Son Konu

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Dünya yanıyor, Türkiye güllük gülistanlık değil tabii ki

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Albayrak%2DFirsatcilara%2Dsoyluyorum%2Dcok%2Ddaha%2Dsert%2Dve%2Dnet%2Dtedbirler%2Dalacagiz%2D234925%2Ejpg

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk'te Tarafsız Bölge programında soruları yanıtladı.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

-Eskiden kur çok daha fazla etkiliyordu. Artık iktisatta bir dönüşüm var. 2 sene evvel de bu düzeylerdeydi. Düştü

-İki sene öncesine kadar bugün Türkiye iktisadı kırılganlıklarına nazaran çok güçlü. Dünya tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanıyor

-Dünya yanıyor, Türkiye güllük gülistanlık değil doğal ki. Türkiye'de bir lobi var. Biz krizlerden çok, battık bittik lobileriyle uğraşıyoruz.

-Dünyada en süratli toparlayan ülkelerden biri olacağız. Dünya tarihinin en büyük krizi var 40 milyonun üstünde işsizlik var.

-Ekonomisi batan bir ülke bütün alanlarda güçlü bir bilanço ortaya koyabilir mi?

-Biz hedeflediğimiz bütçe açığı zati olmayacak. Gelirleri erteledik buna karşın yüzde 5-6'yı konuşuyoruz. Borç rasyosu bizde yüzde 30'larda

-'7 yıldır battık, bittik' lobisi var. Bunlar daima tıpkı bireyler.

-3 ay boyunca verdiğimiz dayanakların geri dönüşüne bakıyorum. 1.9 milyon esnafın yaklaşık 1.5 milyonuna takviye verdik.

-210 bin firmaya 150 milyon liradan fazla takviye verdik. Düşük maliyetlerle dayanak sağladık.

-Özellikle toplumsal medya üzerinden negatif bir hava pompalamaya başladılar. Etkileme güçleri her geçen gün azalıyor. Çok net bu bir ulusal bağımsızlık çabası. Ekonomik manada ulusal bağımsızlık modeli ortaya koymanız lazım. Bunun için kıyamet koparıyorlar. Eski model yüksek faiz, pahalı kur, ve ithalata bağlı. Bu türlü bir iktisat sürdürülebilir değil. Türkiye rekabetçi kurla ithalata değil ihracata yönelik bir dönüşüm var.

-Milli bağımsızlık gayreti veriyoruz. Net söylüyorum Türkiye’de bilhassa son 7 yıldır AK Parti iktidarı farklı ekonomik uğraşları veriyor. Ben Güç bakanlığı dönemimden itibaren bu sürecin içerisindeyim.

-Biz bir hayal dünyasında yaşamıyoruz.

-Öncelikle onu sorayım. Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz mu var? Dolarla işiniz var mı? Türkiye, 1980'li yıllarla birlikte 'kur algısıyla ekonomiyi ölçme' konusunda bir psikolojiye girmiş. Evvelce kur çok daha fazla etkiliyordu. Artık iktisatta bir dönüşüm var. 2 sene evvel de bu düzeylerdeydi. Düştü. Kur çıkıp iniyor, global tesirlerden kaynaklı Türkiye de etkileniyor alışılmış ancak eskisine göre daha az etkileniyor.

-Bahane değil, tahlil üretme sorumluluğumuz var.

-Türkiye'de birileri tarafından gereksiz negatife yönelik önemli bir operasyon var. Biz sorumluluk makamındayız. Biz şu an itibariyle mazeret değil tahlil üretme noktasında sorumluluk taşıyoruz.

-Pandemi sürecinin olağanlaşma etabına başlamadık.

-Türkiye yabancı yatırımı çekecek, yatırımlara yönelecek. Burada faiz kıymetli bir konu. Gerçek yatırımcı açısından pandemi ve sürecinin olağanlaşmasına başlamadık. Türkiye atacağı adımlarla olumlu ayrışacağı için yabancı yatırımcıyı çekiyor. Türkiye'nin faizde ve kurda daha az bağımlı olduğu güçlü bir sürece girecek.

-Önemli olan kurun düzeyi değil, rekabetçi olup olmadığı.

-Şimdi Türk Lirası çok daha rekabetçi, artık daha az bağımlı noktada.

-Türkiye tarihinde birinci kez rekabetçi bir kur seviyesiyle iktisadını dönüştürecek noktaya dönüştü. Şikayet edenlere bakıyorsunuz yurt dışına gidiyordum değerlendi. Mercedes alamıyorum değerlendi.

