Son Konu

Matematik İle İlgili Fıkralar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Matematik Fıkraları

Matematikle İlgili Fıkralar

Matematik

Emekli oğretmen yolda giderken, yanına son model bir araba durmuş İcinden cıkan bir genc: Hocam sizi gideceğiniz yere kadar gotureyimOğretmen genci tanımamış Genc:Benim hocam Hacıbekir, tanımadın mı? Kayseri LisesindenOğretmen biraz hafızasını yoklayınca genci tanımış Lan oğlum Hacıbekir seni tanıdım ama, bu ne zenginlik, sen fakir bir oğrenciydinHacıbekir anlatır:Oyleydim hocam ama, okuldan sonra ticarrete başladım Kısa zamanda biraz para kazandıkBunu duyan oğretmen iyice şaşırır Lan oğlum ticaret hesap işidir Ben seni matematikten sınıfta bırakmamışmıydım Sen sanıl ticaret yapıyorsun? Valla hocam matematik falan bilmem (11)e alıp (4)e satıyorum Aradaki %3′le de gecinip gidiyoruz

Fonksiyonlar

Fonksiyonlar bir gun bir seminer tertiplemişler Seminere birkac fonksiyon katılmış Her fonksiyon ozellikleri hakkında bilgiler vermeye başlamış Derken iclerinden biri kapıya bakarak aniden bağırmış Dikkat turev geliyor! Hepsi apar topar kacmaya başlamışlar Ancak ex hic istifini bozmamış Turev ağır adımlarla iceri girmiş ve tek başına oturan fonksiyonu gorup sen benden korkmuyor musun? demiş Hayır, ben ex im diye yanıtlamış kendine guvenen bir edayla Yaa demiş turev Peki, sana benim xe gore turev alacağımı kim soyledi?

Turev

Gunun birinde birkac fonksiyon bir kafede oturmuş, sıfıra ne kadar hızla yakınsadıkları gibi konular uzerinde tartışıyorlarmış Derken iclerinden biri kapıya bakarak aniden bağırmış Dikkat turev geliyor! Hepsi apar topar sandalyelerinin altına saklanmışlar, ancak ex hic istifini bozmamış Turev ağır adımlarla iceri girmiş ve tek başına oturan fonksiyonu gorup sen benden korkmuyor musun? demiş Hayır, ben exim diye yanıtlamış kendine guvenen bir tavırla Yaa demiş turev Peki benim xe gore turev alacağımı kim soyledi

Nazi Kampı

Hitler birgun kamplardan birini ziyaret ederken oradaki tutuklulardan birine sorar: 5, 3 daha kac eder?Mahkum 6 diye cevap verdiğinde yanındaki kurmaya doner ve kızgın bir ses tonuyla: Ne bicim toplama kampı bu?diye azarlar

NASREDDİN HOCA
Nasreddin Hoca bir gun heybe almak icin pazara gider Guzel bir heybe gorup pazarcı ile pazarlık yapar ve 1 akceye anlaşırlar Tam oradan ayrılacaktır ki daha guzel bir heybe dikkatini ceker: Kac akce şu heybe muhterem? 2 akce hocam Aldım gitti, diyen hoca elindekini bırakır ve onu alıp tam gidecekken pazarcı seslenir: Hocam Bu heybe 2 akce Sen 1 akce verdinHoca sinirlenir: Bre cahil adam! Sana once 1 akce verdim Sonra da 1 akcelik heybe bıraktım! İkisi eder 2 akce Daha benden neyin parasını istersin!

MECLİSTE
Osman Yukselin milletvekili olduğu yıllardır Bir gun meclis kursusunde, kendisine laf atan vekillere dayanamaz ve:Bu meclistekilerin yarısı eşektir! der ve iner kursudenBunun uzerine meclis karışır ve herkes kendisinden sozunu geri almasını ister Arkadaşlarının da ricası ile tekrar kursuye cıkar ve keskin zekasını gosteren ve vekilleri rahatlatan şu sozleri soyler:Bu meclistekilerin yarısı eşek değildir!

