Son Konu

Samsung, LCD Ekran Üretimini Erken Sonlandırabilir

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Samsung-Ekran-Panel-Uretim.jpg

Samsung, dal kaynaklarından gelen bilgilere nazaran son LCD üretim çizgilerini altı ay evvel kapatma kararı aldı. Korea Times‘a konuşan sanayi uzmanları, Çin ve Tayvan merkezli rakipler tarafından yönlendirilen LCD fiyatlarındaki ani düşüş nedeniyle tarihi Haziran ayına çekti. Bu ortada haberlerin “isimsiz” dal kaynaklarına dayandığını, resmi bir açıklama bulunmadığını belirtelim.

Samsung Display’in LCD üretimi, COVID-19 salgını sırasında elektronik aygıt talebindeki artış nedeniyle 2020 ve 2021’e kadar ertelendi. Şirket, ekran kaynaklarının olağanlaşması ve rekabetin yine kızışmaya başlamasıyla, bu yılın sonundan itibaren LCD çizgilerini kapatmayı düşünürken, QD LED ve OLED ekran üretimine odaklanmayı planladı. Lakin teknoloji devi bu kararı erken hayata geçirecek üzere görünüyor.

TV-paneli-fiyat-endeksi-640x431.jpg

Display Supply Chain Consultants (DSCC) tarafından sağlanan grafik, Ocak 2015’ten bugüne yıllık değişime nazaran çizilen TV paneli fiyat endeksini gösteriyor. 2021’in sonlarından itibaren aşağı gerçek inen dik bir çizgi dikkat çekiyor.

Samsung Display bildiğiniz üzere panel üretimi konusunda değerli bir oyuncu. Güney Kore merkezli şirket, küçük giyilebilir aygıtlardan duvarı tam kaplayan modüler TV’lere kadar birçok aygıt için ekran üretimi yapıyor. Ekranlardan kimileri Samsung markalı monitörlerde kullanılırken, kimileri ASUS ve Alienware üzere ortaklar tarafından kullanılıyor.

Samsung-Ekran-Panel-Uretim2-640x427.jpg

LCD üretiminde emek veren çalışanların artık quantum dot (QD) ve OLED ekran üretimine geçiş yapması bekleniyor. Umuyoruz ki Samsung’un QD ve OLED’e odaklanmasıyla bu cins panellere sahip eserlerin fiyatları da daha erişilebilir hale gelir.

Üst Alt