Son Konu

Hz. Alinin hayati

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ALİ İBN EBİ TALİB

Resulullah'ın amcasının oğlu, damadı, dorduncu halife Babası EbU Talib, annesi Kureyş'ten Fatıma binti Esed, dedesi Abdulmuttalib'tir Kunyesi Ebu'ı Hasan ve EbU TUrab (toprağın babası), lakabı Haydar; unvanı Emiru'lMu'minin'dir Ayrıca 'Allah'ın Arslanı' unvanıyla da anılır

Hz Ali kucuk yaşından beri Resulullah'ın yanında buyudu On yaşında İslam'ı kabul ettiği bilinmektedir Hz Hatice'den sonra muslumanlığı ilk kabul eden odur Hz Peygamber ile Hz Hatice'yi bir gun ibadet ederken goren Hz Ali'ye Peygamberimiz şirkin kotuluğunu, tevhidin manasını anlattığında Hz Ali hemen musluman olmuştu Mekke doneminde her zaman Resulullah'ın yanındaydı Kabe'deki putları kırmasını şoyle anlatır: Bir gun Resulu Ekrem ile Kabe'ye gittik Resulu Ekrem omuzuma cıkmak istedi Kalkmak istediğim zaman kalkamıyacağımı anladı, omuzumdan indi, beni omuzuna cıkardı ve ayağa kalktı Kendimi istesem ufukları tutacak sanıyordum Kabe'nin uzerinde bir put vardı, onu sağdan soldan ittim Put duştu, parca parca oldu Resulullah'ın omuzlarından indim İkimiz geri donduk(Ahmed b Hanbel, Musned, I, 384)

Resulu Ekrem, en yakın akrabasını uyarmak ve hakkı tebliğ etmek hususunda Allah'u Teala'dan emir alınca onları Safa tepesinde toplayıp ilahi emirleri tebliğ edince, Kureyş muşrikleri onunla alay etmişti İkinci toplantıyı yapmasını Hz Ali (ra)'ye bıraktı, Ali de bir ziyafet hazırlayarak Hasimoğullarını davet etti Resulullah yemekten sonra: Ey Abdulmuttaliboğulları, ben ozellikle size ve butun insanlara gonderilmiş bulunuyorum

İcinizden hanginiz benim kardeşim ve dostum olarak bana bey'at edecekdedi Yalnız Ali (ra) kalktı ve orada Resulullah'a onun istediği sozlerle bey'at etti Bunun uzerine Resulu Ekrem, Kardeşimsin ve vezirimsin diyerek Hz Ali'yi taltif etti

Hz Peygamber hicret etmeden once elinde bulunan emanetleri, sahiplerine verilmek uzere Ali'ye bıraktı ve o gece Hz Ali, Resulullah'ın yatağını da yatarak muşrikleri şaşırttı Boylece Hz Ali, Hz Peygamber'i oldurmeye gelen muşrikleri oyalayarak onun yerine hayatını tehlikeye atmış, bu suretle Peygamber'e hicreti sırasında zaman kazandırmıştır Hz Ali, Peygamberimiz'in kendisine bıraktığı emanetleri sahiplerine verdikten sonra Medine'ye hicret etti Medine'de de Hz Peygamber'in devamlı yanında bulundu, butun cihat harekatlarına katıldı, Uhud'da gazi oldu Bedir'de sancaktardı Aynı zamanda keşif kolunun başındaydı; hakim noktaları tesbit ederek Hz Peygamber'e bildirdi Bu mevkiler işgal edilerek, Bedir'de onemli bir savaş harekatını başarıya ulaştırdı Bedir gazasının başlamasından once, Kureyşliler'le teke tek dovuşen uc kişiden biriydi Bu doğuşte, hasmı Velid b Muğire'yi kılıcı ile oldurduğu gibi, Hz EbU Ubeyde zor durumdayken yardımına koştu ve onun hasmını da oldurdu Kendisine Allah'ın Arslanılakabı ve Bedir ganimetlerinden bir kılıc, bir kalkan ve bir de deve verildi

