Son Konu

Prostat Büyümesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Prostat büyümesi (iyi kalpli), prostat bezinin büyümesiyle oluşan bir rahatsızlıktır Prostat büyümesi ihtiyar erkeklerin birçoğunda oluşan bir durumdur Prostat bezi idrar yolunu kuşatan ve idrarı, idrar yolu vasıtasıyla dışarı atan bir dokudur
Prostat Büyümesinin Nedenleri Nelerdir ?

Prostat büyüdüğü süre, idrar yolunun bir kısmı kapanır ya da sıkışır Bu şart boşaltım sorunlarının oluşmasına yol açar Bilindiğinin aksine bir kanser türü değildir Büyümüş prostat, kişiye sıkıntı verir fakat çok ciddi boyutta bir problem değildir 75 yaş üstü erkeklerin yarısı bu semptomlarla karşılaşmaktadır
Prostat büyümesi bununla beraber prostat hipertrofisi olarak da adlandırılmaktadır
Prostat büyümesi muhtemelen yaşla birlikte ortaya çıkan, hücrelerin büyümesi veya hormon dengesindeki değişikliklerin niçin olduğu bir rahatsızlıktır
Prostat Büyümesi Belirtileri Neler ?

Bu hastalık boşaltım problemlerine yol açar
Boşaltım sırasında problemlerin yaşanmaya başlaması ya da idrar yolunun tamamen kapanması,Sık tuvalete çıkma ihtiyacı yaşanması, hatta bu problem gece boyunca sıkça uyanmanıza yol açabilirYetersiz bir idrar yolunun oluşması,İdrara çıktıktan daha sonra idrar kesenizin ayrıntılarıyla manâsız olmadığını hissetmenizBu hastalığa sahip vakaların minik bir kısmında, prostatın büyümesi idrara çıkmayı çok zorlaştırır veya iyice durdurarak, idrar kesesinin kapanmasına yol açabilir Bu problem idrarın geri gelmesine ve bu nedenle, taş oluşumu, böbrek rahatsızlıkları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi problemlerin oluşmasına yol açabilir
İyi huylu prostat büyümesi* bir erkeğin üreme kapasitesini* engellemediği gibi, ereksiyon problemlerinin oluşmasına ve prostat kanserine neden olmaz
Prostat Büyümesi Tanısı Nasıl Konur ?Prostat büyümesi

Doktorunuz size* fiziki bazı testler uygulayarak ya da semptomlarınız* hakkında sorular sorarak, prostat büyümesi tanısı koyabilir Bu testler idrar ve kan tahlili (serum kreatinin), dijital rektum testi gibi doktorunuzun prostatınızın büyüklüğünü belirleyebileceği testleri kapsamaktadır Bir Takım vakalarda prostat spesifik antijen testi, prostat kanseri olup olmadığınızı* belirlemeye yardımcı olmaktadır (Prostat kanseri ve prostat büyümesi ilişkili olmasa da, her ikisinde de benzer semptomlar ortaya çıkabilir)
Doktorunuz prostat büyümesinin, yaşamınızı ne ölçüde etkilediği, güç düzeyi ve sıklığı gibi soruları size yönlendirebilir Eğer semptomlarınız hafif ve orta düzeydeyse ve size çok pozitif hastalık vermiyorsa, semptomlarınızı denetim aşağıda tutmanız için konut tedavisi sizin için yeterli olacaktır Doktorunuz semptomlarınızı denetlemek için, sizi düzenli olarak görmek ve diğer problemlerin ortaya çıkıp çıkmadığını bakmak isteyebilir
Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir ?Normalde, semptomlarınız sizi çok rahatsız etmedikçe, veya geriye idrar kaçması, böbrek taşları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar ortaya çıkmadıkça, çoğaltma*için tedaviye ihtiyaç duymazsınız
Ev tedavisi prostatınızın büyümesine engel olmasa da, semptomlarınızı yoklama altında tutmanızı sağlayabilir Aşağıda semptomlarınızı eksilmek için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunuyor:
’Çifte boşaltım ’ metodunu uygulayın Yani, idrarınızı yapabileceğiniz değin yapın ve birkaç dakika rahatladığınızı hissedin Gerisinde her tarafta idrarınızı yapınKafein ve alkolden uzak durun Çünkü bu maddeler, suyu vücudunuzdan dışarı atmanıza ve daha sık idrara çıkmanıza neden olurEğer mümkünse idrar yapmayı zorlaştıran, burun spreyleri, dekonjestanlar, antihistaminikler ve alerji ilaçları* gibi ilaçları gereğinden pozitif kullanmayın Doktorunuzdan veya eczanenizden bu konuda data alınEğer ev tedavisi sizin için menfaat sağlamıyorsa, prostat büyümesi ilaçla tedavi edilebilir İlaçlar semptomlarınızın azalmasına ve nadiren oluşmalarına yardımcı olabilir Eğer ilaç almayı keserseniz, semptomlarınızın geri döneceğini bilmelisiniz
Eğer karşılaştığınız semptomlar şiddetli düzeydeyse, doktorunuz size prostatınızın bir kısmını cerrahi yolla almayı önerebilir Lakin birçok erkek, semptomlarla baş etmeyi cerrahi müdahaleye seçim eder
Prostat Büyümesi Önlenebilir Mi ?Prostat büyümesini ve neden olduğu boşaltım problemlerini önleyemezsiniz Bazı ahali düzenli boşalmanın büyümeyi*önlediğine inanırlar Ama bu konuda demin hiçbir bilimsel delil yoktur

Üst Alt