Son Konu

Hz. Muhammed (S.A.V) nasıl öldü

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hz Muhammed (SAV) nasıl öldü

Rebiülevvel ayının on ikisi, Pazartesi günü Güneş, batıya dürüst kayıyordu Peygamber Efendimizin (asm) mübârek başları, Hz Âişe'nin kucağında, göğsüne dayalı idi Bundan Böyle nefes alıp vermekte güçlük çekiyordu Dili Allah'ı zikretmekle meşguldü: Allah'ım! Beni, Refiki A'lâ'ya ulaştırduâsını tekrarlıyordu Bu esnada bile ümmetine irşadda bulunmaktan geri durmuyordu:

Ellerinizdeki kölelerinize iyi davranınız! Namaza dikkat ve devam ediniz!16 diyordu

Bu acıklı görüş orada yer alan Hz Fâtıma'nın yüreğini âdeta dağlıyordu Bir ara Resûli Kibriyâ Efendimizi (asm) bağrına bastı:

Vay! Babamın çektiği ıztıraba

diyerek gözlerinden yaşlar boşanmaya başladı Resûli Kibriyâ Efendimiz,

Bugünden sonra baban hiç bir zaman eziyet çekmeyecektirbuyurdu ve ilâve etti: Kızım! Sakın ağıt! Ben ölüm ettiğim vakit 'İnnâ lillahi ve innâ ileyhi Raciûn' de17

Hz Cebrâil İle Hz Ölüm Meleği'in Birlikte Gelişleri

Resûli Kibriyâ Efendimiz (asm), bu fani dünyada artık son dakikalarını yaşıyordu Bu esnada, Hz Cebrâil Hz Azrail ile birlikte geldi Resûli Kibriyâ Efendimizin (asm) hal ve hatırını sordu Daha Sonra,

Azrail Azrail içeri girmek için müsade isterdedi Resûli Kibriyâ Efendimiz müsâade edince, Hz Ölüm Meleği içeri girdi Efendimizin önünde oturdu,

Yâ Resûlallah! Yüce Allah, senin her emrine itaat etmemi bana emretti İstersen ruhunu alacağım, istersen sana bırakacağımdedi

Resûli Kibriyâ Efendimiz Hz Cebrâil'e baktı O da,

Yâ Resûlallah, Melei A'lâ seni beklemektedirdedi Bunun üstüne Hâtemü'lEnbiya Efendimiz,

Yâ Ölüm Meleği! Gel, memuriyetini yerine getir18 buyurdu

Mübârek başları Hz Âişe'nin kucağında, göğsüne dayalı idi Yanına su kabı vardı İki elini suya batırıp nemli ellerini mübârek yüzlerine sürdü Mübârek dudaklarından Lâ ilâhe İllallahcümlesi döküldü Sonradan ellerini yüzünden kaldırdı Gözlerini evin tavanına dikti Allah'ım! Refiki Alâcümlesini tekrarlaya tekrarlaya altmış üç yaşında iken mübarek ruhu Refiki Alâ'ya yükseldi *

Üst Alt