Son Konu

Hacda İhrama Girmek

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İhrama girmek nasıl oluyor
ihrama nasıl girilir

İhrama Nasıl Girilir ?

İhrama, Niyetve Telbiyeile girilir Niyetve Telbiyeihramın rukunleridir Bunlar olmadan ihrama girme gercekleşmez

a Niyet

Niyet, yapılacak haccın şeklini kalben belirlemektir Ayrıca lisanen soylenmesi mustehaptır Burada temettu haccının yapılışı esas alındığına gore niyet umre icin yapılacaktır

Şoyle niyet edilir:

Allah'ım umre yapmak istiyorum Bunu kolaylaştır ve kabul eyle

b Telbiye

(Lebbeyk Allahumme lebbeyk, lebbeyke la şerike leke lebbeyk, innel hamde ve'nni'mete leke ve'l mulk la şerike lek) demektir

Allah'ım! Davetine icabet ediyorum Emrine boyun eğiyorum Butun varlığımla sana teslim oldum Senin hicbir ortağın yoktur Tekrar tekrar davetine icabet ediyorum Şuphesiz hamd sana mahsustur Nimet senindir mulk de senin Senin hicbir ortağın yoktur

Boylece niyet edilip telbiye soylenince ihrama girilmiş olur Ancak ihrama girmeden once, sunnet ya da mustehap olarak yapılması gereken hususlar vardır İhrama girerken bunlara da riayet edilmelidir Buna gore:

İhrama girmek isteyen kimse, on hazırlık olarak tırnaklarını keser Gerekiyorsa koltuk altı ve kasık kıllarını temizler, sac ve sakal traşı olup bıyıklarını duzeltir Mumkunse gusleder Bu gusul temizlik amacıyla yapıldığı icin ozel durumda olan bayanlar da guslederler Gusul mumkun olmadığında abdest alır Varsa guzel koku surunur Giymekte olduğu normal giysilerini ve ic camaşırlarını (atlet ve kilotunu) cıkarıp, sadece izarve rida(16) denilen iki parca ihram ortusune sarınır Başını acar, coraplarını ve ayakkabılarını cıkarır Terlik ve benzeri şeyler giyer Bayanlar normal kıyafetlerini değiştirmezler

Bundan sonra, kerahat vakti değilse iki rek'at ihram namazı(17) kılar Namazdan sonra yukarıda belirtildiği şekilde niyet eder Arkasından da yuksek sesle telbiye soyler Bayanlar telbiye soylerken seslerini yukseltmezler

Niyet ve telbiye'nin yapılmasıyla ihrama girilmiş ve ihram yasaklarıbaşlamış olur

İhrama giren kimseye, ihramlı olduğu surece muhrimdenir

C Kadınların İhramı

İhrama girme konusunda kadınlar da erkekler gibidir Ancak kadınlar normal elbise ve kıyafetlerini değiştirmezler Corap, ayakkabı ve elen giyebilirler Başlarını orterler Fakat yuzlerini acık bırakırlar Telbiye ve tekbir getirirken, dua ederken seslerini yukseltmezler

Ozel hallerinde bulunan kadınlar ihrama girerken şu hususu dikkate almalıdırlar: Şayet adetleri bitmeden Arafat'a cıkmak zorunda kalacaklarsa, ifrad haccına niyet etmelidirler

Üst Alt