Son Konu

Katmer Poğaça

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Katmer Poğaça Tarifi İçin Malzemeler Hamuru için:

*1 su bardağı ılık su
*1 çay bardağı yoğurt
*1 su bardağı süt
*12 çay bardağı sıvı yağ
*2 yemek kaşığı şeker
*12 yemek kaşığı tuz
*1 paket instant maya
*2 yumurta akı
*Aldığı kadar un
*Katmer poğaça için 2 yemek kaşığı tereyağı

İç harcı için;

*200 gr beyaz peynir
*12 bağ maydanoz
*İsterseniz kıyma, patates, ıspanak iç harcı size bağlı

Üzeri için;

*2 yemek kaşığı pekmez
*12 su bardağı su
*Susam, mavi haşhaş, çörek otu
*2 yumurta sarısı

Katmer Poğaça Tarifi Yapılışı Bu hamurdan 4 çeşit hamur işi yaptım Simit, açma, simit poğaça, katmer poğaça Siz de istediğinizden yapın bu hamurla Ben tarifi veriyorum
Ilık su, şeker ve mayayı karıştırıp mayanın aktifleşmesini bekliyoruz Sonra kalan malzemeleri ekleyip ele yapışmayan bir hamur elde ediyoruz Hamuru bir saat mayalanmaya bırakıyoruz
Bu arada iç harcını hazırlıyoruz Peyniri rendeleyip maydanozu ince ince kıyıp karıştırıyoruz
Hamur mayalanınca bezeler yapıyoruz İlk katmer poğaça yaptım ben 6 tane bezeyi katmer poğaça için kullandım Bezeleri tatlı tabağı büyüklüğünde açıyoruz İlk bezemizi açınca üzerine tereyağı sürüyoruz İkinciyi de açıp diğer açtığımız hamurun üzerine koyup üzerine tereyağı sürüyoruz Bezeler bitene kadar aynı işlemi uyguluyoruz En üste gelen kata tereyağı sürmüyoruz Merdane yardımıyla açıyoruz Önce enine ve boyuna ortadan sonra küçük üçgenler şeklinde kesiyoruz Dış kenarlara iç harcımızdan koyup sarıyoruz Üzerine yumurta sarısı ve susamçörek otu mavi haşhaş serpip tepsiye dizip 1015 dakika daha mayalandırıyoruz 180 derece ısınmış fırında pişiriyoruz Katmer poğaça pişerken diğer poğaça açma simitleri yapıyoruz Açma için bezeyi uzunlamasına açıp üzerine tereyağı sürüp rulo gibi sarıyor burgu şeklinde uçlarını birleştiriyoruz Yumurta sarısı sürüp susam veya diğer malzemelerden serpip tepsiye diziyoruz Simiti de uzunlamasına açıp burgu şeklinde sarıp önce pekmez su karışımına sonra susama batırıp tepsiye diziyoruz Simit poğaça için de bezeyi açıp içine iç harcı koyup kapatıp önce pekmez su karışımına sonra susama batırıp tepsiye dizip bunu da mayalandırıyoruz Mayalanmadan sonra katmer poğaçacı arkasından hemen pişiriyoruz

Üst Alt