Son Konu

Butun umidim gencliktedir Sozunun Anlamı Nedir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Butun umidim gencliktedir Sozunun Anlamı Acıklaması,Butun umidim gencliktedir anlamı nedir,Butun umidim gencliktedir anlamı,Butun umidim gencliktedir sozu acıklaması,Butun umidim gencliktedirMustafa Kemal ATATURK,Butun umidim gencliktedir sozunun acıklaması nedir?

Bilindiği gibi Turk Milleti, kanı ve canı pahasına kazandığı Canakkale Zaferi’ne rağmen, Birinci Dunya Savaşı’ndan, muttefikleriyle birlikte yenik olarak cıktı 1918 yılı, karanlıklar ve umutların eridiği bir yıldı Bu karanlıklar ve umutsuzluklar ortamında Ataturk icin tukenmez inanc kaynağı, yureğini kaplayan millet sevgisiyle, Turk gencliğine duyduğu sonsuz guvendi Herkesin umudunu yitirdiği, gelecek kaygısı icine duştuğu 1919 yılında, Kurtuluş Savaşı’nın başında: “Biz he rşeyi gencliğe bırakacağız Geleceğin ışık sacan cicekleri onlardır Butun umidim gencliktedir diyordu Gencliğe bu derece guvenen ve inanan Ataturk, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıc gunu olan 19 Mayıs 1919 gununu gencliğe “Genclik ve Spor Bayramı, Samsun’dan Havza’ya gecerken kendisinin de coşkuyla soylediği “Dağ Başını Duman Almış marşını da “Genclik Marşı olarak armağan etmişti

Kurtuluş Savaşı’na destek veren Turk gencliği, yaptığı işlerle, eskiyle uyuşmayan dinamik duşuncesiyle, boylesine gorkemli bir bayramı ve marşı hak etmişti Genc fikirli demenin, gercek fikirli demek olduğunu belirten Ataturk4, Sivas Kongresi’nde eski, urkek ve kohne duşuncenin karşısına, bir “şok etkisi yaratan gur sesiyle cıkan tıbbiye oğrencisi Hikmet’e ve onun gibi duşunen Turk gencliğine kuşkusuz sonsuz guven duygusuyla bağlanmıştır

Üst Alt