-Olduğundan daha fazla pahalı bir paranız olursa ithalat cenneti olursunuz

-Türkiye iktisattaki dalgalanmaları yönetebiliyor

-(Kur gelişmeleri) Global sermaye hareketi kaynaklı süreçlerden Türkiye her ülke kadar etkileniyor, eskisine nazaran bu etkilenme çok daha az.

-Türkiye daha az telaş edecek bir konumda. 400 milyar TL likidite finansman dayanağı sağladı bu devlet. Türkiye'nin cebi bol. Kâfi mi yetmez, daha fazla takviye vermemiz lazım.

-Temmuz ihracatı, PMI endeksi iktisadın toparlanmaya başladığını gösteriyor.

-Tüm datalar toparlanmanın güçlü formda başladığını gösteriyor.

-Normalleşme sürecinde atılan her adım daha müspet yansıyor.

'-Türkiye yüzde 5 küçülecek' argümanında bulunanlar tekrar yanılacaklar. İddiamız eksi 2 ile 1 ortasında. Dünya ortalamasından çok daha âlâ.

-Para bas diyenler oldu, bu en büyük tuzaktır.

-Türkiye para bassaydı bugün yüzde 25-30 enflasyonları konuşacaktık. Faizler yüzde 30-40 faizlerde gerçek iktisattan özel bölümden bahsedebilir miydik?

-Son 2 ayda 250 bine yakın konut satıldı.

-Kullanılan kredi ölçüsü, 600-700 bin liralık mesken için 250 bin lira kredi kullanmış.

-Piyasa olağanlaşmaya hakikat gidiyor.

-Kısa çalışma ödeneği yeni devirde olağanlaşma dayanağına dönüyor. Çok güçlü bir istihdam kalkanı paketi hazırladık. İnşallah ekimde meclis açıldığında daha müspet adımlar atılacak.

-Son 3-4 ayda pandemi tesiriyle fiyatlama davranışlarındaki bozulma beklentileri üzerinde bir enflasyon olarak yansımıştı. Enflasyon açısından sürece baktığımızda amacımız 8.5'ti pandemi olmasaydı rahat yakalayacağımızı düşünüyordum. Türkiye'de bir iki puanlık tesiri olabilir.

-Kur maliyet üzerinde enflasyon tesiri, trende baktığımızda fiyat davranışları üzerinde farklı biçimde tesir etti. Enflasyona negatif tesirinin olacağını düşünmüyorum. İnşallah 2020 yılı bir çok manada hepimizi etkiledi beklentilerin daha altında kapatacağımız bir yıl olacak.

-Turizm Bakanımızla çabucak her gün konuşuyoruz. Çok yakın bir irtibatımız var. Bu turizmde yaşanan pandeminin fırsata dönüştürülebileceği planlar tartışıyoruz. Kasım'a kadar bir süreç var. Turizmi 12 aya yayma gayeleri var. Önümüzdeki devir için de Turizm bakanımızın da olumlu niyetleri var.

-Doğu Akdeniz Türkiye'nin ulusal bağımsızlık bahsidir.

-Bu ülke bin yıldır çok büyük bir bedel ödeyerek bu coğrafyada güçlü temeller üzerinde duruyor. Irak'ta olanlar, Beyrut'ta olanlar... Holywood sineması seyretmiyoruz. Bu devlet yönelik sayısız operasyonlara maruz kalmış. Bir düzeyimiz var bu düzeyden taviz vermeyeceğiz lakin kimseye eyvallahımız da yok.

-Çok şuurlu bir gençlik yetişiyor. Gençlik muhalif olur tenkit, devrimci bir zihniyette değişiklik ister. Gençlik ümit, iş, gelecek istiyor... Bunu yapma noktasında ülkeme güveniyorum. Türkiye o denli bir noktadaki dünyada büyük bir ihtilal yaşıyor. 20. yy yıldaki sistem çöküyor. Dünyanın bu süreçteki en haylaz çocuğu Türkiye birinci sırada çıkar. Türkiye bu manada en devrimci ülke. Bu dönüşümü yapacak genç jenerasyon.

-Dünyadaki eski sistem çöküyor.

-Türkiye Gezi'den bu yana bir gayret veriyor.

-Taşın altına elimizi değil vücudumuzu koyacağız.

Albayrak, programın sonunda toplumsal medyada kendisi hakkında yapılan 'çokomelli' paylaşımlarına gönderme yaparak, ''Çokomelli bir bildiri vereceğim'' esprisini yaptı.

Üst Alt