Son Konu

Hacda İhrama Girmek

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İhrama girmek nasıl oluyor
ihrama nasıl girilir

İhrama Nasıl Girilir ?

İhrama, Kasıtve Telbiyeile girilir Amaçve Telbiyeihramın rükünleridir Bunlar olmadan ihrama girme gerçekleşmez

a Hedef

Hedef, yapılacak haccın şeklini kalben belirlemektir Ayrıca lisanen söylenmesi müstehaptır Burada temettu haccının yapılışı alındığına kadar maksat umre için yapılacaktır

Şöyle gaye edilir:

Allah'ım umre yerine getirmek istiyorum Bunu kolaylaştır ve kabul eyle

b Telbiye

(Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk, innel hamde ve'nni'mete leke ve'l mülk lâ şerike lek) demektir

Allah'ım! Davetine icabet ediyorum Emrine boyun eğiyorum Bütün varlığımla sana teslim oldum Senin hiçbir ortağın yoktur tekrar tekrar davetine icabet ediyorum Şüphesiz hamd sana mahsustur Nimet senindir mülk de senin Senin hiçbir ortağın yoktur

Böylece gaye edilip telbiye söylenince ihrama girilmiş olur Ancak ihrama girmeden önce, sünnet veya müstehap olarak yapılması gereken hususlar vardır İhrama girerken bunlara da riayet edilmelidir Buna kadar:

İhrama girmek isteyen kimse, ön hazırlık olarak tırnaklarını keser Gerekiyorsa koltuk altı ve kasık kıllarını temizler, saç ve sakal traşı olup bıyıklarını düzeltir Mümkünse gusleder Bu gusül temizleme amacıyla yapıldığı için özel durumda olan bayanlar da guslederler Gusül olası olmadığında abdest alır Varsa aroma sürünür Giymekte olduğu sıradan giysilerini ve iç çamaşırlarını (atlet ve kilotunu) çıkarıp, yalnızca izarve rida(16) denilen iki parça ihram örtüsüne sarınır Başını açar, çoraplarını ve ayakkabılarını çıkarır Terlik ve sözde şeyler giyer Bayanlar alışılagelmiş kıyafetlerini değiştirmezler

Bundan sonra, kerâhat vakti değilse iki rek'at ihram namazı(17) kılar Namazdan sonra yukarıda belirtildiği şekilde gaye eder Ardından da yüksek sesle telbiye söyler Bayanlar telbiye söylerken seslerini yükseltmezler

Kasıt ve telbiye'nin yapılmasıyla ihrama girilmiş ve ihram yasaklarıbaşlamış olur

İhrama giren kimseye, ihramlı olduğu sürece muhrimdenir

C Kadınların İhramı

İhrama girme konusunda kadınlar da erkekler gibidir Fakat kadınlar normal elbise ve kıyafetlerini değiştirmezler Çorap, kundura ve elen giyebilirler Başlarını örterler Fakat yüzlerini açık bırakırlar Telbiye ve tekbir getirirken, dua ederken seslerini yükseltmezler

Özel hallerinde bulunan kadınlar ihrama girerken şu hususu dikkate almalıdırlar: Ola Ki adetleri bitmeden Arafat'a çıkmak zorunda kalacaklarsa, ifrad haccına niyet etmelidirler *

Üst Alt