Son Konu

Fırın Sütlaç Tam Kıvamında (Videolu)

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
firin-sutlac-tam-kivaminda.jpg

Fırın Sütlaç Tam Kıvamında Tanımı İçin Malzemeler

• 1 litre. süt
  • 1 paket krema
  • 2 su bardağı su (Pirinci haşlamak için )
  • 1 türk kahve fincanı pirinç (Ben baldo kullandım )
  • 1/2 (yarım) çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı vanilya yahut toz vanilin (Katmasanız da olur )
  • 2 dolu yemek kaşığı nişasta (Buğday yahut mısır fark etmez )
  • 1/2 (yarım) çay bardağı su (Nişastayı açmak için )

Fırın Sütlaç Tam Kıvamında Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Öncelikle pirincimizi çok hafif sudan geçirelim. Tenceremize pirinçi ve suyu dökelim. Ocağı orta ateşe alalım. Orta ara karıştıralımki tabanı tutmasın.
  2. Suyunu nerdeyse büsbütün çekecektir. Su esnada sütü ek ediyoruz ve başından asla ayrılmıyoruz. Devamlı karıştırmamız lazım.
  3. Bu ortada nişastamızı da su ile açalım. Sütümüze vanilyayı, tuzu ve kremayı da ek ediyoruz. İnanın bana krema inanılmaz bir lezzet katıyor.
  4. Kaynayan süte artık şekerimizi ekleyebiliriz. Güzelce karıştıralım ve son olarak da nişastamızı ekleyelim ve en az 5 dakika daha kaynatalım. Artık ocağı kapatabiliriz.
  5. Fırına güçlü kâsemize birer yahut ikişer kepçe sütlaç koyalım (Ben ikişer kepçe koydum). Kâselerin kenarlarına sütlaç gelirse bir bez ile temizleyin.
  6. Fırın tepsisine kâselerimizi koyalım ve yaklaşık 1 litre su dökelim (Kâselerin yarısını kaplayacak kadar )
  7. Fırını ızgara ayarına alalım, şayet ızgara ayarı yoksa üst ayarda en yüksek derecede pişirebilirsiniz üzerleri güzelce kızarsın hatta hafif yanık olması da pek olağan benimkiler 10 dakika içinde kızardılar.
  8. Fırınının üst kademesine tepsiyi yerleştirelim (Ben üstten 3. Ye yerleştirdim ) Fırından çıkan sütlacı biraz dinlendirdikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.
Fırın Sütlaç Tam Kıvamında Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt