Son Konu

Sınavsız 2. Universite Şartları Neler?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imagessinavsiz2universitesartlarineler5ad8f55ae9729

Anadolu Universitesinin yeni sistemiyle artık hayal ettiğiniz bolumde okumak o kadar da uzak değil Anadolu Universitesi, kariyerinde yukselmek, merak ettiği bolumde okumak ve hayallerinin peşinde koşmak isteyen universite oğrencisi ya da mezunlara sunduğu ikinci universite icin kayıtlar 1 Ekim Pazartesi gunu başladı

Herhangi bir yuksekoğretim programından mezun olanlar ile iki veya dort yıllık orgun yuksekoğretim bolumlerinde kayıtlı oğrenciler; Acıkoğretim, İktisat, İşletme Fakultelerinin bolum ve programlarının herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardanbolumlerden farklı olmak kaydıyla ikinci universite kapsamında başvuru yapabilecekler Adayların kayıtları İnternet Başvuruve AOF BurolarındanKayıtolmak uzere iki aşamalı yapılacak

Butun universite oğrencilerine ve mezunlarına şartsız, sınavsız ikinci universite fırsatı sunan ikinci universite kayıtları 16 Ekim'e kadar devam edecek ve oğrenciler http:kayit anadoluedutr adresinde İkinci Universitelinkini tıklayarak kayıt işlemlerini rahatlıkla yapabilecekler

İkinci universite Şartları

Acıkoğretim sistemine gore oğretim yapan fakultelerden mezun olanlar yukarıdaki koşullarda İkinci Universite icin başvurup kayıt yaptırabilirler

Herhangi bir yuksekoğretim programından mezun olamayan (kaydı silinen), herhangi bir orgun yuksekoğretim programında kaydı bulunmayan ve halen acıkoğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar

Bir yuksekoğretim programından mezun olan veya halen bir orgun yuksekoğretim programında okuyanlardan acıkoğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri haric acıkoğretimdeki tum oğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar

Orgun oğretim ile birlikte acıkoğretim programına kaydolacak erkek oğrencilerin askerlik işlemleri, orgun oğretimdeki statulerine gore yapılır Bu durumdaki oğrencilerin acıkoğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz Acıkoğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra orgun oğretimden kaydını sildiren oğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dahil tum oğrencilik hizmetinden yararlanırlar

Yukarıdaki koşullarda acıkoğretim programlarına kaydolan orgun oğretim oğrencileri veya mezunları, orgun oğretimden acıkoğretime veya acıkoğretim den orgun oğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz

Orgun oğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı oğretim yılında kendi alanları dışındaki bir acıkoğretim programına kayıt yaptırabilirler

OSYMnin Yuksekoğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Turk Cumhuriyetindeki universitelerde okuyan oğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar

Universitelerin yaptığı yabancı uyruklu oğrenci secme sınavı ile Turkiyedeki universitelere yerleştirilen yabancı uyruklu oğrenciler de başvuruda bulunabilirler Uyruğundan biri TC olup yurt dışı yuksekoğretim kurumlarını bitirerek Yuksekoğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar da başvurabilirler

Yurt dışında bir yuksekoğretim kurumunda halen kayıtlı olan oğrenciler ikinci universite kapsamında kayıt yaptıramazlar

Üst Alt