Hz Ali, Bedir savaşından sonra Hz Peygamber'in kızı Hz Fatıma ile evlendi Nikahını Hz Peygamber kıydı O zamana kadar Resulullah'la oturan Hz Ali nikahtan sonra ayrı bir eve taşındı Hz Ali'nin, Hz Fatıma'dan uc oğlu, iki kızı dunyaya geldi

Hicret'in ucuncu yılında Uhud savaşında, musluman okcuların hatası yuzunden muşrikler muslumanların uzerine saldırmışlar ve Hz Peygamber de yaralanarak bir hendeğe duşmuş ve duşman onun olduğunu yaymıştı Halbuki o sırada doğuşe doğuşe gerileyen Hz Ali, Hz Peygamber'in icine duştuğu hendeğe ulaşarak, onu korumaya almıştı İki tarafın da kazanamadığı bu savaşta Hz Ali bircok yerinden yaralanarak gazi oldu

Uhud savaşından sonra Hz Ali Benu NadrYahudilerinin hainlikleri uzerine bu kabile ile yapılan savaşı bizzat idare etti Butun carpışmalarda Hz Ali kahramanca doğuşmuş ve muşriklerin en meşhur savaşcılarını oldurmuştur Hudeybiye barışında sulh şartlarının yazılmasında o memur edildi Hz Ali, sulhnameyi yazmaya şoyle başladı: Bismillahirrahmanirrahim Muhammed ResulullahAncak muşrikler bu ifadeye itiraz ettiler Hz Peygamber, Resulullahyerine Muhammed b Abdullahyazmasını Hz Ali'ye soylemiş fakat Hz Ali Resulullahifadesinin yazımında ısrar etmiştir

Hz Ali Mekke'nin fethi sırasında yine sancaktardı Kedamevkiinden Mekke'ye girdi Mekke kan dokulmeden fethedildi Hz Peygamber ile birlikte Kabe'deki butun putları kırdılar

Mekke'nin fethinden sonra Resulu Ekrem, Halid b Velid'i Benu Huzeyme kabilesine gonderdi Bu kabile ya cehaleti, ya da bedevi olmalarından, musluman oldukanlamındaki eslemnakelimesi yerine sabbenadediği icin Halid b Velid hiddetlendi ve onlarla harp etti Hz Peygamber olayı duyunca cok uzuldu Hz Ali'yi bu hatayı telafi ile gorevlendirdi Hz Ali Benu Huzeyme'ye giderek oldurulenlerin diyetini odeyip mağdur olanların zararlarını telafi etmişti

Huneyn gazasında muslumanlar bir ara bozulup dağıldılar Sayıları binleri bulduğu halde iclerinden ancak birkac kişi sabredip dayanabildi Hz Ali bu savaşta yalnız sabırla tahammul etmekle kalmayarak gosterdiği yiğitlik ve kumandanlıkla İslam ordusunun kendi safında toparlanmasını sağladı

Resulu Ekrem hicretin 9 yılında Tebuk seferine cıkarken Hz Ali'yi ehli beytin muhafazası icin Medine'de bıraktı, ancak bu sefere katılamadığı icin muteessir oldu Bunun uzerine Resulullah: Musa'ya gore Harun ne ise, sen bana karşı o olmak istemez misin?dedi Ali, bu iltifattan cok memnun oldu

Berae suresinin ayetleri nazil olunca, Resulullah Hz Ali'yi Mekke'ye gonderdi Bu suretle hicbir muşrikin artık Kabei Şerifi bundan sonra haccedemeyeceğini bildirdi

Yemen bolgesinin İslam'a girmesi zordu Gorev yine Ali b Ebi Talib'e verildi Hz Ali Bu cok guc bir işdedi Resulullah da Ya Rabb, Ali'nin dili tercumanı, kalbi hidayet nurunun memba olsundiye dua edince, Ali, siyah bir bayrak alarak Yemen'e gitti, kısa suren irşadları sayesinde Yemen'in butun Hemedan kabilesi musluman oldu

Hz Peygamber'in vefatı sırasında, hucresinde bulunanların başında geliyordu Hz Ebu Bekir halife secildiği sırada Hz Ali Resulullah'ın hucresinde tekfin ile meşgul idi

Üst Alt