Son Konu

Yatarken Okunacak Dualar, Sureler

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yatarken Okunan Dua
Yatarken Okunacak Sureler
Yatarken Hangi Dua ve Sureler Okunur

Hz Peygamber (asv) geceleyin yatmak üzere yatağına girdiği süre, sağ elini sağ yanağının altına kordu Ve şu duâyı okurdu:

Bismikellâhümme ehyâ ve emûtü

Allah'ım! Senin isminle diriliyor, senin isminle ölüyorum

YATARKEN DIĞER BİR DUÂ

Nebiyyi Ekrem Efendimiz yatağına girince sağına yatar,sağ elinin içini sağ yanağına getirir, bu nedenle Allah'a teslim olma duâsını okurdu Bu duâ şöyleydi:

Allahümme eslemtü nefsî ileyke Ve veccehtü vechî ileyke Ve fevvadtü emrî ileyke Ve elce'tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke Lâ melce'e, velâ mencee minke illâ ileyke Âmentü bikitabikellezî enzelte, ve binebiyyikellezî erselte

Allah'ım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim İşimi sana havale ettim Sırtımı sana ayrıca korkarak, hem de ümid ederek dayadım Zaten senden diğer sığınacak, sende diğer dayanacak melce' ve mence'de yoktur Kurtarış ve himaye ancak sendendir, sana mahsustur Allah'ım indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim Bu hal ve iman ile uykuya yatıyorum

yatarken okunacak sûreler

Âişe (ranha)dan rivâyete tarafından Rasûlullah (sav) yatağına yatacağı zaman avuçlarını bir araya getirir onlara üfürerek o ikisi içerisine İhlas Felak ve Nas sûrelerini okur daha sonra o avuç içleriyle vücudunun ulaşabileceği değin yerlerini sıvazlardı Bu işe başından ve yüzünden başlar ve bunu üç sefer yapardı (Ebû Dâvûd Edeb: 27) *

Üst Alt