Son Konu

Musa Sedrani Kimdir Kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
MUsa Sedrani Kısaca Hayatı

Meşhur velilerden On ikinci asırda yaşamıştır Şihabuddini Suhreverdi hazretlerinin oğlu şoyle anlatmıştır:

Bir hac seferinde babamla beraberdik Kabe'yi tavaf ederken Mağribli bir şeyh gordum Sohbetinden bereketlenmek icin halk, huzUrunda toplanıyor, ziyaretine geliyordu Beni de o zata tanıtıp; Bu Şihabuddini Suhreverdi'nin oğludurdediler Bana merhaba deyip başımdan optu ve hayır dua etti Onun duasının bereketini daima kendimde gordum Umid ederim ki, onun duasının bereketine ahirette de kavuşurum Beni o zata tanıtanlara bu zatın kim olduğunu sordum Bu zata Şeyh MUsa derlerdiye cevap verdiler Tavaftan sonra babama; Oğlun Şeyh MUsa ile goruştudediklerinde, babam cok memnun olup, bana dua etti Şeyh MUsa'nın ustunluğunden bahsetti

Şeyh MUsa'nın talebelerinden biri; Onun Kur'anı kerimi cok hatmetmesi doğrudur Bunu daha onceden işitmiştim Hatırıma bu nasıl olur, diye gelmişti Bir gece onunla birlikte Kabe'yi tavaf ettim Tavafdan sonra HacerulEsvedi optu Oturup Kur'anı kerim okumaya başladı Fatiha sUresinden başlayıp, Hacerulesvedden Kabe'nin kapısı karşısına kadar dort adımlık yeri yuruyene kadar kısa zamanda bir hatmi tamamladı Ben harf harf takip ettimdedi Babam ve orada bulunan cemaat bu sozleri dinleyip kabUl ettiler Bunun uzerine babam Şihabuddini Suhreverdi'ye; Bu hal zamanın genişlemesi kabilinden ve evliyada hasıl olan bir hal midir?dedim Babam; Oyledirdedi Bu hadiseyi isbat icin de şoyle anlattı:

ŞeyhuşŞuyUh İbni Sekine'nin kuyumculuk yapan bir muridi vardı Bu murid, Cuma gunleri dervişlerin, talebelerin seccadelerini camiye getirir, namazdan sonra da toplayıp dergaha gotururdu Yine bir Cuma gunu seccadeleri alıp birbirine bağladı Dicle Nehri kenarına gitti Gusul abdesti almak icin nehre girdi Suya girip cıkınca baktı ve oranın Dicle Nehri olmadığını gordu Burası neresidir?diye bir kimseden sorunca; Mısır'dır ve bu nehir Nil Nehridirdediler Hayret edip, oradan şehre gitti Bir kuyumcu dukkanına vardı Uzerinde sadece ortunecek kadar bir bez vardı Kuyumcu onun da kuyumcu olduğunu ve başından acaib bir hadisenin gectiğini anladı Ona hoş muamele yapıp evine goturdu Onu kızı ile nikahladı Bu evlilikten uc cocuğu oldu Bu hal uzere yedi sene gecti Bir gun Nil Nehrine gidip suya girdi Sudan başını cıkarınca, kendini Dicle kenarında buldu Yedi sene once suya girdiği yer ve elbiseleri de koyduğu yerde duruyordu Elbiselerini giyinip dergaha gitti Dervişlerin seccadelerini bağladığı gibi buldu Ona cabuk ol cemaat mescide girmeye başladı demeleri uzerine, seccadeleri mescide goturdu Namazdan sonra da dergaha dondu Başından gecen hale cok şaşırmış bir halde evine dondu Hanımı; Misafirler icin balık pişirmemizi istemiştin Balık pişti hazır, misafirleri getirdedi Gidip misafirleri getirdi balık yediler

Sonra hocası İbni Sekine'nin evine gidip, başından gecen hadiseyi anlattı Mısır'daki cocuklarını gidip getirbuyurdu Bilahare gidip getirdi Hocası ona; Sen Dicle'ye girdiğin sırada hatırında ne vardı?diye sorunca; Hatırımda mealen; Rabbinin indinde bir gun, saydığınızdan bin sene gibidirbuyrulan ayeti kerime vardı Bunu duşunuyordumdedi Hocası; Bu hal, Allahu tealanın rahmetidir Senin muşkulunun halli ve imanının tashihidir Allahu teala bazı kullarına mahsus olmak uzere zamanı boyle uzun yapmaya ve yine kısa gostermeye kadirdirbuyurdu

Üst Alt