Son Konu

Cuma Namazı Tarifi

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cuma Namazı nasıl kılınır?

Cuma Kılınışı

Cuma Namazı kimsesiz kılınmaz
Öğle zamanında cemaatle kılınır

Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının birincil sünneti kılınır

Niyet ederken:

Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmayadenilir

Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır

Birincil rekatta önce Sübhaneke okunur Sonra Euzü Besmele çekilir

Tüm rekatlarda Fâtiha ve zammı vakit okunur

Birincil oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur

Son oturuşta:

Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur

Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur

Sonradan, İmam hutbe okumak için minbere çıkar Hutbe okunur

Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur (harama yakın)

Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez İçinden gürültüsüz denir

Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır

Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir

Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır Bu namaz aynı sabahtan namazının farzı gibi kılınır

Amaç şöyle edilir: Hedef ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazırlanmış olan imama

Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: Amaç ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya

Bu sünnetde benzer birincil sünnet gibi kılınır Bu Nedenle itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur

Son sünnetin arkasında zuhri ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır Hedef edilirken şöyle denilir: Amaç ettim edâsı üzerime olup da az önce üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına Bu şekilde gaye edilirse, eğer o günün cuma namazı şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır

Bundan daha sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır Vaktin sünnetinediye gaye edilir Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur Bundan sonradan, Âyetelkürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir

*

Üst Alt