Son Konu

Çocukluk Çağı Astımı

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0

Astım sık görülen, çok konuşulan bir hastalık. Ama bazen astımla ilgili gerçeği yansıtmayan bilgiler paylaşılıyor ve aileler de çocukları ve kullandıkları ilaçlar hakkında endişeleniyolarlar. Sık karşılaştığımız sorulara cevap vererek bu endişeleri gidermek yararlı olabilir diye düşündüm.

ASTIM İLAÇLARI BAĞIMLILIK YAPAR!

Doğru değil. Astım kronik bir hastalıktır, bu nedenle hastaların ilaçlara gereksinimi vardır, ancak bunun nedeni ilaçların bağımlılık yapması değil, hastalığın devam ediyor olmasıdır. Şikayetler en düşük ilaç dozuyla kontrol altında ise ilaçların kesilmesi doktorunuzun kontrolü altında planlanabilir.

Eğer çocuğum astım ilacını uzun süreli olarak her gün alırsa ilaç etkinliğini yitirir ve çok hasta olduğunda işe yaramaz.

Doğru değil. Ilaçlar farklı şekilde çalışırlar. Bazı ilaçlar düznli kullandıklarında işe yararlar, bazıları da şikayet olduğunda kullandığınızda işe yarar. Çocuğunuzun aldığı ilaçları ve ne şekilde kullanılmaları gerektiğini bilmemniz önemlidir. Astım şikayetlerini azaltan ve atakları önleyen ilaçların düzenli kullanmalarına gerek yoktur.

Astım tedavisinde kullanılan steroid, sporcuların kullandığı veya kilo aldırıp tansiyon yükselmesi yapan steroidle aynıdır.

Doğru değil. Uzun süre ağız veya iğne yoluyla yüksek doz kullanılan steroidlerin önemli yan etkileri vardır ve hastalıkları nedeniyle uzun süre yüksek doz ağız veya iğne yoluyla steroid alan kişilere bu konuda bilgi verilmelidir. Ancak astım tedavisinde düşük doz ve hava yoluna verilerek kullanılan ilaçlar yan etki açısında uygun doz ve şekilde kullanıldığında güvenlidir.ÇOCUĞUN ŞİKAYETİ GEÇTİYSE...

Çocuğum kendini iyi hissediyor ve şikayeti yoksa astımı geçmiştir ve ilaçlarını kesebiliriz.

Doğru değil. Astım kontrol altında, ancak ilaçlar doktorunuzla konuşarak kesilmediyse çocuğunuzun şikayetleri tekrar başlayabilir veya çocuğunuz astım atağı geçirebilir.

Bebeklere ve küçük çocuklara astım ilaçlarının buhar yoluyla verilmesi en etkili yöntemdir.

Doğru değil. Ara cihaz kullanarak verilen sprey ilaçlar da tedavide son derece etkindir. Buhar yoluyla verilen ilaçların dozu daha yüksektir ve ataklarda kullanılabilir. Ancal ağlarken kullanılması ve maskenin çıkarılarak kullanılması etkinliği azaltır. Ayrıca ilaçların buhar olarak verılmesi süreyi azaltır.

ASTIMLI ÇOCUK VE SPOR

Çocuğumun astımı varsa diğer çocuklarla birlikte oynamamalı, spor dersine katılmamalı veya spor yapmaması daha iyi olur.

Doğru değil. Tüm çocukları(ve tabi erişkinlerde) sağlıklı kalmaları için oyun oynamaları ve egzersiz yapmaları gerekir. Astım şikayetleri uygun ilaçlarla kontrol altınsa olan çocuklar spor dersine katılabilir ve istedikleri sporu yapabilirler.

Üst Alt