Son Konu

Hanımları Depresyona Sokan Erkek Tipleri

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Bilirkişi psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu kadınları negatif etkileyen tipleri belirledi

Uzman psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, ikili ilişkilerde erkeklerin hatalı ve yanlış davranışlarının kadını depresyona soktuğunu beilrterek, Kadını yıpratan bazı davranışlar, ruhsal sıkıntıları da beraberinde getiriyor Aldatılma, fiziki baskı, sözlü ve psikolojik baskı, aşağılanma, hiç yerine konma, fiziki görünümündeki eksiklikleri yüzüne dövme gibi davranışlar, kadını bir zaman daha sonra içine kapanır ve depresif bir görünüme sokuyordedi

Memorial Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, kadınlara hayatı zehir eden erkek tipini anlattı İşte Tozlu'ya kadar kadınları depresyona sokan erkek tipleri:

Kıskançlık ve sahiplenme duygusu: İkili ilişkilerde ilişkiyi ve kadını yıpratan en kayda değer unsurlardan biri kıskançlıktır Ama bunun da ötesinde kadını fazla fazla yıpratan ve kıskançlığın da önüne geçebilen koşul, sahiplenme duygusu Evlendikten sonra erkeğin kadına hissettirdiği, 'Sen benim malımsın' düşüncesi Bu, erkeklerde daha artı gözleniyor Bu düşüncenin beraberinde kontrol mekanizması geliyor Erkek, kadının kıyafetlerini, davranışlarını, arkadaşlarını (erkek bayan ayrım etmiyor) görmesini istemiyor Eşinin işine karışıyor ve bir vakit sonradan çalışmasına da karşı çıkıyor Hatta daha da ileri gitgide artarak, 'benden önceki hayatını bitiriyorsun, benimle yeni bir hayata başlıyorsun' diyebiliyor Erkek kadının, gardrobu yenilemeler, arkadaşları yenilemeler, kendi çevresine tarafından insanları seçme gibi davranışlar sergiliyor

Baştaki heyecanın azalması ya da bitmesi: Evliliğin başında bayan için de erkek için de bu beraberlik; yeni, heyecanlandırıcı, değişik olabilse de denetim mekanizması devreye girdiğinde erkek kadının benliğini elinden alıyor Bayan bir vakit daha sonra kimsesiz karar verecek bir kişi olmadığını anlamaya başlıyor 'Ben seninle varım, çünkü beni ben yapan tüm her şeyi seninle bıraktım' düşüncesiyle kadın bir zaman daha sonra değil oluyor Arkasında da kadını yıpratan bir tablo ortaya çıkıyor

'Senin ailen benim ailem' tartışması: Senin annen benim annem, senin ailen benim ailemayrımı, ikili ilişkilerde bayan ve erkek için fazla fazla aşındırıcı oluyor Lakin erkekler evlendikten sonradan aile kavramını birazcık daha ön planda tuttuğu için kadın bundan fazla daha artı etkileniyor Erkek, 'Annem benden önce gelir Bir şey yapacaksan önce annemden müsade alacaksın' gibi yaptırımlar uygulayabiliyor Bu koşul bir zaman sonra kadın için çekilmez bir hal alıyor Erkeklerde aile ile ilgili bu cins davranışlar kültürel bir şey, kesinlikle ilk olarak ataerkil olmaktan kaynaklanıyor Biz kavramı ile bir beraberlik kurulmuyor Bayan, erkeğin evine ve ailesine getiriliyor Ardından ise 'Sen bizim malımızsın' deniyor Bizi olduğumuz gibi her şeyimizle kabul edeceksin ve her dediğimizi yapacaksın gibi hissettiriliyor Kadın yok sayılıyor, yok ediliyor Bir zaman daha sonra da duygularını açıklama edemeyen, kendini anlatamayan bayan çatlayacak ülkü geliyor

Kıskançlık: Kıskançlık da teftiş mekanizması sebebiyle ortaya meydana çıkan bir şart Erkek kıskançlığı kadının her şeyini kontrol altına almaya çalışıyor Kendisinden izinsiz hiçbir şey yapmasına müsade vermiyor Giydiği giysiden görüştüğü arkadaşlarına değin kıskançlık yapıyor

Iletişim bozukluğu: Kadınlar için öne çıkan en manâlı meselelerden biri de irtibat bozukluğu Kadınları en fazla yıpratan erkek tipi, iletişim sorunu olan tiptir Aralıksız içine kapanık ise, konuşmuyorsa, zamanını bilgisayarın veya elinde kumanda ile televizyonun karşı geçiriyorsa bir zaman sonradan bayan eşinden soğumakta ve yıpranmaktadır Eşini psikoloğa götürmek için girişimlerde bulunur lakin genelde erkekler bu konularda psikolojik destek almaktan kaçınırlar Kadınlar daha fazla hissi, erkekler ise daha çok cinsellikle ilgili konularda psikolog yardımı almaktadır Kadının bu noktada istediği el ele baş başa göz göze oturmak yok, birlikte bir şeyler konuşarak sohbet etmektir Kadınları en fazla yıpratan durumlardan en önemlisi, çiftlerin birbirleriyle konuşamamaları Öyle çiftler var ama birlikte bir şeyler yapmaktan sıkılıyorlar Bir yere gideceklerse arkadaşlarını da seslenmek isterler, paylaşım olmadığı süre ilişki çiftleri yıpratır

BUHRAN BELİRTİLERİ

Bilirkişi Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, kadınların depresyona girme belirtilerini ise şöyle açıkladı:

İçine kapanıklık, yemek yemek yeme alışkanlıklarında bozukluk, konut içinde eşiyle paylaşamadığı şeyleri ailesi ve arkadaşlarıyla paylaşmaya çalışması, ruhsal ve psikolojik olarak çöküntü, kaygı bozuklukları, depresyon, sürekli kötü bir şey olacak duygusuyla yaşamaya başlama, fazla önemli bir ruhsal yatkınlığa sahipse o tetiklenebilir Böyle durumlarda kadının muhakkak psikolojik takviye alması önerilir İçinden çıkılmaz bir hal bölge ruhsal durumunun daha da kötüye gitmemesi için kadının izleyeceği en önemli yol, bir bilirkişi yardımıyla içinde bulunduğu durumu aşmaya çalışmasıdır
*

Üst Alt