Son Konu

Prostat Buyumesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Prostat buyumesi (iyi huylu), prostat bezinin buyumesiyle oluşan bir rahatsızlıktır Prostat buyumesi yaşlı erkeklerin bircoğunda oluşan bir durumdur Prostat bezi idrar yolunu kuşatan ve idrarı, idrar yolu vasıtasıyla dışarı atan bir dokudur
Prostat Buyumesinin Nedenleri Nelerdir ?

Prostat buyuduğu zaman, idrar yolunun bir kısmı kapanır ya da sıkışır Bu durum boşaltım sorunlarının oluşmasına yol acar Bilindiğinin aksine bir kanser turu değildir Buyumuş prostat, kişiye sıkıntı verir ama cok ciddi boyutta bir problem değildir 75 yaş ustu erkeklerin yarısı bu semptomlarla karşılaşmaktadır
Prostat buyumesi aynı zamanda prostat hipertrofisi olarak da adlandırılmaktadır
Prostat buyumesi muhtemelen yaşla birlikte ortaya cıkan, hucrelerin buyumesi ya da hormon dengesindeki değişikliklerin neden olduğu bir rahatsızlıktır
Prostat Buyumesi Belirtileri Neler ?

Bu rahatsızlık boşaltım problemlerine yol acar
Boşaltım sırasında problemlerin yaşanmaya başlaması ya da idrar yolunun tamamen kapanması,Sık tuvalete cıkma ihtiyacı yaşanması, hatta bu problem gece boyunca sık sık uyanmanıza yol acabilirYetersiz bir idrar yolunun oluşması,İdrara cıktıktan sonra idrar kesenizin tamamen boş olmadığını hissetmenizBu hastalığa sahip vakaların kucuk bir kısmında, prostatın buyumesi idrara cıkmayı cok zorlaştırır ya da tamamen durdurarak, idrar kesesinin kapanmasına yol acabilir Bu problem idrarın geri gelmesine ve bu nedenle, taş oluşumu, bobrek rahatsızlıkları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi problemlerin oluşmasına yol acabilir
İyi huylu prostat buyumesi bir erkeğin ureme kapasitesini engellemediği gibi, ereksiyon problemlerinin oluşmasına ve prostat kanserine neden olmaz
Prostat Buyumesi Tanısı Nasıl Konur ?Prostat buyumesi

Doktorunuz size fiziksel bazı testler uygulayarak ya da semptomlarınız hakkında sorular sorarak, prostat buyumesi tanısı koyabilir Bu testler idrar ve kan tahlili (serum kreatinin), dijital rektum testi gibi doktorunuzun prostatınızın buyukluğunu belirleyebileceği testleri kapsamaktadır Bazı vakalarda prostat spesifik antijen testi, prostat kanseri olup olmadığınızı belirlemeye yardımcı olmaktadır (Prostat kanseri ve prostat buyumesi ilişkili olmasa da, her ikisinde de benzer semptomlar ortaya cıkabilir)
Doktorunuz prostat buyumesinin, yaşamınızı ne olcude etkilediği, şiddet duzeyi ve sıklığı gibi soruları size yonlendirebilir Eğer semptomlarınız hafif ve orta duzeydeyse ve size cok fazla rahatsızlık vermiyorsa, semptomlarınızı kontrol altında tutmanız icin ev tedavisi sizin icin yeterli olacaktır Doktorunuz semptomlarınızı kontrol etmek icin, sizi duzenli olarak gormek ve başka problemlerin ortaya cıkıp cıkmadığını gormek isteyebilir
Prostat Buyumesi Nasıl Tedavi Edilir ?Normalde, semptomlarınız sizi cok rahatsız etmedikce, ya da geriye idrar kacması, bobrek taşları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar ortaya cıkmadıkca, buyume icin tedaviye ihtiyac duymazsınız
Ev tedavisi prostatınızın buyumesine engel olmasa da, semptomlarınızı kontrol altında tutmanızı sağlayabilir Aşağıda semptomlarınızı azaltmak icin yapabileceğiniz bazı şeyler bulunuyor:
’Cifte boşaltım’ metodunu uygulayın Yani, idrarınızı yapabileceğiniz kadar yapın ve birkac dakika rahatladığınızı hissedin Ardından yeniden idrarınızı yapınKafein ve alkolden uzak durun Cunku bu maddeler, suyu vucudunuzdan dışarı atmanıza ve daha sık idrara cıkmanıza neden olurEğer mumkunse idrar yapmayı zorlaştıran, burun spreyleri, dekonjestanlar, antihistaminikler ve alerji ilacları gibi ilacları gereğinden fazla kullanmayın Doktorunuzdan ya da eczanenizden bu konuda bilgi alınEğer ev tedavisi sizin icin fayda sağlamıyorsa, prostat buyumesi ilacla tedavi edilebilir İlaclar semptomlarınızın azalmasına ve nadiren oluşmalarına yardımcı olabilir Eğer ilac almayı keserseniz, semptomlarınızın geri doneceğini bilmelisiniz
Eğer karşılaştığınız semptomlar şiddetli duzeydeyse, doktorunuz size prostatınızın bir kısmını cerrahi yolla almayı onerebilir Fakat bircok erkek, semptomlarla baş etmeyi cerrahi mudahaleye tercih eder
Prostat Buyumesi Onlenebilir Mi ?Prostat buyumesini ve neden olduğu boşaltım problemlerini onleyemezsiniz Bazı insanlar duzenli boşalmanın buyumeyi onlediğine inanırlar Fakat bu konuda henuz hicbir bilimsel kanıt yoktur

Üst Alt