Son Konu

İmam Nikahı Kavramı Hakkında Soru Cevaplar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imam nikahı kavramı

İmam nikahı hakkında “İmam nikahı kavramı, Hıristiyanların Kilise Nikahı kavramına karşılık icat edilmiştir!' demişsiniz Bu cumleyi soylerken neye dayanarak soylediğinizi merak ediyorum? Boyle bir şey yoktur İcat edilmemiştir Peygamber efendimiz zamanında da imam nikahı yapılmıştır ve imam nikahı Allahın emridir Soylediğiniz bu sozu gercek bir İslam ilmihaline dayandırmadığınız surece yanlış bir duşuncedir Buna hic bir İslam ilmihalinde rastlanmaz! Sozlerinizde daha dikkatli olun Sozlerinizi gerceklere dayandırın!

Cevap:

Yalnız yazıda anlaşılmayan bir şey olduğu muhakkak Dikkat edememiş olabilirsiniz Orada nikahtan değil; “imam nikahı kavramı“ndan bahsedilmektedir “Evlilik anlamına gelen “nikah dini bir kelimedir Bu kelime ayetlerde de hadislerde de defalarca kullanılmıştır Peygamberimiz hayattayken Medinedeki nikahları kendisi kıyardı Fakat ne ayetlerde ne hadislerde ne de fıkıh kitaplarında bu nikahtan “imam nikahı olarak bahsedilmez Bunun adı sadece “nikahtır

İmam nikahı kavramı dilimize Medeni Kanunun tercumesi esnasında girmiştir Zira Turk Medeni Kanunu, İsvicre Medeni Kanununun tercumesinden ibarettir Hıristiyanlarda nikah, kilisede ve papaz tarafından kıyıldığı icin bu, kanunlara Kilise Nikahı, Papaz Nikahı şeklinde gecmiştir Fakat Turk halkı Musluman olduğu icin bu kavram Turkceye tam olarak cevrilememiş, buna İmam Nikahı denmiştir Halbuki dinimizde nikahları imamlar değil; yetkililer kıyar Devlet başkanı veya onun tayin ettiği gorevliler

Ben Hıristiyan eşimle imam nikahı kıymak istiyorum 1 ay sonra resmi olarak evleneceğiz Ama burada imam nikahı kıydıracak imam bulamıyorum ve bir ilişkimiz var Turkiye'ye gelme imkanımız cok zor Ne yapmam lazım?

Cevap:

Nikah, mutlaka “yetkili birileri tarafından bir kayıt ve “denetim altında kıyılmalıdır Bugun bu denetimi nikah memurlukları aracılığıyla belediyeler yapmaktadır Resmi nikahınızı kıydırdığınızda bu şartı yerine getirmiş olursunuz

Dini nikahta olan mehir, resmi nikahta olmadığı icin bir de mehir, yani erkeğin evleneceği eşine vereceği bir mal belirleyerek eksiği gidermiş olursunuz

İmam nikahı diye bir kavram dinimizde yoktur Bu kavram, 1926′da İsvicre Medeni Kanununun kabul edilmesi ile birlikte ortaya cıkmıştır Kanundaki “kilise nikahı, dini nikah diye tercume edilmiş, daha sonra bu kavram imam nikahı olarak anılır olmuştur

İslam Hukukuna gore nikah, kızın velisinin onayıyla ve bir toren eşliğinde kıyılır Veli karşı cıkıyorsa yetkili makama başvurulur Velinin onayını aldıktan sonra bir mehir belirleyin, tıpkı resmi nikahta olduğu gibi evlenme beyanlarınızı bildirin ve bunu şahitler ve davetliler huzurunda acıklayın Mehir miktarını, şahitlerin adını vs bir kağıda yazıp kayıt altına alın Karı koca olarak siz ve şahitler bunu imzalayın Evliliğiniz icin hayır dualar ederek toreni tamamlayın
netten alıntı

Üst Alt