Son Konu

Cuvaş Muhtar Cumhuriyeti hakkında kısa bilgi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cuvaş Muhtar Cumhuriyeti hakkında kısa bilgi

Cuvaş Muhtar Cumhuriyeti

Rusya ’ya bağlıdır
Yuzolcumu: 18300 km2
Nufusu: 1520000
Başkenti: Ceboksarı

Cuvaş, Rusya Federasyonu ’nun federe cumhuriyetidir Cumhuriyetin adını aldığı Cuvaşlar, Turk halklarından biridir Cuvaş Muhtar Cumhuriyeti, Rusya ’nın orta kesiminde yer alır ve Haziran 1920 ’de kurulmuştur

Tarih

Cuvaşların, XXVI yy ’larda eski Turk boylarının (İdil Bulgarı ’nın) karışmasından meydana geldikleri yazılmıştır Ayrıca Cuvaş ’ın Suvar ya da Suvaz adlı Turk adından geldiği de one surulmektedir Cuvaşların yaşadığı bolge 16 yy ’da Rusların eline gecmiş, bolgede 1920 ’de ozerk yonetim birimi oluşmuş, Nisan 1925 ’te de ozerk Cumhuriyet haline gelmiştir SSCB ’nin dağılmasından sonra da (1991) Cuvaş Muhtar Cumhuriyeti adını almıştır Cuvaşların % 15 Başkurt ve Tatar bolgesindedir

Cuvaşlar Orta Volga bolgesinde, kapalı bir toplum olarak yaşarlar Ulkenin ucte biri ormanlarla kaplıdır Nufusun %60 ’ı şehirlerde yaşamaktadır Dinleri Hıristiyan Ortodoks ’tur Cuvaş Muhtar Cumhuriyeti Moskova zaman dilimindedir (MSKMSD) UTC ’e gore saat farkı +0300 (MSK)+0400 (MSD)

Ekonomi

Cuvaş ekonomisi sanayi ve tarıma dayalıdır Sanayi kolunda makine, dokuma, elektrik, alkol, kağıt, kereste, kimyadır Cuvaş Muhtar Cumhuriyeti ’nde yaklaşık 300 sanayi kuruluşu bulunmaktadır

Başlıca urunleri tahıl, kenevir, patates, sebze, keten, şeker pancar ve tutundur Bolgede buyuk ve kucukbaş hayvancılığın yanı sıra domuz yetiştiriciliği de onemli yer tutar Tarım kolhoz ve sovhozlarda yapılır Et, sut, yumurta uretimi yuksektir

Eğitim

İlk olarak 1872 ’de Cuvaş alfabesi yapılmıştır Cuvaşlarda eğitim duzeyi diğer cumhuriyetlerde olduğu gibi yuksektir Halen ulkede: 24 anaokulunda 22000 oğrenci, 702 ortaokulda 280000 oğrenci, 3 universitede 19000 oğrenci bulunmakta olup, eğitim Cuvaş diliyle yapılmaktadır Ancak halkın % 77 ’si Cuvaş dilini kullanmaktadır Ulkede Turk girişimcilerin acmış olduğu okullar bulunmaktadır Ayrıca, Cuvaş Muhtar Cumhuriyeti ’nde 801 kutuphane, 1200 kulup bulunurken, yılda 3 milyon kitap basılmakta ve 30 gazete cıkarılmaktadır

Ulaştırma

Ulkenin ulaştırma ağı kara ve deniz yoluyla yapılır Demiryolları ve karayolları Moskova, Gorki, Kazan, Ulyanovsk ve başkent Ceboksarı ile bağlantılıdır

Coğrafi Konum

Rusya ve Tataristan ’la komşu olan Cuvaş Muhtar Cumhuriyeti, Orta Volga ’nın sağ kıyısında ve onun kolları olan batıdaki Sura ve doğusundaki Svigiya arasındadır Guney ve doğusunda Volga ve Cuvaş platosu uzanmaktadır Batısı ormanlık ve bataklıktır Ulkenin ucte biri ormanlarla kaplıdır Guneydoğusunda ise bozkırlar vardır Ulkede ılıman kara iklimi egemendir Yazlar ılık, kışlar uzun ve soğuktur

Üst Alt