınlanan Teke Tek programında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı. Domenec Torrent ile birinci olarak kendisinin görüştüğünü lisana getiren Lider Elmas, devam eden süreçte uygun opsiyon olduğu için Fatih Terim'le yolları ayırdığını vurguladı. Lider Burak Elmas'ın açıklamalarından satırbaşları.

Galatasaray Lideri Burak Elmas, Habertürk TV'de yayınlanan Teke Tek programında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı. Fatih Terim'e ayrılık öncesinde başkanlık yardımcılığı teklif ettiğini lakin tecrübeli çalıştırıcının kabul etmediğini belirten Elmas, Domenec Torrent'le de birinci görüşmeyi kendisinin gerçekleştirdiğini kaydetti. Galatasaray CEO'su Hande Ocak Başev ve Yönetici Işıtan Gün hakkındaki tezlere da cevap verdi.

Pişman değilim

Seçim periyodu çalıştığınız takımla seçimden sonra fikir ayrılıkları olabiliyor. Dostça yolları ayırmak doğal. Seçimlerimden pişman değilim, önümüze bakacağız. Güç bir periyotta aday olduk, taşın altına elimizi koyduk.

Hocamızın onayı ile transfer ettik

Galatasaray’da scout departmanı var. Hocamızın ve onların hazırladığı rapor doğrultusunda birçok oyuncuyla görüştük. Mesela Ghezzal. Galatasaray’ın geleceği için onu almadık. O listede bulunan oyuncuları aldık, grup bu türlü kuruldu. Her mevkiden bir çok alternatifin olduğu bir transfer listesi vardı. O listede bulunan oyuncuları hocamızın onayı ile transfer ettik.

Ghezzal'ın transfer edilmesini istemedim

Galatasaray'da scouting departmanı var. Onların sunduğu alternatifli liste vardı. Birçok oyuncuyla konuştuk. Örneğin; Ghezzal transferinde maliyetinin net 4 milyon avroya geldiğini gördük ve Galatasaray'ın geleceğiyle ilgili bu türlü bir karar almamayı uygun gördüm.

Fatih Hoca 'aldatıldım' derken ne kastettiğini bilmiyorum

Biz gelirken Terim ile çalışacağımızı net belirterek geldik. Öteki adaylar da tasarruflarını lisana getirmişti. Vazifeye gelince hoca ile oturduk ve kulübün durumunu konuştuk.

Hocaya dedik ki hocam yüksek maaşlı oyuncularla konseyi bir ekip tertibinden çıkmak, yeni bir anlayışla, kadroyu mümkünse gençleştirecek bir yeni kadro kurmak zorundayız dedik.Bu sistemi kurarken evvel alanda yer alın dedim. Bu projeyle yola çıktık. Aldatılma sözünün içini doldurmalıyız. Orada ne kastettiğini bilmiyorum. 

Fatih Hoca ile çalışmayı istek etmem ve bunu söylemem çok doğal. Misyona geldikten sonra hocamızla finansal durumu konuştum. Anlayışı değiştirmemiz gerektiğini söyledim. Genç, potansiyelli, geliştirip satabileceğimiz oyuncuları transfer edelim dedim

Karşımızda önemli bir Galatasaray zıddı TFF var

Rezan Epözdemir'in duyduğu rahatsızlıkların hiçbiri sürpriz değil. İdare konseyimizde lisana getirmişti. Lakin biz, idareye geldikten sonra eski alışkanlıklardan kurtulmamız gerektiğini düşündük.

En kolayı, hakemlerin ardına sığınmaktır. O vakit kendi sorunlarınızı hasıraltı ediyorsunuz.

Hakemlerle ilgili önemli meseleler var. Federasyonla önemli görüşmeler yaptık. Grupta da sorunlar var ancak hakemlerle ilgili sorunları bunlarla karıştırmamak lazım.

Şuurlu yapıldığını düşünüyorum

''Hakemlerin yaptığı önemli kusurlar oldu. Bana nazaran birtakım yanılgıların üst üste organize formda yapıldığını düşünüyorum. Hatta bizim idareden gitmemizi isteyenler federasyonda var ve onun için operasyon yaptıklarını dahi düşündüm, düşünüyorum.''

Ben istifa ettim diye merhum Özhan Liderimiz vazifesini bitirmedi

Bu istifalar çok doğal. Mustafa Cengiz Bey'in Sportif A.Ş'sinden, merhum Özhan Canaydın'ın idaresinden istifa etmiştim ben. Seçim periyodunda seçim kazanmak için uğraşıyorsunuz, seçimden sonra gerçek iş başlıyor. Her ayrılığın hengameye dönüşmesine gerek yok. Seçimin birinci gününde mazbatayı aldıktan sonra istifa eden var Galatasaray'da. Gelecekte de olur bu. Birtakım arkadaşlarımızın mutlu olmadığı kararlar olabilir. İş yapış formu ile başınızdaki iş yapış formu birebir olmayabilir. Ben istifa ettim diye merhum Özhan Liderimiz vazifesini bitirmedi.

