Son Konu

Soru&Cevap IPhone 14’te NFC Var Mı? Nasıl Açılır?

Forumdas

Editor
Tepkime
15,298
Web
forumdas.com.tr
Credits
-11
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Son çıkan model olan iPhone 14’te NFC özelliği vardır. NFC teknolojisi temassız ödeme yapılmasını veya temassız olarak gerçekleştirilecek işlemlerin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. NFC açılımı; “Near Field Communication” yani yakın alan iletişimi demektir. iPhone telefonların özellikle son sürüm modellerinin hepsinde NFC özelliği bulunmaktadır. Yalnızca iPhone 7 ve öncesi modeller NFC özelliğine sahip değildir. NFC özelliği olan iPhone 14 modelleri şu şekildedir:

iPhone 14 NFC Özelliği Nasıl Açılır?​

iPhone 14 telefonlarda NFC özelliğinin açılması için gerekli adımlar şu şekildedir:
  • Adım 1: “Ayarlara’’ tıklayın.
  • Adım 2: Ayarlar bölümünden ‘’Kontrol Merkezi’’ kısmını seçin.
  • Adım 3: Bu alandan ‘’NFC etiket okuyucusu’’ seçeneğine tıklayarak artı işaretini aktif hale getirin.
  • Adım 4: NFC seçeneğine tıklayın.
Bu adımları telefonunuzda bulamıyorsanız telefonunuz aktif olarak NFC okuma sistemine sahiptir ve aktif hale getirmek için bu adımları yapmanıza gerek yoktur.

iPhone 14 Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?​

iPhone 14 model telefonlarda NFC ile temassız ödeme yapmak için şu adımlar takip edilmelidir fakat NFC özelliği her yerde kullanılamayacağına dikkat edilmesi gerekmektedir:

• Adım 1: Telefonun yan tuşuna iki kere üst üste basın.
  • Adım 2: Yüz okuyucu ile kimlik doğrulayın.
  • Adım 3: iPhone telefonunuzu kart okuyucuya tutun.
Banka kartlarınızı NFC sistemi ile okutmak mümkündür fakat Apple Pay sistemi Türkiye’de kullanılamamaktadır. Bu nedenle de bazı kullanıcılar ödeme yaparken zorluk yaşayabilmektedir.

iPhone 14 NFC Gözükmüyor?​

iPhone 14 NFC özelliği gözükmemesinin nedeni telefonunuzun zaten aktif olarak otomatik etiket okuma teknolojisini kullanmasıdır. iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max model telefonlarda otomatik olarak çalışan bu sistem bulunmaktadır.

iPhone 14 NFC Güvenilir Mi?​

Evet, NFC teknolojisi otomatik olarak açılmamaktadır bu nedenle de güvenlidir. NFC teknolojisini yalnızca siz istediğinizde kullanabildiğiniz için herhangi bir güvenlik riski yaratmamaktadır.

Üst Alt