Parite Olay

Olay, henuz doviz kurlarının uygulanmadığı yıllarda ABDKanada sınırındaki bir şehirde gecmektedir:ABD ve Kanada malum ki para birimi olarak dolar kullanmaktadırlar Yalnız her iki ulke de kendi paralarının daha değerli olduğunu iddia etmektedirler Şoyle ki Kanadalılara gore:1 ABD Doları 90 Kanada Centi, Amerikalılara gore ise :1 Kanada Doları 90 ABD CentiBir amerikalı, cebindeki 1 dolarla dolaşmaya cıkar Bir ara karnı acıkır ve simit alır (amerikan simiti!) Simitin fiyatı 10 centtir Cebindeki 1 doları verir Simitci bozuk para ararken cebinin bir koşesinde 1 Kanada doları bulur, onu verir (90 cente eşit ya!) Derken sınırı yuruyerek gecer ve Kanada da dolaşmaya başlar Kaleme ihtiyacı olduğunu hatırlar Girer bir kırtasiyeciye Kalemin fiyatı da 10 Kanada centidir Cebindeki 1 Kanada dolarını verir Kırtasiyeci de para ustu olarak 1 ABD doları verir Oradan da ayrılıp evine doner Sonra duşunmeye başlar: Yahu sabah evden cıkarken cebimde 1 ABD dolarım vardı, şimdi de 1 ABD dolarım var Pekiyi simitle kalemin parasını kim verdi?

Bir Derviş

Garip dervişin biri buyuk bir koşkun onunden gecerken evin av meraklısı ve zalim olan beyi, yardımcıları ile ava gitmek icin evden cıkıyorlardır Dervişle selamlaşırlar Aksilik bu ya o gun hic bir şey vuramadan donerler Bey cok sinirlidir Sabah ava giderken karşılaştığımız o dervişi bulun cabuk! Onun yuzunden işlerim ters gitti Uğursuzu getirin bana!Yardımcıları hemen dervişi bulup beyin huzuruna cıkarırlar Bey kukrer:Bre uğursuz adam! Senin yuzunden elimiz boş geldik! Hicbir şey vuramadık! Tiz vurun kellesini!Derviş, beye şoyle der:Beyim sabah selamlaştık Siz hicbir şey vuramadınız Ben ise kellemi kaybediyorum Siz soyleyin, hangimiz daha uğursuzuz?

Mufettiş Paradoksu

Bir işyerini, onumuzdeki on gun icinde vergi mufettişleri denetlemeye gelecektir Mufettişler, mantık oyunlarını sevdikleri icin işyeri yetkilisine telefon acarlar ve:Hangi gun geleceğimizi, o gunun sabahında tahmin edebilirseniz, denetimden kurtulacaksınız derlerDefterleri denetimden gecemeyecek kadar karışık olan işyerinin yetkilisi, biraz duşunur ve mufettişlere:Galiba bu denetimi yapamayacaksınız efendim Cunku buraya geleceğiniz gunu cok kolay tahmin edebilirim Şoylekiimagesmatematikileilgilifikralar5b0012a310b58pngenetimi, onunucu ve sonuncu gune bırakmazsınız Cunku ben ilk dokuz gun gelmediğiniz takdirde onuncu gun geleceğinizi hemen bilirim Dokuzuncu gun de gelmezsiniz Cunku ilk sekiz gun icinde gelmezseniz, dokuzuncu gun geleceğiniz acıkca belli olur (Onuncu gun gelmeyeceğinizi az once ispatlamıştım) Onuncu ve dokuzuncu gun gelemeyeceğinize gore denetimi, sekizinci gune de bırakamazsınız Cunku ilk yedi gun icinde gelmediğiniz takdirde sekizinci gun geleceğinizi hemen anlarımYetkili, mantık oyunlarına mufettişlerden daha meraklıymış

Para Ustu

Adamın biri kafeye gelir ve bir kola icer Garson hesabı almaya geldiğinde fiyatı sorar Kola fiyatının 260000 lira olduğunu oğrenir ve yirmi altı tane on bin liralık demir parayı ustuste dizer Garson tam parayı alacakken, bir vuruşta hepsini yere sacar Birşey diyemeyen garson icinden soylene soylene paraları toplamaya başlar Ertesi gun aynı adam, aynı garsondan bir kola ister Hesabı oderken aynı şekilde yirmi altı tane on bin liralık demir parayı ustuste dizer Garson tam parayı alacakken, yune bir vuruşta hepsini yere sacar Garson cok sinirlenir fakat birşey diyemez ve paraları toplamaya başlar Bir sonraki gun aynı adam aynı kafeye tekrar gelir ve yine bir kola icer Fiyatı sorar garsona Neler olacağını bilen garson bezgin bir şekilde: 260000 TL diye cevap verirO da ne? Adam cebinden bir beşyuz binlik cıkarıp uzatır garsona Garson buyuk bir keyifle yirmi dort tane on binliği ustuste dizer ve tam adam alacakken oncekilerden cok daha kuvvetli bir vuruşla paraları kafenin icine sacar Adam hic istifini bozmaz Cebinden iki tane daha on binlik cıkarıp atar diğer paraların arasına: Boşver Bir kola daha ver bana