Ben liyakatli, işi yapabilecek kabiliyete olan insanların gelmesi gerektiğini düşünüyorum. O periyotta bu arkadaşlarımızın atandıkları misyonu layıkıyla yapabileceklerini düşündük. İdare konseyinin liderden, liderin da idare heyeti üyelerinden şad olmama hakları vardır. Gerek lider, gerek idareden fedakârlık yapabilirler.

Fatih Terim'e Torrent ile görüşmenin ayrıntılarını anlatmadım

O kadar çok palavra bilgi, yakışıksız üslupla servis ediliyor ki doğrusunu anlatmamız lazım.

Son devirlerde çok fazla palavra bilgi servis edildi. Galatasaray Spor Kulübü Lideri, istediği teknik yöneticiyle, istediği vakit görüşebilir

Galatasaray Lideri, istediği teknik yönetici ile istediği vakit görüşebilir. Torrent ile görüşmeleri ben yaptım

Fatih Terim'e Torrent ile görüşmenin ayrıntılarını anlatmadım.

Torrent ile ben görüştüm. Yazdan beri değil, çok kısa vakitte bu türlü bir görüşme oldu. Hocamıza yalnızca bir maç sonrası Guardiola'nın eski yardımcılarıyla ilgili bir bilgi geldiğini, bu bilgiyi ileteceğimi söyledim. Ayrıntı anlatmadım. Kısa geçtik.

Galatasaray Lideri yavuz olmak zorunda

Bilhassa Fatih Terim konusunda çok hassas davranmaya çalıştım. Topluluğumuz için çok pahalı bir futbol adamı, kendisini çok sevdiğim bir Galatasaraylı. Lakin yanlışsız olduğunu düşündüğüm kararı almak zorundaydım. Bunun da ardındayım.

Ben, Galatasaraylı olarak bildiklerim ve gördüklerim dahilinde en uygun kararı vermeye çalıştım. Bunun yanlışsız olup olmadığını da vakit gösterecek.

Fatih Terim’le ilgili kararı aldığım günlerdeki bilgilere bakarsanız, bu kararı almak için gereğince sebebim vardı. Bu ayrılığı en şık halde yapmaya çalıştım. Zira ortamızda şahsî sevgi ve hürmet vardı. Lakin ayrılık sonrasında kadroya bile sahip çıkılmadı.

Fatih Terim'den, lider yardımcısı olarak futbol aklı olarak bu projeye devam etmesini istedim ancak hocamız bunu istemediğini söyledi

Ben hala Fatih Terim'in çok kıymetli bir futbol aklı olduğunu düşünüyorum. Galatasaray'da çok fazla futbol aklı olan insan yok. 5 kişi bile yoktur.

Ben hala Fatih Terim'in çok kıymetli futbol aklı olduğunu düşünüyorum. Hocaya da bunu söyledim. Alanda yıpranmasını dilek etmediğini söyledim. Kendisinin de lider yardımcısı olarak Sportif A.Ş.'de bu projenin uygulamasına devam etmesini dilek ettiğimi söyledim. Hocamız da istek etmediğini söyledi, doğal ki kendi takdiridir. Alışılmış ki ayrılıklar her vakit kolay değildir. En âlâ biçimde yolları ayırmaya çalıştık. Toplumsal medyada kasıtlı yapanlar da var, bu reaksiyonları göze almıyorsunuz bu güç kararları alamazsınız. Galatasaray'ın bu kadar güç devrinde aday olduğuysanız. Galatasaray sıkıntı topluluktur. Galatasaray'ın kıymetlerinde sorgulamak vardır. Bu süreçte ülkemizin de içinden geçtiği iklime uygun halde cepheleşme var. Bundan vazgeçmek istemeyenler var. Sessiz çoğunluğun sesi fazla çıkmıyor. Benim ailem, kızıma, çocuklarıma gelen iletiler. Benim cep telefonumu toplumsal medyada yayınladılar. Gerçekten bu alışkanlık haline gelmek üzere. Tenkidin en serti olabilir. Galatasaray'da bu olmuştur. 1911 yılında Ali Sami Yen Bey'in üyelere yazdığı yazıyı okudum. O vakit da birebir şey var. 'Benden davet beklemeyin, gelin yardım edin' diyor. Açıkçası ben de onu yapmaya çalıştım.

Kovid-19 sebebiyle muhakkak bir yaşın üzerinde büyüklerimiz olduğu için istişare konseyimizi toplamadık. Divan konseyi toplantımızı online yapacağız. Kimi liderlerimizle daima görüşüyoruz. Çok çok büyük bir projeyi konuşuyoruz.

Işıtan Gün'ün toplumsal medya paylaşımları

İdare konseyinde çok önemli bayan varlığını, bayanların faal olarak varlığını önemseyen heyetiz. Onların görüşleri çok değerlidir. Fakat bu türlü bir üslubu kabul etmemiz mümkün değil. Gereken neyse olur. Işıtan Beyefendi özür diledi lakin. Burada bireylerle ilgili tek tek konuşmak istemiyorum. Aslında bir cadı avı var. Hepimiz kimi yerlerde bazen kusur yapıyoruz. Biz bazen idare şurasından bayan arkadaşlarımızdan özür dileyerek kelamlar söyleyebiliyoruz. Fakat burada emel öteki. Bunun sonucunda Galatasaray ziyan görür. İstek eden varsa bu davranışlara devam edebilir. Bugün Galatasaray'ın çok önemli tahlil bekleyen sorunları var.

