Son Konu

Geçsin artık nolur!!!

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Geçsin bundan böyle nolur!!! Ben bıktım artık bu parmak agrılarımdan ya tam geçti dedim 2 gün önce yine başladı hem 1 parmağıma daha yayıldı hemen daha kötü şiş ve parmaklarımı eğme gibi bir şansın yok dün kelebekte gördü sahiden bıktım bundan böyle acilen internette bir yazı okudum bana kan tahlili yapılmıştı geçen hafta biliyorsunuz ama sadece romatizma başlangıcı ve kemik kayması olmuş dedi peki bu internette yazar yazı benzer benim parmaklarımda olan sorun bendemi böyleyim ya ne biçim dr gittim ben ozamangecsinartiknolur5c51a43c2f9c3altgecsinartiknolur5c51a43c2f9c3altgecsinartiknolur5c51a43c2f9c3alt​ özellikle el bilek ve but bilek eklemleri ile parmak eklemleri gibi ufak eklemlerde meydana gelen şişlik , sızı , sıcaklık ve hareket kısıtlığı gibi şikayetler ; sizde tıpta romatoid artrit olarak tanıdık iltihaplı romatizmal bir hastalığın varlığını göstermektedir Romatoid artrit eklemlerin iç yüzlerini etkileyen iltihabi bir hastalıktır Uzun süreli ve tekrarlayıcı bir hastalık olan romatoid artrit zamanla ilerleyerek kötüleşme gösterebilir Romatoid artrit yalnız eklemleri değil bütün vücudu da etkileyebilir Şekil bozukluğuna neden olabildiği için çeşitli sakatlıklara yol açabilir Hastalık bütün eklemleri etkileyebilir, ancak en çok el ve etap bileklerinin küçük eklemlerinde gözlenmektedir​ Romatoid artrit genelde aniden başlar ve hastalığın erken döneminde, genel bitkinlik, eklemlerde hassasiyet, sancı, şişlik ve sıcaklık (inflamasyoncerahat) vardır Ağrı ve şişlik vücudun her iki tarafındaki aynı eklemlerde gözlenir Romatoid artrit uzun süreler baştan başa devam eder ve bu sebeple etkilenen eklemlerde daimi bozukluklara yol açabilir Romatoid artitin öteki bir özelliği ise, dirsek gibi daha çok basınca maruz kalan bölgelerde cilt aşağı yumruların oluşmasıdır​ Doktorlar hastalığın teşhisini, belirtilere, hastaların tıbbi geçmişine, tetkik sonuçlarına ve yapılan tahlillerin neticelerine göre koyar ​ Romatoid artrit tanısı koymada dikkat edilen yedi nokta vardır:​1) Sabahleyin sertliğinin olması; hastalar uyandıktan sonraki minimum bir saat boyunca ellerini rahatça kullanamazlar Hastalara sabahları avuçlarını yumruk yapıp yapamadıkları sorulur 2) Üç veya daha pozitif eklem bölgesinde aynı zamanlı artrit (eklem iltihabı) 3) El eklemlerinde artrit 4) Artritin görüldüğü eklemlerin vücudun her iki tarafında da simetrik olması Bu dört kriterin minimum 6 hafta baştan başa devam etmesi gerekmektedir​ Hem;​ id 5) Doku yumruları 6) Kan tahlillerinde RF (romatid etken) bulunması 7) Röntgende eklemlerde değişikliklerin gözlenmesi​ Bu yedi kriterden asgari dört tanesinin var olması durumunda romatoid artrit tanısı konabilir​ Romatoid artrit hastalığının belirtileri eklemlerde iltihaplanma, şişme, harekette zorluk ve ağrıdır Rahatsızlık sürecinde gözlenen öteki belirtiler ise: • İştah kaybı • Ateş • Kuvvet kaybı, dermansızlık • Anemi • Elleri kullanmada zorluk • Bazen deri altında doku yumruları​ gecsinartiknolur5c51a43dcf31cgifalt :cry: Cry :cry:​  

Üst Alt