Son Konu

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz: 'İstanbul’da Kapalı Mekanlarda Maskesiz Oturmak İçin Çok Erken'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-301731fb6abfd7f952d5b4268509f44f6eae57fa.jpg

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, açılmalar sonrası İstanbul’un durumu ve geçtiğimiz hafta Türkiye orta sonuçları açıklanan ve 10 bin 30 kişinin dahil edildiği CoronaVac Faz 3 çalışmasının sonuçlarını kıymetlendirdi. Yavuz, İstanbul’da kapalı mekanlarda maskesiz oturmak için çok erken olduğunu belirtti

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, İstanbul’da kapalı yerlerde maskesiz bir formda kahve içmek için şimdi erken olduğunu vurgularken, aşıya dair “Sağlık çalışanlarına ikinci doz 28. günde değil, 14. günde yapılmalıydı” formundaki tartışmaları da yorumladı. Prof. Dr. Yavuz, “Sağlık çalışanlarının iki doz aşılaması enfeksiyonun düşüş gösterdiği periyotta bitmişti esasen. Bu aşıdaki çalışmalarımızda asıl yüksek aktifliğin 21. günden sonra oluşmaya başladığını gördük. Münasebetiyle bu halde bir uygulama ile daha fazla hastalığı ve vefatı tedbire tarafında hesaplamalar yapılarak bu formda uygulandı” dedi. Geçtiğimiz hafta Türkiye’deki Faz 3 orta sonuçları açıklanan ve Türkiye’de de yaygın kullanıma geçilen Çinli Sinovac firmasına ilişkin CoronaVac aşısından elde edilen datalara de değinen Prof. Dr. Yavuz, Brezilya’dan açıklanan sonuçlarla Türkiye’deki çalışma sonuçlarının farklı olmasının nedenlerini de anlattı.

'Ben kapalı ortamda maskemi çıkarmam.'

Şu anda İstanbul'da enfeksiyon insidansı (yeni olguların nüfusa oranı) ve test müspetlik oranlarının artış gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Yavuz, “Dolayısıyla kapalı bir ortama girip orada maskesiz kaldığımız vakit, enfeksiyon edinme riskimiz de yüksek olarak bedellendiriliyor. Ben şahsen bu türlü bir riski almak istemem. Fakat açık havaya çıkıyorum, yürüyüşümü yapıyorum. Beşerlerle maskem varken görüşüyorum elbette. Dışarıda açık havada kalabiliyorsanız arayı de koruyarak tahminen bir kahve içebilirsiniz. Lakin sayıyı da çok düşük tutmak lazım, açık havayı tercih etmek lazım, kapalı ortama girmek için şimdi çok erken” dedi.

'Varyant suşlar yaygınlaşmadan bir an evvel aşılanmalıyız.'

Faz 3 klinik çalışmaları Türkiye’de de yapılan inaktif virüs aşısı CoronaVac aşısına dair yeni bilgileri de kıymetlendiren Prof. Dr. Yavuz, “Şu ana kadar yaptığımız değerlendirmeler, bu aşının hafif ya da ağır, hastalığı azaltmada gereğince tesirli olduğu tarafında. Bu nedenle bilhassa bu varyant suşlar da çok yaygınlaşmadan, aşı çalışmalarının çok süratli yürütülmesi gerekiyor. Bunu bilhassa vurgulamak istiyorum, zira aşılardan varyant suşlar kaçabilir mi, diye de bir dert var ve hasebiyle aşı sırası gelenlerin, hiçbir formda vakit kaybetmeden çabucak gidip aşısını yaptırması, şu anda en büyük sorumluluğumuz bu. Enfeksiyon ve test olumluluk oranlarımız artıyor, açılmaların da olması bunu daha da artıracak mı telaşı de yaratıyor. Kim aşı sırası geldiyse, hiç vakit kaybetmeden gidip aşısını olsun ki çok süratli halde aşılama yapabilelim. Şu an en büyük önceliğimiz bu” halinde konuştu.

Üst Alt