Yalnızca futbolcuların giymesi gereken eşyalar, öteki internet sitelerinde satılıyor

Son devirlerde dışarıda satılan eserler konu. Galatasaray Spor Kulübü'ne Nike'ın verdiği eserler dışarıda satılıyor. Bununla ilgili savcılığa başvurduk. Kendi kulübümle ilgili savcıların araştırma yapmasını istedik. Futbolcularımızdan diğer kimsenin giymemesi gereken eserler kimi sitelerde satılıyor. Tespitlerimizi yaptık. Bunu hocaya da söyleyerek yaptık. Galatasaray'da bu türlü bir şeye asla müsaade vermez dedik. Kendisi de gereken her şeyi yapın, sonuna kadar gidin lütfen dedi. Bu tıp hususlarda Galatasaray bizim değil Galatasaraylıların. Denetleme konusunda çok şeffaf ve açığız. Herkesle ilgili yüzlerce tenkit yapılıyor. Meseleleri çözmemiz lazım. Galatasaray'da yöneticiler, lider süreksiz. Meseleler gerçek. Hatta Galatasaray'ın geleceği tehlike altındadır. Birbirimizle dalga geçip, muhalefet yapmak değil meseleleri çözmek vaktidir. Bunu ferdî bir iktidar çabasına dökmemek lazım.

Florya Projesi, tüm borçları kapatabilecek bir proje

Şu anda Galatasaray'ın Bankalar Birliği ile yapmış olduğu muahedeyi çok büyük tehlike olarak görüyorum. Buradan Galatasaray'ı çıkarabilecek en kıymetli proje daha evvel iptal olan Florya projesidir. Bunun için önemli çalışma yapıyoruz. Eski liderlerimizden da dayanak istiyoruz. Emlak Konut'a birlikte gittik. Toplulukta bu mevzuda deneyimli işleri için içine katıyoruz. Bu proje Galatasaray'ın geleceğini kurtaracağız. Galatasaray'ın borçlarını büsbütün ödeyebileceğimiz proje. Şu anda görüşmeleri yapıyoruz.

Herkesin takviye olmasını istiyoruz. Riva'da borçlu çıkma riskimiz var. Orada faiz ödüyoruz. Orada almış olduğumuz avansı vaktinde ödememiş olduğumuzdan ötürü faizin faizini ödüyoruz. Maalesef önemli gelir kaybı yaşıyoruz, onu da halletmeye çalışıyoruz. Bunun dışında Kemerburgaz'la ilgili ruhsat için başvurduk. Şubat ayı içinde ruhsatı alıp başlamak istiyoruz.

Gomis ile görüşüyoruz

Çok bahtsız bir devir yaşadık. Sarı kart cezalılar, sakatlıklar oldu. Galatasaray'ın finansmanını bozmayacak formda önümüzdeki periyotta bir oyuncuyu takımımıza katmak istiyoruz. Çok önemli arayış içerisindeyiz. UEFA'da üç değişiklik hakkımız var. Gomis ile de görüşüyoruz. Galatasaray bütçesine maliyet yaratmayacak ancak Galatasaray'a çok katkısı olacak oyuncu lazım. DeAndre Yedlin ayrılacak. Omar'ın gözü güzelleşti, onu takıma yazacağız.Haklı tenkitler de var. En büyük dertlerimizden bir tanesi irtibat konusu. Bir türlü istediğimiz dereceye getiremedik. Çok içimize kapandık. Üyelerimizle irtibat kuramadık. Eleştirecek noktalarımız var mı yüzde 100 var. 7 ay yargılamak için erken. Bildiğimiz biçimde, gözü pek formda Galatasaray'ı buradan çıkarma irademiz var. Galatasaray Spor Kulübü üyelerinin alacakları her türlü karara saygılıyım. Ben onların ortasında yaşamaya devam edeceğim. Değerli olan Galatasaray'ın buradan çıkabilme kabiliyeti göstermesi. Umut ediyorum, projeleri gerçekleştirdiğimizde Galatasaray Türkiye'nin tek borçsuz bir kulübü olmasına sahip olacak. Küme düşme üzere bir tehlike olmayacak, buradan toparlanacağız. Bu noktadan sonrasına bakıyoruz. Biz de kendi özeleştirimizi yapıyoruz. Tenkitte üslup çok kıymetli. Topluluğumuzun bu üsluba aksi davranan, eleştirmekle hakaret etmeyi birbirine karıştıran bireylere karşı önemli birlik göstermesi gerektiğine inanıyorum. Güç durumdan birinci çıkan kulüp olmayı istek ediyoruz. Üyelerimize de bunu en yeterli biçimde anlatmaya çalışacağız. Ne olursa olsun Galatasaray için uygunu ve iyisi olur.

Üst Alt