Ters Mantık

Temel coğrafya oğretmenine sorar: İstanbuldan Ankaraya uzaklık kac kilometre? 450 diye yanıtlar oğretmeni Temel bunun uzerine: Peki Ankaradan İstanbula uzaklık kac kilometre? diye sorduğunda oğretmen hic duşunmeden: Aynı uzaklık, 450diye cevapladığında Temel biraz duraklar ve itiraz eder: Oyle olmayabilir, mesela Ramazan Bayramından Kurban Bayramına iki, Kurban Bayramından Ramazan Bayramına ise on ay var

Yazı Tura

Bir matematik oğrencisi finale calışamamıştır ve sınava girdiğinde bakar ki sorular doğruyanlış tipinde Ne yapacağı bellidir Cıkarır bir bozuk para ve yazıtura atarak imtihanı cevaplandırmaya başlar Gozetmen de bir yandan takip etmektedir onu Bu şekilde iki saat gecer Herkes sınıfı terketmiştir fakat o hala yazı tura atmaktadır Gozetmen dayanamaz ve gelip sorar: Sınava calışmadığın ortada Kitapcığı bile acmadın ve yazıtura atarak cevaplandırıyorsun Peki seni bu kadar uzun sure meşgul eden nedir?Oğrenci hic istifini bozmaz ve bozuk parayı fırlatmaya devam eder Şşşt, cevapları kontrol ediyorum

Yardım Talebi

Cocuk babasından matematik odevini yapmasına yardım etmesini ister ve Doğru olmaz oğlumcevabını alır fakat o ısrarlıdır: En azından dene baba

Matematikci

Balonla seyehat etmekte olan bir grup yolunu kaybeder ve biraz alcalarak aşağıdaki kişiye yaklaşırlar İclerinden biri aşağıya bağırır Heyyy Şu anda nerdeyiz Aşağıdaki şahıs onlara şoyle bir bakar ve biraz duşunup dalgın dalgın cevap verir Bir balonun icinde ve oldukca alcaktasınızBalondaki adam doğrulur ve arkadaşlarına: Biliyor musunuz bu adam matematikcider Bunun uzerine balondaki diğer şahıslar bunu nerden anladığını sorduklarında şoyle yanıtlar Birincisi, cok duşundu, ikincisi soylediği şey kesin olarak doğru Ucuncusu, bir işe yaramıyor

İddia

İki matematikci aralarında tartışmaktadır Bunlardan biri aslında matematiği herkesin azcok bildiğini iddia ederken, diğeri de oyle olmayıp sadece eğitimini almış insanların bildiğini savunmaktadır Sonunda bu meseleyi tartışarak halledemeyeceklerinin farkına varırlar ve teklifte bulunur herkesin bildiğini iddia eden: Şurada bir restoran var Girelim oraya ve oradaki garson kıza xin integralini soralım Kabul ediyor musun?Diğeri hemen kabul eder Oyle ya, xin integralini bilen kac tane garson kız vardır ki? Ne var ki, bu tartışmayı planlamış bulunan diğeri daha onceden garson kıza gidip, ona bir miktar karşılık onererek kendisine sorulacak olan soruya x22 cevabı vermesi hususunda anlaşmıştır Neyse, gelirler restorana ve o kızı gorup yanına gelirler Kıza: Afedersiniz, size bir soru sorabilir miyiz?derler Kız kabul edince de soruyu sorarlar Garson kız pek fazla duşunmeden: x22diye cevap verir Biri kazanmanın sevinci, biri de kaybetmenin huznuyle teşekkur ederek ayrılırlarken garson kız arkadan seslenir: Bir de C sabiti var

Deney

Bir matematikci, bir fizikci ve bir kimyacıyı bir ay sureliğine ayrı ayrı odalara kapatmışlar Odalarda kilitli bir buzdolabı ve ceşitli arac gerec varmış Bir ay sonunda odaların kapılarını acıp bakmışlar Fizikci mekanik bir makine yaparak buzdolabının kapısını kırmış ve karnını doyurmuş Kimyacı ceşitli elementleri karıştırarak bir sıvı yapıp buzdolabının kapısını eritmiş Son olarak matematikcinin odasına girmişler Matematikcinin kurumuş cesedi duvara dayanmış bir halde yerde kanla şunlar yazılıymış:Teorem: Buzdolabını acamazsam olurumİspat: Buzdolabını actığımı varsayalım

İskocya Koyunları

Bir muhendis ,bir fizikci ve bir matematikci iskocyada trenin penceresinden bakarken siyah bir koyun gorurler, muhendis hemen atılır;iskocyadaki butun koyunlar siyah derFizikci soze karışır iskocyadaki bazı koyunlar siyah diyerekVe matematikci son noktayı koyar iskocyada en az bir tarafı siyah olan en az bir tane koyun vardır

Üst Alt