Son Konu

Abdullah Bin Ebî Bekr-i Siddîk

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ABDULLAH BİN EBÎ BEKRİ SİDDÎK (Hz Ebu Bekirin oğlu)

Hz Abdullah, babasi Ebû Bekri Siddîkin davetiyle, ufak yaşta Müslüman oldu Peygamber efendimiz ile babası Mekke'den Medîne'ye hicretlerinde, Sevr Mağarasına geldiklerinde, habercilik vazifesini yaptı

Zekî ve yetenekli bir genç olduğundan, babasının dikte ve direktiflerini harfiyen yerine getirirdi Gündüzleri Mekke'de Kureyşliler arasında bulunup, onların Peygamberimiz ve Hz Ebû Bekir hakkında söylediklerini, akşam vakti Sevr Mağarasına gelerek haber verirdi Geceyi orada geçirip, tanyeri ağarmadan Mekke'ye dönerdi Bu hizmeti, onun adını İslâm tarihine geçirdi

Muhâsarada yaralandı

Hz Abdullah bin Ebî Bekri Siddîk; hicreti Nebevîıden sonradan, Mekke'den Medîne'ye geldi Resûlullah ile hicretin 8 senesinde Mekke'nin fethinde bulundu Atike binti Zeyd bin Amr ile evliydi Mekke'nin fethinden daha sonra Huneyn Gazvesine katıldı Huneyn'den kaçan Sakif ve Hevâzinlilerin toplanmalarına mâni olmak için, onların sığınıp, saklandıkları Tâif Kalesini muhâsara etti Muhâsarada ok isâbet edip, yaralandı Medîne'ye zarar görmüş olarak döndü

Hz Abdullah bin Ebî Bekri Siddîk, Peygamber efendimiz için hazırlanan elbiseyi yedi altına satın almıştı Daha Sonra Resûlullahın tekfînine uygun görülmeyince, teberrüken kendine kefen için saklamıştı

Rûhunu teslim edeceği sırada, Bunda, hayır ve bereket olsa idi, Resûlullah efendimiz tekfîn olunurdudeyip, kendisine bunu kefen yaptırmadı

Hz Ebû Bekirıin hilâfetinin başlarında, hicretin onbirinci senesinin Şevvâl ayında Tâif'te aldığı yaranın iyileşmemesi nedeniyle vefât etti Cenâze namazını Hz Ebû Bekir kıldırdı Kabrine ise, Hz Ömer, Talha ve kardeşi Abdurrahman bin Ebî Bekir indirmişlerdir Tâif şehîdlerinden sayılır

Onun vefâtından bir müddet sonra, HzEbû Bekirıe, Sakif heyeti geldi O sırada Hz Abdullah'ın ölümüne sebep olan ok, Hz Ebû Bekirıin yanındaydı Oku, heyettekilere göstererek sordu:

İçinizde bu oku tanıyanınız var mı?

Aclân oğullarından Hz Sa'd bin Ubeyd dedi ki:

Bu oku ben yonttum; ucunu ben sivrilttim; tüyünü ben taktım; bunu atan da benim

Bunun üzerine Hz Ebû Bekir buyurdu oysa:

Bu ok, Abdullah bin Ebî Bekir'i şehîd eden oktur Senin elinle ona şehîdlik şerbetini içiren, onun eliyle seni öldürtmeyen Allah'a hamdolsun Allah'ın himâyesi geniştir

Hz Abdullah bin Ebî Bekri Siddîk, Eshâbi kirâmdan olup, birincil Müslümanlardandır Babası Ebû Bekri Siddîk, annesi Kâtile binti Abdiluzza'dır Esmâ ile anne bir kardeştir Doğum tarihi bilinmemektedir *

Üst Alt