Son Konu

Hz Muhammedin Peygamber efendimizin vefat ettiği yer

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Peygamber Efendimiz Hz Muhammed 63 Yaşında Medine'de vefat etmiştir

Hicretin onuncu yılında Rasulullah (sa), yuz binden daha fazla muslumanla birlikte Medine'den hacc icin hareket etti Bu hacc esnasında Arafat dağı yanında, İslam'ın anayasası kabul edilen veciz ve olumsuz hutbesini iradetti Bu hutbesinde, İslam'ın temel ilke ve kaidelerini beyan ederek, insanlar arasında fark gozetmeyen bir eşitlik ilan etti Şoyle diyordu:
Ey nas! Biliniz ki Rabbiniz birdir, babanız birdir Hepiniz Adem'densiniz Adem de topraktandır Allah yanında en ustununuz, O'ndan en cok korkanınızdır Arab'ın, Arab olmayana ustunluğu yoktur; ustunluk ancak takva iledir
Kur'anı Kerim'in nuzUlu de Maide sUresinin 3 ayetindeki, Bugun size, dininizi kemale erdirdim, size olan nimetimi tamamladım ve size din olarak İslam'ı sectimkavl'i şerifinin nazil olmasıyla tamamlanmıştı
Veda Hacc'ının uzerinden henuz uc ay gecmemişti ki, Rasulullah (sa) ateşli bir hummaya yakalandı Onun hastalığının şiddetlendiğini goren Ensar, Mescidi Nebi'de toplanmışlardı Fadl b Abbas ve Ali b Ebi Talib, bu durumu Peygamber Efendimize ulaştırdılar Bunun uzerine Peygamber Efendimiz, Ali, Abbas ve Fadl'a dayanarak Ensarın huzuruna cıktı Başı sarılıydı Minber'in alt basamağında oturdu, Allah'a hamd ve senadan sonra şoyle hitap etti; Ey nas! Duydum ki, siz peygamberinizin olmesinden korkuyormuşsunuz Allah'ın benden once gonderdiği peygamberlerden ebedi yaşayan biri var mı ki, ben sizin icinizde ebedi kalayım? Bilesiniz ki, elbette ben Rabbime kavuşacağım, siz de bana ulaşacaksınız Size, ilk muhacirlere hayırlı davranmanızı vasiyet ederim Butun muhacirler de birbirlerine karşı hayırlı olsunlar Allahu Teala şoyle buyurur; Asra (yani peygamberlik cağına, yahut butun zamana veya ikindi namazına) andolsun ki, insan ziyan icindedir Ancak inanıp iyi işler yapanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka(onlar ziyandan kurtulmuşlardır) Her iş, Allah'ın izniyle, iradesiyle cereyan eder Siz olacak şeylerin sırasını değiştiremezsiniz, Allahu Teala sizden birinizin acelesiyle, acele davranmaz Allah'ın iznine, iradesine galebe etmeğe calışanlar, en sonu mağlub olurlar Allah'ı aldatmak isteyenler de muhakkak aldanırlar Nitekim o, şoyle buyurur: Demek iş başına gelecek olursanız, yeryuzunde bozgunculuk cıkaracak ve akrabalık bağlarını koparacaksınız
Ey nas! Size Ensar halkına da hayırlı olmanızı vasiyet ederim, cunku onlar sizden once iman yurdunu hazırlamışlardır Onlara iyi muamele ediniz Onlar sizi kendi mahsullerine ortak etmediler mi? Evlerini sizinle paylaşmadılar, sizi vaktiyle evlerinde ağırlamadılar mı? Kendileri ihtiyac icinde oldukları halde, her hususta sizi nefislerine tercih etmediler mi? O halde (ey muhacirler!) sizden biriniz iki adam arasında hakemlik yapmak gorevine getirilirse Ensarın iyilik edenlerine teveccuh ve ikram etsin, fenalık yapanların kusurlarından da vazgecsin Biliniz ki, kendinizi onlara tercih edemezsiniz Biliniz ki, ben size karşı cok merhametliyim, yine biliniz ki, ben Rabbime kavuşacağım, sizler de bana kavuşacaksınız Buluşacağımız yer, Kevser havuzunun kenarıdır Benimle havuz kenarında buluşmak isteyenler dillerini gerekli olan şeylerin dışındaki boş şeylerden ceksinler
Rasulullah (sa), 13 Rebiulevvel h 11 (8 Haziran 632) pazartesi gunu ruhunu teslim etti Risaleti tebliği etmiş, kendisine verilen emaneti en mukemmel bir şekilde yerine getirmiş olarak omrunun 63'unde Rabbimizin rahmetine kavuştu
