Son Konu

Kuruluş Ve Yukselme Doneminde Osmanlılarda Eğitim hakkında

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kuruluş Ve Yukselme Doneminde Osmanlılarda Eğitim hakkında

Osmanlılarda eğitim, Osmanlı imparatorluğu ve eğitim, Osmanlı ve eğitim

I) ilk Seviyedeki EğitimOğretim Muesseseleri
Sıbyan Mektepleri: Osmanlılar da bu okullara Daru ttalim , Daru libn , Muallimhane ,
Mektephane , Mahalle Mektebi , Mektebi ibtidaiye adları verilirdi Osmanlılar da bu mektebin hocasına Muallim , yardımcısına Kalfa , talebelerine de Suhte , Puser , Şakird denilirdi Daha cok cami ve mescit bitişiğine yapılan bu okullar, medreselerin cekirdekleri idi ilk tahsil veren bu mekteplerde 56 yaşlarındaki cocuklara okuyup yazmayı, başta Kur anı Kerim okumak olmak uzere dini bilgileri ve dort işlemden ibaret olan matematik dersini verilirdi Bu mektepler camilerin veya mescidlerin yanına yapılırdı Bu mekteplerin en onemli ozelliklerinden biri de mektebe başlama şekliydi Cocuk, okuma cağına gelince mektebe buyuk bir merasim ile başlatılırdı ki, buna Amin Alayı denirdi Mektepteki okuma muddeti icinde, cocuklara calışıp kolayca oğrenmeleri icin teşvikte bulunulur ve cocuklar hediyeler alınıp oduller verilirdi Bu mektepleri bitiren cocuklar, ruşdiye ve emsali okullara devam edebilecek duruma gelirlerdi Bu okullarda Elifba, Kur anı Kerim, Tecvid, ilmihal, Ahlak, Sarfı Osmani, imla, Kıraat, Mulahhas Tarihi Osmani, Muhtasar Coğrafyaı Osmani, Hesap, Hendese, Husni Hatt gibi dersler okutulurdu Okuma yazma bilen ve bu işe uygun olan herkes, bu mektepte muallim olabilirdi Okulun belirli sınıfları ve suresi yoktu Her cocuk, oğretilen bilgiyi oğreninceye kadar mektebe giderdi
II) Orta ve Yuksek Seviyedeki EğitimOğretim Muesseseleri Medreseler:
Medrese, Arapca bir kelime olan derese turevinden gelmektedir ilim oğrenilen yer anlamına gelir Medrese teşkilatlı bir kuruluş olup, dershane ve etrafında oğrencilerin kaldığı
odalar, medreselerin bel kemiğini teşkil eder Kutuphane, imaret, hamam gibi kuruluşlarda medresenin ayrılmaz parcalarıdır Coğu zaman cami ve mescid bitişiklerine yapılırdı Diğer islam Devletleri nde olduğu gibi Osmanlılarda da temel eğitim ve oğretim kurumları medreseler idi

Osmanlılar, medreselerini Buyuk Selcuklu, Anadolu Selcukluları ve diğer islam devletlerini ornek alarak kurdular Kısa zamanda şohret bulan bu medreselere, islam dunyasındaki diğer ulkelerden cok sayıda talebe ve alim akın etmeye başlamıştır Osmanlılar medreselerinde nakli ilimlerde ŞamMısır; akli ilimlerde BağdatSemerkand bolgelerinde yetişmiş Ulemadan istifade etmiştir

Üst Alt