Son Konu

Depresyon dayım unutuldum

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bunalım dayım unutuldum depresyondayım unutuldum depresyon unutuldum depresyonla ilgili sözler BUNALIM Bunalım Bir rahatsızlıktır, sık görülür ve çare edilebilir Buhran toplum içerisinde yaygın olarak görülen ve tedaviye yanıt verebilen bir ruhsal rahatsızlıktır Depresyondaki bir kişinin belli başlı yakınmaları şunlardır: ruhsal depresyon şehvetli (mutsuzluk, kötümserlik) ilgi azalması, gönülsüzlük bir zamanlar hoşgörü alınan şeylerden müsamaha alamaz hale gelme umutsuzluk, çaresizlik kendine karşı güvensizlik, kendini itham dikkati toplamada zorluk, bellek yitimi kesintisiz yorgunluk, halsizlik, enerji azlığı uykusuzlukfazla uyuma hareketlerde yavaşlama iştahsızlıkaşırı yeme cinsel istekte azalma vefat ve intihar düşünceleri DEPRESYONU BAŞLATAN NEDENLER id Depresyonu başlıca aniden pozitif etken başlatır Bunlar; Biyoloji Ile Ilgili Etkenler: Bir Takım kişilerde kalıtım aracılığıyla geçebilen bünyesel özellikler depresyona yol açabilir Bireysel Özellikleri: Titiz, endişeli, kılıkırk yaran, ya da negatif düşünmeye eğilimli kişilerde depresyon daha sıktır Üzücü Hayat Olayları: Boşanmalar, bir yakının kaybı, ilişkilerde yaşanan güçlükler, göç, işsizlik, doğum, ağır hastalıklar gibi hayat olayları bir bunalım dönemini başlatabilir Bir Takım fiziksel hastalıklar ya da ilaçlar da depresyonu başlatabilir TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ? Bunalım uygun bir şekilde tedavi edilirse tümüyle düzelebilen bir rahatsızlıktır Değişik çare yöntemleri bulunmaktadır Ilaç tedavileri yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir Ayrıca, hastanın kendisini tanıyan bir hekim göre izlenmesi ve hastalığı ile ilgili konuları danışabilmesi de önemlidir Ilaç tedavileri aşağıdaki durumlarda gereklidir buhran orta ve ağır şiddette ya da kişinin gün içerisinde faaliyetlerini yürütmesini engelleyecek bir düzeyde ise, vefat ve intihar düşünceleri varsa, daha önce hastanın bazı akrabaları da depresyon geçirmişse, yani aileden gelen, kalıtımla geçen bir yatkınlık laf konusu ise, hasta daha önce de depresyona girm işse ve bu depresyon ilaçla tedavi edilmişse, İLAÇLARIN BAZI ÖZELLİKLERİ bağımlılık yaratmazlar, olumlu etkileri iki üç hafta sonradan ortaya çıkar(böylece uzun bir vakit düzenli olarak kullanılmaları gerekir) bir takım alt etkilere yol açabilirler(ağız kuruluğu, bulantı, baş dönmesi gibi) Bunlar çoğunlukla tedavinin başında ortaya çıkar ve vakit içerisinde artan bir şekilde azalıp büsbütün kaybolabilir alkolle birlikte alındıklarında güvenli olmayan sonuçlara yol açabilirler depresyon baştan sona düzelse bile hekime danışmadan ilaç kesilmemelidir DEPRESYONLA NASIL BAŞA ÇIKABİLİRSİNİZ? Jurnal Faaliyetlerinizi Muhtemel Olduğunca Artırın Bu kendinizi ayrıca daha iyi ayrıca de daha eksik halsiz hissetmenize niçin olacaktır Dinlenerek dermansızlık hissinden kurtulamazsınız Bunun için; Rahatsızlanmadan önce gerçekleştirmek zorunda olduğunuz veya severek yaptığınız işlerin birer listesini çıkarın Günlük faaliyetlerinizi planlayın ve planınıza yukarıda hazırladığınız listelerin her ikisinden de bir takım maddeler ek edin Haftalar içerisinde bu maddelerin sayısını giderek artırmaya çalışın Başlangıçta biraz zorlanacaksınız, sabırlı olun ve cesaretinizi, umudunuzu kaybetmeyin Yaşadığınız Sorunların Bir Listesini Yapın Bu sorunları çevrenizdeki güvendiğiniz kişilerle tartışın(doktorunuz, eşiniz, arkadaşlarınız) Bu sorunları çözmek için elinizdeki imkanlar nelerdir? Başkaları bu konuda ne düşünüyorlar? Bu imkanları kullandığınızda size ne yarar sağlar? Atacağınız adımları ve karşılaşacağınız güçlükleri kaydedin Her aşamada geriye doğru dönüp bakın, katettiğiniz yolu değerlendirin Hayatınızda İyi Dışarı Giden Şeylerin Bir Listesini Yapın Ahali depresyonda iken sahip oldukları olumlu özellikleri ve hayatlarında iyi dışarı giden şeyleri değerlendiremezler Depresyona girmeden önceki durumunuz hakkında düşünün Kendinizle ve hayatınızın öbür yanlarıyla (aile, çocuklarınız, meslek vb) ilgili aklınıza gelen olumlu şeylerin listesini yapın Olumsuz Düşüncelerinizle Uğraş Edin Irk depresyonda iken kendilerini veya gelecekle ilgili olarak olumsuz düşünme eğilimindedirler Bu görüşler farkında olan bile olmadan akla geliverirler ve kişinin kendisini kötü hissetmesine yol açarlar Bu tür olumsuz fikirler depresyonu daha da artırdığı gibi kişinin uğraş etme gücünü de azaltır Misal: “Arkadaşım göre eleştirildim, zaten hiçbir işi dürüst içten yapamıyorum “Kocam beni terketti, değersiz işe haylaz biriyim Olumsuz Düşüncelerinizi Yenmek İçin Bu nesil düşüncelerinizi ve sizde yarattığı duyguları bir yere yazın Kendinize şu soruları sorun: Bu düşüncelerin doğruluğunu destekleyen kanıtlar var mı? Bambaşka görüntü açıları olabilir mi? Diğer bir kişi benzer bir durumda ne düşünürdü? Kendinizi daha iyi hissettiğiniz zamanlarda bu olaya nasıl bakardınız? Gitgide Artarak her bir negatif düşüncenin daha olumlu bir düşünce ile yer değiştirdiğini farkedeceksiniz Aşağıdaki gibi: “Arkadaşım göre eleştirildim lakin cümbür cemaat ara sıra eleştirilebilir Bu dünyanın sonu değil Bir De bazı eleştirilerinde hiç de haklı yok DEPRESYONU YENEBİLİRSİNİZ!  

Üst Alt