Rasulullah'ın vefat haberi, muslumanlar uzerinde muthiş bir tesir icra etti, oyle ki buyuk bir şaşkınlığa duşerek peygamberlerin de, diğer insanlar gibi oleceklerini bildiren ayetleri bile unuttular Kılıcını cekip dikilen Omer b Hattab, Rasulullah'ın olduğunu soyleyenleri olumle tehdit ediyor ve şoyle diyordu: Munafıklardan bir adam, Rasulullah'ın vefat ettiğini zannetmiştir Hayır vallahi! O olmedi, lakin Musa'nın gittiği gibi, donmek uzere Rabbine gitti Vallahi Rasulullah donecek ve olduğunu soyleyenlerin ellerini kesecektir
Rasulullah'ın vefatını duyan Hz Ebubekir, Mescid'in onune geldiğinde Omer hala, halka bir şeyler soyluyordu O, bunlara aldırmaksızın doğruca Rasulullah'ın bulunduğu odaya girdi Uzerindeki ortuyu kaldırarak şoyle dedi: Babam ve anam yoluna feda olsun ya Rasulellah! Olumunde de, diriyken olduğu gibi ne kadar guzel ve temizsin Senin olumunle, hicbir peygamberin olumuyle kesilmemiş olan peygamberlik son bulmuştur Şanın ve şerefin o derece buyuk, o kadar guzel vasıflara sahibsin ki, tanıtılmak ve uzerine ağlanmaktan munezzehsin Ya Rasulellah! Olumunle insanlara teselli oldun, zira nubuvvet ozelliklerinle hususiyet kazanmış olmana rağmen olum sana da yetişti Olumle o derece umumileştin ki, olumlu olmakta hepimiz seninle eşit olduk Kendin tercih etmemiş olsaydın, olumun nefislerimize cok zor gelirdi, eğer bizi ağlamaktan menetmemiş olsaydın, senin icin gozyaşları doker; hatta goz pınarlarımızı kuruturduk Ama, yine de goz yaşımızı tutmağa gucumuz yetmiyor Şiddetli uzuntu ve kederi uzerimizden atamıyoruz Allah'ım bizden ona selam ulaştır Ya Muhammed (sa)! Rabbinin katında bizi unutma, hatırında kalalım Sekinet ve rahatlık yaratılmamış olsaydı, korku ve uzuntu de yaratılmazdı Allahım, nebine bizden selam ulaştır, onu aramızda muhafaza et!
Hz Ebubekir, daha sonra Rasulullah'ın naşının başından ayrıldı, dışarı cıkarak halka hikmetli ve anlamlı hutbesini irad etti Bu hutbe muslumanların aklını başına getirdi ve duştukleri hatayı hemen anladılar Hz Ebubekir şoyle hitap etmişti: Şehadet ederim ki, Allah birdir, O'ndan başka ilah yoktur, O'nun hicbir ortağı yoktur Yine şehadet ederim ki, Muhammed O'nun kulu ve rasuludur Yine şehadet ederim ki, Kitap (Kur'an) nazil olduğu, din meşru kılındığı, Hadis iradedildiği, soz soylendiği gibi mahfuzdur Allah, apacık bir hakikattır,sonra da şoyle dedi: Ey nas! Muhammed'e kulluk eden var idiyse bilsin ki: Muhammed muhakkak olmuştur; Allah'a tapanlara gelince, şuphesiz Allah diridir, ebediyyen bakidirDevamla şu manadaki ayetleri okudu:
Muhammed sadece bir elcidir Ondan once de peygamberler gelip gecmiştir Şimdi o olur veya oldurulurse siz okcelerinizin uzerinde
geriye mi doneceksiniz? Kim okcesi uzerinde geriye donerse, Allah'a hic bir ziyan veremez Allah, şukredenleri mukafatlandıracaktır Ve devam etti: Allahu Teala işini, size vasiyet etmiştir, onda umitsizlik ve sabırsızlığa duşmeyiniz Şuphesiz Allah, sizin yanınızdaki ve kendi yanındaki şeyleri Nebisi icin secmiştir Onu, yarlığamasına cekip almış, Kitabını ve nebisinin sunnetini sizde bırakmıştır Bu ikisine sarılan doğruyu bulur, o ikisinin arasını ayıran sapıtır Ey iman edenler! Allah icin hakkı ayakta tutan kimseler olunuz Şeytan, Peygamberimizin olumu sebebiyle sizi aldatmasın, dininizden saptırmasın Şeytanı aciz bırakacağınız şeyde, ondan acele davranınız Size ulaşmasına fırsat vermeyiniz
Malik b Enes'in şoyle dediği rivayet edilir: Bana ulaştığına gore Rasulullah (sa), pazartesi gunu vefat etmiş, salı gunu defnedilmiştir Muslumanlar, cenaze namazını gurublar halinde, imamsız olarak kılmışlardırSahabei Kiram, Rasulullah'ın nereye defnedileceği hususunda ihtilafa duşmuşler, bazıları doğum yeri olan Mekke'ye, bazıları ashabının yanına Cennetu'lBaki' kabristanına bazıları da kendi mescidine gomulmesini teklif etmişlerdi Bu esnada soz alan Hz Ebubekir, Peygamber Efendimizin Hicbir peygamber, vefat ettiği yerin dışında bir mahalde defnedilmemiştirmealindeki hadisini rivayet ederek, bu ihtilafın ortadan kalkmasını sağladı

Üst Alt