Son Konu

Tereyağlı Lahmacun Mayasız Çıtır Hamur

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Tereyağlı Lahmacun Mayasız Çıtır Hamur Tanımı İçin Malzemeler

Mayasız hamuru için;
  • 1 kg un
  • 550-600 ml su (Ilık olması kural değil unun kalitesine nazaran su ölçüsü değişebilir)
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1/2 (yarım) çay bardağı zeytinyağı yahut sıvıyağ
Tereyağlı iç harcı için;
  • 250-300 gram orta yağlı dana yahut kuzu kıyma (Ben dana kullandım)
  • 400 gram domates püresi yahut konserve domates
  • 2 adet kuru soğan
  • 2 adet sarımsak
  • 1/2 (yarım) adet kapya biber
  • 2-3 kısım kıyılmış maydanoz
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 80 gram kadar tereyağı (1 dolu yemek kaşığı)
  • 1 er yemek kaşığı domates ve biber salçası
  • 1 er tatlı kaşığı sumak
  • Pul biber
  • Kırmızı tozbiber
  •  Tuz

Tereyağlı Lahmacun Mayasız Çıtır Hamur Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Öncelikle iç harcımızı hazırlıyoruz. Kuru soğanı, sarımsak ve kapya biberi robottan geçirelim (Robot yoksa incecik doğrayalım)
  2. Domates püresi, kıyılmış maydanozu, salçaları, zeytinyağı ve tereyağı da ekleyip, tekrar güzelce robottan geçirelim. Baharatları ekleyip bir hoş elimizle yoğuralım ve üzerini örtüp buzdolabında dinlendirelim.
  3. Hamuru için yoğurma kabına un, tuz, zeytinyağı ve suyu dikkatlice ekleyip yumuşak hamur olana dek yoğuralım.
  4. Hamuru dinlendirmeden tezgahta bezelere ayıralım (Mandalinadan biraz daha ufak) Benim 17 adet beze çıktı. Bezelerin üzerini örtelim ve birinci bezeyi merdane ile açmaya başlayalım (Pasta tabağı büyüklüğünde)
  5. İlk hazırladığımızı kenara alıp, 4-5 tane aynısından yedek yapalım. Taş fırın makinesini ısıtmaya başlayalım.
  6. İyice ısınınca birinci açtığımız lahmacunu elimize alıp biraz daha büyütüyoruz ve makineye dikkatlice seriyoruz ve 5 dakika pişiriyoruz.
  7. O pişene kadar bir beze daha hazırlayın ve bekletin. Sırayla devam edin en az 4 adet lahmacun hazır beklesin pişme esnasında ve lahmacununuz hazır.
  8. Bence pişer pişmez afiyetle yiyin çıtır çıtır seviyorsanız. Ben ortasına salata hazırlayıp, dürüm biçiminde yedim. Tadı harika oldu. Afiyet olsun
Tereyağlı Lahmacun Mayasız Çıtır Hamur Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt