Son Konu

Özlem Tunca kimdir? Özlem Tunca 'Dünyayı Geziyorum'u ve deneyimlerini anlattı

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Ünlü gezgin ve sunucu Hasret Tunca, kısa müddette büyük beğeni toplayan seyahat programı Yerküreyi Geziyorum'u ve program sürecinde yaşadıklarını kendine has üslubu ile anlattı. Tunca, kişilerin muhabere kurmak için lisan bilmelerine gerek olmadığını, gönül lisanının bile ehil olduğunu belirtti.

Yasemin.com/ÖZEL

Ünlü gezgin ve sunucu Tahassür Tunca, büyük bir ilgiyle takip edilen programı Yerküreyi Geziyorum'u, gezgin olarak yaşadığı deneyimleri ve tüm merak edilenleri Yasemin.com editörlerinden Hüsna Köşger ve Ebrar Albayrak'a anlattı:

‘NE OLMAK İSTİYORSANIZ, ÇOK ÇALIŞMALI VE ONUN GERISINDEN GİTMELİSİNİZ.’

- Tüm yerküreyi gezerek hem bir bayan hem de bir ana olmak nasıl bir his?

Yerküreyi gezmek herkesin hayali. Benim de hayalimdi. Çok küçük yaşlarımdan itibaren hem televizyoncu olmak istiyordum hem de gezi programı yapmak istiyordum. Esasen Radyo TV – Film mezunuyum ve eğitimimi daima bu cihette aldım. Çok dua etmiş ve çok çalışmıştım. Bana soran genç arkadaşlarıma da daima söylüyorum, ‘Ne olmak istiyorsanız, çok çalışmalı ve onun gerisinden gitmelisiniz.’

Yerküreyi, Türkiye’yi ya da bulunduğunuz ortamı gezmek çok değerli. Zira gezmek insanın vizyonunu geliştiriyor ve çok şey katıyor. Biz de bunu, en azından kişilerin hayallerini gerçekleştirerek, konutlarına götürüyoruz. Gördüğümü, tattığımı, hissettiğimi anlatmayı çok seviyorum. İstediğim işi yapıyorum. Kişilere rehberlik de yapıyoruz aslında.

Zira bizler niçin para biriktiriyoruz? Tatile gitmek, yeni bölgeler görmek ve yeni kültürler tanımak için. Biz de kişilere; gezilip görülebilecek mahalleri, birebir vakitte evlatla birlikte nereler gezilir görülür başlığı altında bir program hazırlayarak, en âlâ halde izleyicilerimize sunmaya çalışıyoruz.

3kdyB_1564481050_7905.JPG

'DOĞAYI VE ADRENALİNİ ÇOK SEVİYORUM'

- Unutamadığınız bir anınız var mı?

Doğayı ve adrenalini çok seviyorum. Moğolistan’da başımıza gelen bir anı var. 10 güne yakın Moğolistan’da, otak denilen büyük çadırlarda kaldık. İçerisinde duman yakıyorlar bu nedenle çadırların üstü boş, dumanlar oradan çıkıyor. Lakin biz gece kapatmıştık. Ağustos ayı olmasına karşın de soğuktu.

Akşam oldu, bir baktım delikten böcekler düşüyor. Bize hususî de bir jibinlik yapmışlardı. Başka turistlerde ise böceklerden korunmak için kulaç tıkaçları vardı. Bizimse haberimiz yoktu. İnternetten araştırmıştım ama detaylarını bu kadar bilmiyordum.

Ardımda büyük bir gölge olduğunu gördüm. Koca bir örümcekmiş meğerse. Eşim Yasin’e dedim ki, ‘Yasin ardımda kocaman bir örümcek var. Ben bakamıyorum.’… Hakikaten hoş anılar bunlar. Ben çok keyif almıştım o akşam.

Bir de Yakup Can maske ile birinci defa suyun altına bakmıştı. Onu, Maldivler’de külliyen rengarenk ve mercanlarla dolu bir denize götürmüştük. Çok hoş bir deneyim ve tecrübe olmuştu.

KXDzv_1564481079_2572.JPG

'GÖNÜL LISANIYLA MUAHEDEYI BAŞARDIK'

- Birçok memlekete gidiyorsunuz? Kaç lisan biliyorsunuz?

Gittiğimiz alanlarda İngilizce’yi ekseriyetle biliyorlar. Bilmeseler dahi yanımızda bulunan rehber İngilizce’yi biliyor oluyor. Gittiğimiz memleketlerde de ya İngilizce ya da Tarzanca, lisan olmasa da el kol hareketleriyle bir biçimde anlaşıyoruz. Lisan hiçbir hengam sorun olmadı.

Mesela İran’da bir meskene misafir olmuştuk. Türkçe de İngilizce de bilmiyorlardı. Gönül lisanıyla muahedeyi başarmıştık.

Hiç lisan bilmeyen bir insan, yerküreyi gezmeye gitse bence gittiği yanlarda bir halde anlatır derdini. Yerkürede bu türlü kişiler çok var. İki İspanyol bisikletlerine binip yola çıkıyorlar, ortak bildiğimiz bir lisanımız olmadığı halde bize soru soruyorlar ve anlaşıyoruz. Gezginler birbirlerinin lisanından anlıyorlar.

vDRTH_1564481134_588.JPG

'BİR MAGNET KOLEKSİYONUM VAR'

- Gezdiğiniz devletlerden hanenize getirdiğiniz dekoratif eserler var mı?

Birinci başlarda çok çokça getiriyorduk. Asya’dan, onların kültürlerini anlatan maskeler almıştım. Magnet topluyordum hala devam ediyorum. Bir magnet koleksiyonum da var. Lakin artık maske vb. nesneleri Yakup Can alıyor. Kabe’den Zemzem Tower almıştı. Bir koleksiyon hazırlıyor.

Kollukla yüzmeyi yerküreyi gezerken öğrendi, birinci adımlarını Singapur’da attı. Birinci ayakkabısını da Singapur’dan aldık. Onu hakikaten unutamıyorum.

Oğlu Yakup Can Esirgenç ile Yerküre'yi tanıtan belgesel yayınları çeken sunucu Hasret Tunca, Kanal 7 ekranında sunduğu fenomen programıyla büyük bir hayran kitlesine ulaştı. Maldivler'den, Balkanlara, Moğolistan'dan, Amerika kıtasına... Yerkürenin 4 bir yanını kendine has lisanıyla ekrana sefalı bir halde sunan Tahassür Tunca, kim olduğu konusunda da merak uyandırıyor. Sizler için Tahassür Tunca hakkında merak edilenleri bir araya getirdik. 

'TECRÜBE ETMEK, HAYATTAKİ EN BÜYÜK DENEYİM'

- Artık klasikleşmiş olsa da… Sizce çok gezen mi bilir yoksa çok okuyan mı?

Bence çok gezen bilir. Zira o okuduğunuz şeyi, gidip gördüğünüz devir aslında gidip görerek tecrübe etmiş oluyorsunuz. Tecrübe etmek, hayattaki en düzgün deneyim. Tabi okumak da çok kıymetli. Okuyarak destekleyeceksiniz.

4LRfw_1564481272_9393.JPG

'GÜNEY KORELİLERİN CİLTLERİNE BAYILIYORUM'

- Hoşluk rutininiz nasıl? Cilt bakımınızı nasıl sağlıyorsunuz?

Her sabah muhakkak yüz yıkama jeli, nemlendirici ve hami kullanıyorum. Güney Korelilerin ciltlerine bayılıyorum. Erkeklerin yüzlerinde bile bir tane sivilce yok. Gittiğimde, ‘cildiniz için meskende maske mi yapıyorsunuz?’ diye sordum. Pirinçleri haşlayıp suyunu yüzlerine sürdüklerini öğrendim. Bununla birlikte sağlıklı besleniyor olmalarının da tesiri var. Çok sık zerzevat tüketiyorlar.

Her yaş bölümü için başka farklı güneş kremleri bulunuyor. Birazcık güneş çıksın ellerine eldiven giyiyorlar. Çok dikkat ediyorlar. Ben de Asyalıların kullandıkları maskelerden kendime almıştım. Güneş esirgeyici kullanmaya da Güney Korelilerden öğrendikten sonra başladım.

18 yaşımdan bu yana yüz muhafaza jeli ve nemlendirici kullanırım. Katiyetle makyajla yatmam. Çekimler sırasında bile yalnızca pudra kullanırım.

'İNSAN KENDİNE NE YAKIŞIYORSA ONU GİYMELİ'

- Moda konusunda ne kadar ilgilisiniz? Tercih ettiğiniz stil nedir?

Spor tercih ederim. Topuklu ayakkabıyı seviyorum fakat rahat edemiyorum. Ayağım spor ayakkabıya alışmış. Kişiler nasıl rahat edebiliyorsa o denli giyinmeliler. Yalnızca şu moda diye giyip, komik duruma düşmektense… İnsan kendine ne yakışıyorsa onu biliyordur ve onu giymeli bence.

Güney Koreliler de çok rahat giyinirler. Bol pantolonlar, bol t-shirtler ve spor ayakkabılar…. Kuzeye gittiğimizde dar pantolon, dar t-shirt ve yeniden spor ayakkabısı… Her memleketin değişik bir kıyafet kültürü var. Kültürü yaşatmak çok değerli.

HASRET TUNCA KİMDİR?

23 Ocak 1985 tarihinde İzmir'de yerküreye geldi. Mektep hayatına Ankara'da başladı. Pederi olan Tümgeneral Melih Tunca'nın vazifesi sebebiyle Ankara'dan Belçika’ya taşındı. Liseye yurtdışında bulunan Shape International American High School (SAHS)’da başladı lakin mezuniyetini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

OfBwI_1564481173_6609.JPG

Girne American Üniversitesi  Radyo Televizyon Film kısmında üniversite eğitimini tamamladı. Buradan noktayla mezun olma başarısı gösterdi. Kıbrıs ve Türkiye'de sunuculuk yapmaya başladı.

‘’Türkiye Özlemi’’ ismini taşıyan programıyla  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından takdir aldı. Direktör Yasin Esirgenç ile evli olan Tunca, Kanal 7'de yayınlanan Yerkürenin Tadı programını sunmakta.

Üst Alt