Son Konu

Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Dua Ederken Uyarı edilmesi gerekenler

Nasıl Dua Edilmelidir

Duâ, hayrı çeker, belâ ve zararı defeder Duâ, insanı belâdan korur, inmiş ve inecek musîbetlere karşısında bir kalkandır
Belâların etkisini azaltır, Allah'ın kaderini hafifletir

Dua ederken uyarı etmemiz gerekenler:

1 Onurlu Vakitleri Gözetmek; Senenin Arefe gününü, aylardan Ramazan ayını, haftanın Cuma gününü ve saatlerin de seher vaktini gözetmek
Nitekim Allah Teala ´Sabahın erken vakitlerinde de istiğfar ederlerdi´ buyurmaktadır (Zariyat, 18)
2 Onurlu Halleri Fırsat Kavramak; Ebu Hureyre (ra) şöyle der: Gök kapıları Allah yolunda, Allah´ın düşmanlarıyla çarpışanların safları
düşman saflarına yaklaştığı vakit açılır ve yeniden o kapılar, yağmur yağdığı zaman, farz namazlar için kamet edildiği zaman açılırlar
Bu bakımdan bu vakitlerde dua etmeyi bir ganimet bilin Kulun, rabbine en yakın olduğu hal secde ettiği haldir
bu nedenle secdenizde çok dua ediniz!(Müslim) Oruçlu bir kimsenin duası geri çevrilmez(Tirmizi)
3 Kıbleye Yönelerek Dua Etmek; Selmanı Farisi Resulullah'ın (cc) şöyle buyurduğunu rivayet ediyor: Belli Rabbimiz hicap edici ve Kerim dir
Kulları ellerini dergahı izzetine kaldırdıkları zaman o elleri abes çevirmekten hayâ eder (Tirmizi)
4 Sessizce Ve İhlasla Dua Etmek; Rabbinize yalvararak ve gizli gizli dua edin Kesin fakat Allah, bağırıp çağırarak haddi aşanları sevmez (Araf, 55)
Kur´lahzaı Kerim'de mealen buyruluyor ama: İhlaslı olarak dua edin! (Mümin, 65)
5 Duayı Kafiyeli Okumaya Çalışmak; Hz Peygamber (sav) duayı uyaklı anlatmak suretiyle ifrata kaçmayı şu hadisiyle yasaklamıştır:
Duada seci (kafiyeli okumaktan) yapmaktan kaçının Ey Allahım! Ben senden cenneti isterim ve cennete yaklaştırıcı laf ve amelleri isterim
Cehennemden sana sığınırım Ona yaklaştırıcı söz ve amellerden de sana sığınırım, demeniz kafidir
6 Yalvarış, Nefret Edilen Şey, Istek ve Sığınma; Onlar, hayırlara koşarlar Umarak ve korkarak bize dua ederler (Enbiya, 90)
Hz Peygamber şöyle buyurmuştur: Allah Teala bir kulunu sevdiği süre, onun yalvarış ve yakarışlarını duymak için onu belalara müptela kılar (Deylemi)
7 Duanın Kabul Olunacağına Elbette Inanmak; Kabul edileceğine yüzde yüz inanarak Allah Teala'ya dua ediniz ve biliniz ancak, kesin Allah Teala,
tedbirsiz bir kalpten gelen duayı kabul etmez (Tirmizi)
Dua edenin ya günahı affolur veya hemen uğurlu karşılığını görür yahut ahirette mükâfatını bulunur (Deylemi)
8 Duada Israrla Gerçekleştirmek; İbn Mesut (ra) Hz Peygamber'in, dua ettiği vakit duasını üç kez tekrarladığını, Allah´tan istediği vakit istediğini
üç kere tekrarladığını söylemektedir (Müslim) Herhangi biriniz acele etmedikçe duası Allah göre kabul olunur
Acele etmek şu demektir: Ben dua ettim, duam kabul edilmedi böylece ey Allah´ın kulu! Dua ettiğin zaman Allah´tan çokça iste
Çünkü sen Kerim ve cömert bir zattan istiyorsun (Müslim ve Buhari)
9 Allah´ın Zikriyle Duaya Başlatmak; Hz Peygamber´den şöyle rivayet edilmektedir: Siz Allah Teala´dan bir ihtiyacınızı istediğiniz süre,
önce salavat getirmekle başlayınız Çünkü Allah Teala'nın şanına yakışmaz ama, kendisinden iki türlü ihtiyaç istendiğinde birisini (salavatı şerifeyi)
kabul edip diğerini reddetsin!
10 Duanın Kabulü Terbiye İledir; Duanın kabul olunmasının temeli edeptir oysa o da, tevbe etmek, bütün varlığıyla Allah Teala´nın ibadetine yönelmektir
Malik Bin Dinar (ra) şöyle demiştir: İsrailoğullarında büyük bir kıtlık meydana geldi Birkaç kez yağmur duasına çıkmalarına rağmen, yağmurun yüzünü
göremediler Bunun üstüne Allah Teala, peygamberlerine şöyle vahiy gönderdi: Onlara söyle oysa, sizler necis bedenlerinizle benim huzuruma geliyorsunuz
Kana boyanmış ellerinizi benim dergâhıma uzatıyorsunuz Mideleriniz haramla doymuş olduğu halde geliyorsunuz
Şimdi ise benim gazabım sizin üzerinize daha da artar Bu durumda bana gelmeniz sizi gitgide benden uzaklaştırır;
(bu söylediklerimden tevbe eder gelirseniz, o süre size rahmet ederim Huysuz takdirde rahmetin yüzünü göremezsiniz (İhyai Ulum idDin)

Seçme Parça *

Üst Alt