Son Konu

gıda alerjisi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
yiyecek alerjisi Gıdalar insan vücudunda çoğu reaksiyona (tepkimeye) neden olabilir Ama gıdalara bağlı her reaksiyon allerji değildir Gıdalarla oluşan reaksiyonların bir kısmı, o gıdayı bölge her insanda oluşabilen reaksiyonlardır Bunlar gıdalar içinde bulunan toksik veya mikrobik maddelere bağlıdır Gıdalarla oluşan reaksiyonların öteki bir kısmı ise, yalnızca bir takım kişilerde oluşur genellikle 2 gruba ayrılır: 1 Allerjik olmayanlar: Misal; doğuştan olan bir enzim eksikliği (süt bazı insanlarda karın ağrısı, şişlik, gaz ve ishale niçin olabilir Bu genel olarak süt içindeki süt şekeri adlı şekeri parçalayan laktaz enzimi eksikliğine bağlıdır) 2 Allerjik gıda reaksiyonları Gıda allerjileri ne oranda görülür? Yiyecek allerjileri erişkinlerde %1, çocuklarda %25 oranında görülmektedir Bu sayılar iki önemli noktayı sinyâl eder: 1 Çocuklarda gıda allerjileri daha sıktır, 2 Yiyecek allerjilerinin bir kısmı yaşla birlikte kaybolmaktadır Ama astım ve allerjik nezle gibi diğer allerjik hastalıklarda olduğu şekilde, gıda allerjilerinin de görülme sıklığı artmaktadır En çok hangi gıdalar allerjiye niçin olur? Gıda allerjilerinin %90’ı; Çocuklarda Süt Yumurta Yerfıstığı Buğday Soya id Fındık, ceviz… Erişkinlerde Yerfıstığı Fındık, ceviz… Balık Deniz kabukluları Gıdalar arasında çapraz reaktivite nedir? Bağışıklık cevapları maddelerin tamamına değil, “epitop adı verilen bazı özel allerji yapıcı bölgelerine karşı gelişir Gıdalar ve diğer allerjenler arasındaki bu allerji yapıcı bölge benzerliği, çapraz reaksiyonlara niçin olabilir Yiyecekyiyecek, gıdapolen, gıdamite veya gıdalateks biçiminde çapraz reaksiyonlara rastlanmaktadır Misal olarak, inek sütüne allerjisi olanlar, koyun veya keçi sütüne karşı çapraz allerjik reaksiyon verebilirler Diğer örnekler; İstakoz Karides – Yengeç Mite – Kabuklu deniz ürünleri Lateks – Kestane, Avakado, Muz Yiyecek allerjilerinde ne gibi bulgular görülür? Bir gıda farklı kişilerde farklı semptolara neden olabilir Benzer kişide farklı zamanlarda ayrı semptomlara niçin olabilir Benzer kişide bambaşka dozlarda farklı semptomlara niçin olabilir Mide barsak sistemi Bulantıkusma Karın ağrısı, krampları İshal Solunum sistemi Nezle Astım Bitik borusunda ödem Cilt Kaşıntı Kızarıklık Ürtiker ve anjioödem Egzema Anafilaksi Bu bulguların anında tamamının birarada olabildiği, keza kan basıncı düşüklüğü, yürek atım sayısında artma ve şuur kaybı ile seyredebilen en ağır allerjik reaksiyondur Gıda allerjisi ile birlikte olan klinik tablolar “Çölyak hastalığı, “Eozinofilik gastroenterit gibi sindirim ve barsaktan emilim bozukluğuna, sonuçta büyüme, gelişme geriliğine neden olan hastalıklar Astım, rinit ve öteki solunum yolu hastalıkları Atopik dermatit (egzama) Gıda allerjisi ile ilişkisi tartışmalı olan klinik tablolar İrritabl sütun (huzursuz barsak) Migren Hiperaktivite ve uyarı eksikliği sendromu İltihabi barsak hastalığı Depresyon Enürezis (uykuda idrar kaçırma) Kronik dermansızlık sendromu Sara (sara hastalığı)  

Üst Alt