Son Konu

Lahana Sarması

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
lahana-sarmasi.jpg

Lahana Sarması Tarifi İçin Malzemeler

• 1 adet orta boy lahana
  • 200 gram kıyma (orta yağlı)
  • 2 su bardağı pirinç
  • 1 orta boy kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • Tuz
  • Kimyon
  • Karabiber
  • Taze nane (kuru nanede olur)
  • Zeytinyağı
  • Nar ekşisi
  • 1 diş sarımsak
  • Tencerenin dibi için kemikli et az miktarda olsa yeterli (isteğe bağlı)
Pişirmeden önce üstüne sumak sosu için;
  • 1,5 su bardağı kaynar su
  • 2 yemek kaşığı sumak
Üzerine sosu için;
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 çay bardağı şişe domatesi (yoksa domateside rendeleyip koyabilirsiniz)
  • 2 diş sarımsak
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Fesleğen
  • Yarım limonun suyu
  • Yarım çay bardağı su

Lahana Sarması Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. İlk olarak orta boy lahanamızı resimde gösterdiğim gibi keselim, yaprakları zaten hemen kolayca çıkacaktır .
  2. Onları kaynar suda haşlayalım çok haşlamamıza gerek yok bu sefer sararken yırtılır yumuşaması yeterlidir.
  3. Yumuşayan yapraklarımızı kenara alalım iç harcını hazırlamadan önce 1,5 su bardağı kaynar suya 2 yemek kaşığı sumak ekleyip kenara alalım lahanamızı sardıktan sonra üstüne dökmek için çok güzel oluyor tabiki isteğinize bağlı isterseniz yapmayabilirsiniz.
  4. İç harcı için kabımıza pirinçi yıkayalım, kıymamızı ekleyelim ,soğan, sarımsak ve maydanozu ince ince doğrayalım, zeytinyağı ve salçaları ekleyip baharatlarını ve nar ekşisini de koyalım iyice karıştıralım ve sarmaya başlayalım.
  5. Lahanamızı eğer bu şekilde keserseniz o kadar kolay sarılıyorki hiç uğraştırmıyor.
  6. Lahanamızın kenarlarını kapatmadan sardım ben içi hiç çıkmadı sarmaları koyarken uçlarını birbirine getirerek koyarsak hiç çıkmıyor fotoğrafta da görürsünüz.
  7. Tenceremizin altına kemikli et koyup üstüne haşlanmış lahana sererseniz müthiş bir koku ve lezzet oluyor hem dibi tutarsa sarmamıza birşey olmuyor ben böyle yaptım.
  8. Tenceremize kemikli et koyup üstüne lahanalardan seriyoruz (benim kemikli etim biraz büyüktü bende etini biraz kesip dibine öyle koydum yinede müthiş oldu)üstüne sardığımız lahanaları koyuyoruz.
  9. Sardığımız lahanaların üstüne az miktarda zeytinyağı koyuyoruz ve sumağı süzüp suyunu döküyoruz ve üstünü biraz geçecek kadar su ilave ediyoruz ve sıcağa dayanıklı tabak koyup ağzını kapatıp orta ateşte 45-50 dakika lahanalar ve içi yumuşayıp pişene kadar kontrollü bir şekilde pişiriyoruz.
  10. Üstüne sosu için; Tavaya sıvı yağ ve salçayı koyup kavuruyoruz şişe domatesten 1 çay bardağı kadar ekliyoruz eğer şişe domatesi yoksa domateside rendeleyip 1 çay bardağı kadar koyabiliriz.
  11. Baharatlarını ekleyip su koyuyoruz ve yarım limon suyu ekliyoruz koyulaşana kadar pişirip ocaktan alıyoruz.
  12. Ve lahana sarmamız hazır eminim bu şekilde de çok beğeneceksiniz.
Şimdi den afiyet bal şeker ve şifa olsun

Lahana Sarması Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt