Son Konu

Pastane Poğaçası

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
pastane-pogacasi.jpg

Pastane Poğaçası Tarifi İçin Malzemeler

• 1 su bardağı ılık süt
  • 3 yemek kaşığı şeker
  • 1 paket kuru maya ya da yarım paket yaş maya
  • 100 gram eritilmiş tereyağı veya margarin (ben yarı yarıya kullandım )
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 2 adet yumurta ( bir tanesinin sarısı üzeri için ayrılır)
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 6 su bardağından iki parmak eksik un ( kontrollü olarak ekleyelim un markasına ve yumurta büyüklüğüne göre değişebilir gayet yumuşak bir hamur elde edene kadar)
İç harç için;
  • Bir kase beyaz peynir ve kaşar peyniri rendesi( karışık kullandım siz nasıl isterseniz sade olarak da hazırlayabilirsiniz)

Pastane Poğaçası Tarifi Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Ilık süt, şeker ve mayayı yoğurma kabına alalım 7-8 dakika mayanın aktifleşmesini bekleyelim.
  2. Un tuz hariç tüm malzemeleri ekleyerek karıştıralım un ve tuz ilave ederek yoğurmaya başlayalım .
  3. Un ilavesinde altıncı bardağı kontrollü şekilde ekleyelim.
  4. 1-2 dakika özleşene kadar yoğuralım üzerini örterek 1 saat mayalanmaya bırakalım.
  5. Mayası gelen hamuru 1 dakika daha yoğurup mandalina büyüklüğünde parçalara bölerek bezeler yapalım yaklaşık 15-16 adet çıkıyor.
  6. İlk yaptığımız bezeden başlayarak hafif elimizle açarak içlerine peynir vs koyup kapatıp yuvarlayalım.
  7. Fırın tepsisine aralıklı bir şekilde yerleştirelim.
  8. Üzerlerini örterek yarım saat kadar tepsi mayası için bekletelim.
  9. Üzerlerine yumurta sarısı sürerek çatalla izler yapalım.
  10. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında kızarana kadar pişirelim.
  11. Ben poğaçalar kızardıktan sonra fırının derecesini 140 dereceye düşürerek 7-8 dakika daha içini çekmesi için bekletiyorum.
Pastane lezzetinde nefis poğaçalar hazır deneyecek olanlara şimdiden kolay gelsin afiyet olsun

Not: tereyağını ayrıntılı ölçü verebilmek için ölçtüm bir su bardağından birbuçuk parmak fazla ve yağı sadece eritelim hiç kızdırma dan.

Pastane Poğaçası Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt