Son Konu

GlobalWafers, ABD’de 5 Milyar Dolarlık Çip Tesisi Kuruyor

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Çip üretiminde dünyanın en büyük wafer (silikon disk plaka) tedarikçilerinden biri olan GlobalWafers, Teksas hudutları içinde bir fabrika kuracağını duyurdu. Yarı iletken üreticisi, Intel, Samsung ve TSMC‘ye hizmet vermek için ABD’de 5 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Teksas, Sherman’daki yeni fabrika, üretim hacimleri ayda 1,2 milyon 300 mm silikon plakaya ulaşacak halde birden fazla evrede inşa edilecek. Şirket, yeni yonga üretim tesisinin ABD ve birebir vakitte dünyadaki en büyük tesislerden biri olacağını söyledi.

GlobalWafers, yeni fabrikayı bu yıl içinde inşa etmeye başlayacak ve birinci üretimin 2025 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Şu anda şirketin Missouri’de bir yarı iletken üretim tesisi var, lakin önümüzdeki yıllarda yapılacak olan tesisten çok daha küçük.

ABD’de üretim yapan çok sayıda çip üreticisi (GlobalFoundries, Intel, Samsung Foundry, Texas Instruments ve TSMC), Tayvan ve Güney Kore merkezli tedarik zincirindeki çeşitli sıkıntılar nedeniyle Birleşik Devletler içinde genişleme yoluna gitti. Fakat mahallî çip üretimini desteklemek için yeni fabrikalara sahip olmak kâfi değil ve tüm tedarik zincirinin yerelleştirilmesi gerekli.

Örneğin birden fazla wafer substratı Asya’da üretilirken, Japonya yüksek saflıkta gazlar ve başka gereçlerle sanayiye öncülük ediyor. Doğal olarak, bunları denizaşırı ülkelerden ABD’ye ithal etmek değerli ve tedarik zincirini daha da karmaşık hale getiriyor.

Intel, GlobalFoundries, Samsung ve Texas Instruments ABD’de muazzam fabrikalar işletiyor. Bu şirketlerin esasen mahallî tedarikçileri mevcut, fakat inşa ettikleri yeni fabrikalar daha fazla wafer alt katmanı ve daha fazla hammadde gerektiriyor.

Üst Alt