Son Konu

Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Dua Ederken Dikkat edilmesi gerekenler

Nasıl Dua Edilmelidir

Dua, hayrı ceker, bela ve zararı defeder Dua, insanı beladan korur, inmiş ve inecek musibetlere karşı bir kalkandır
Belaların etkisini azaltır, Allah'ın kaderini hafifletir

Dua ederken dikkat etmemiz gerekenler:

1 Şerefli Vakitleri Gozetmek; Senenin Arefe gununu, aylardan Ramazan ayını, haftanın Cuma gununu ve saatlerin de seher vaktini gozetmek
Nitekim Allah Teala ´Sabahın erken vakitlerinde de istiğfar ederlerdi´ buyurmaktadır (Zariyat, 18)
2 Şerefli Halleri Fırsat Bilmek; Ebu Hureyre (ra) şoyle der: Gok kapıları Allah yolunda, Allah´ın duşmanlarıyla carpışanların safları
duşman saflarına yaklaştığı zaman acılır ve yine o kapılar, yağmur yağdığı zaman, farz namazlar icin kamet edildiği zaman acılırlar
Bu bakımdan bu vakitlerde dua etmeyi bir ganimet bilin Kulun, rabbine en yakın olduğu hal secde ettiği haldir
Bu nedenle secdenizde cok dua ediniz!(Muslim) Oruclu bir kimsenin duası geri cevrilmez(Tirmizi)
3 Kıbleye Yonelerek Dua Etmek; Selmanı Farisi Resulullah'ın (cc) şoyle buyurduğunu rivayet ediyor: Muhakkak Rabbimiz hicap edici ve Kerim dir
Kulları ellerini dergahı izzetine kaldırdıkları zaman o elleri boş cevirmekten haya eder (Tirmizi)
4 Sessizce Ve İhlasla Dua Etmek; Rabbinize yalvararak ve gizlice dua edin Muhakkak ki Allah, bağırıp cağırarak haddi aşanları sevmez (Araf, 55)
Kur´anı Kerim'de mealen buyruluyor ki: İhlaslı olarak dua edin! (Mumin, 65)
5 Duayı Kafiyeli Okumaya Calışmak; Hz Peygamber (sav) duayı kafiyeli soylemek suretiyle ifrata kacmayı şu hadisiyle yasaklamıştır:
Duada seci (kafiyeli okumaktan) yapmaktan kacının Ey Allahım! Ben senden cenneti isterim ve cennete yaklaştırıcı soz ve amelleri isterim
Cehennemden sana sığınırım Ona yaklaştırıcı soz ve amellerden de sana sığınırım, demeniz kafidir
6 Yalvarış, Korku, İstek ve Sığınma; Onlar, hayırlara koşarlar Umarak ve korkarak bize dua ederler (Enbiya, 90)
Hz Peygamber şoyle buyurmuştur: Allah Teala bir kulunu sevdiği zaman, onun yalvarış ve yakarışlarını duymak icin onu belalara muptela kılar (Deylemi)
7 Duanın Kabul Olunacağına Kesinlikle İnanmak; Kabul edileceğine yuzde yuz inanarak Allah Teala'ya dua ediniz ve biliniz ki, muhakkak Allah Teala,
gafil bir kalpten gelen duayı kabul etmez (Tirmizi)
Dua edenin ya gunahı affolur veya hemen hayırlı karşılığını gorur yahut ahirette mukafatını bulunur (Deylemi)
8 Duada Israrla Yapmak; İbn Mesut (ra) Hz Peygamber'in, dua ettiği zaman duasını uc defa tekrarladığını, Allah´tan istediği zaman istediğini
uc defa tekrarladığını soylemektedir (Muslim) Herhangi biriniz acele etmedikce duası Allah tarafından kabul olunur
Acele etmek şu demektir: Ben dua ettim, duam kabul edilmedi Bu nedenle ey Allah´ın kulu! Dua ettiğin zaman Allah´tan cokca iste
Cunku sen Kerim ve comert bir zattan istiyorsun (Muslim ve Buhari)
9 Allah´ın Zikriyle Duaya Başlamak; Hz Peygamber´den şoyle rivayet edilmektedir: Siz Allah Teala´dan bir ihtiyacınızı istediğiniz zaman,
once salavat getirmekle başlayınız Cunku Allah Teala'nın şanına yakışmaz ki, kendisinden iki turlu ihtiyac istendiğinde birisini (salavatı şerifeyi)
kabul edip diğerini reddetsin!
10 Duanın Kabulu Edep İledir; Duanın kabul olunmasının temeli edeptir ki o da, tevbe etmek, butun varlığıyla Allah Teala´nın ibadetine yonelmektir
Malik Bin Dinar (ra) şoyle demiştir: İsrailoğullarında buyuk bir kıtlık meydana geldi Birkac defa yağmur duasına cıkmalarına rağmen, yağmurun yuzunu
goremediler Bunun uzerine Allah Teala, peygamberlerine şoyle vahiy gonderdi: Onlara soyle ki, sizler necis bedenlerinizle benim huzuruma geliyorsunuz
Kana boyanmış ellerinizi benim dergahıma uzatıyorsunuz Mideleriniz haramla dolu olduğu halde geliyorsunuz
Şimdi ise benim gazabım sizin uzerinize daha da artar Bu durumda bana gelmeniz sizi gittikce benden uzaklaştırır;
(bu soylediklerimden tevbe eder gelirseniz, o zaman size rahmet ederim Aksi takdirde rahmetin yuzunu goremezsiniz (İhyai Ulum idDin)

Alıntı

Üst Alt