Son Konu

74 Yaşında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden Mezun Oldu

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-7e8647255e18688eb173e4ad05d6c313fb186aa1.jpg

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezuniyet merasiminde bu sene bir birinci yaşandı. Yıllar evvel tıp eğitimi hayali kuran, 74 yaşındaki Nimet Süner bu yıl mezun olarak hekim oldu.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mezuniyet Merasimi Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleşti. 2014 yılından bu yana Türkçe ve İngilizce Tıp Programlarında tahsil gören mezunlar, coşkulu bir merasimin akabinde keplerini havaya fırlatarak, öğrenci olarak girdikleri okuldan hekim olarak ayrıldılar.

Bir birinci gerçekleşti

Mezuniyet merasimine gelenler, mezun tabip adaylarının yanında, hayli yaşı ilerleyen bir mezun hekim görünce, şaşkınlıklarını gizleyemediler. Her sene tabip olan öğrencileri için mezuniyet düzenleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde, bu sene bir birinci yaşandı. Yıllar evvel tıp eğitimi hayali kuran, 74 yaşındaki Nimet Süner, bu sene mezun olarak hekim oldu. 

"9 senede bitirdim"

74 yaşında mezun olan Nimet Süner, "1964-1965 yılı İstanbul Tıp girişliyim. 3. sınıfta okuduğum sene evlendim. 2 sene orta verdim, geri döndüğümde üniversite kaydımı silmişti. Çalışma hayatına başladım 35 sene çalıştım. Emekli oldum. Emekli olduktan sonra çeşitli kurslara gittim. Bir gün televizyon izlerken eski öğrencilere af çıktığını gördüm ve yarım bıraktığım okulumu bitirmeye karar verdim. Okula geri döndükten sonra kolay bitiremedim, 9 yılımı aldı" dedi.

"Hiçbir vakit ümitsizliğe kapılmadım"

Doktorluk yapmak istediğini lisana getiren Süner, "şunları anlattı:

"Doktorluk mesleğimi yapmak tabi ki isterim şartlara bağlı yaşımın dörtte üçünü doldurdum, 100 sene olarak hesaplarsak... Yaşımın büyük olmasından ötürü devlet memuru olamam. Özgür çalışabilirim, iş yeri hekimliği ve tıpla ilgili faaliyetlerde bulunabilirim.  Çevremden çok hoş reaksiyonlar aldım.  Oğlum, gelinim ve torunum çok takviye oldu. Okulda arkadaşlarım benden mutluydular okulda diyaloglarım çok yeterliydi, arkadaşlarımla onlar benim torunum olacak yaştalar bizler arkadaş olduk. Hocalarımız birinci başta alışamadılar yaşımdan ötürü nasıl bir cüret, nasıl bitireceksin, bu yaştan sonra güç olmaz mı diyen hocalarım oldu.  Hiçbir vakit ümitsizliğe kapılmadım. Ben pes etmesini sevmeyen bir beşerim üzüldüğüm vakitler oldu, feryat ettiğim vakitler oldu ve hiçbir vakit okulumu bırakmayı düşünmedim. Oğlum çok destekçim oldu anne yarım kalan okulunu bitirmiş olursun dedi. Hayal üzereydi. Ani bir kararla okula başladım ve bitirdim."

Üst Alt