Son Konu

Depozit kapora ve komisyon almak

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Depozit kapora ve kurul olmak Itimat
geri ödeme
Sual: Kiracıdan depozit olmak ve bu depoziti göstermek, depoziti Türk lirası olarak verip Türk lirası olarak elde etmek caiz midir?
YANIT
Kiracıdan depozit almak caizdir Alınan bu depoziti sonra kiracının izni ile kullanmakta mahzur yoktur İzinsiz kullanılması tahrimen mekruhtur, haramdır Kiracı razı olursa, Türk parası olarak alıp Türk parası olarak geri vermek caizdir Lakin birkaç sene sonradan Türk lirasının değeri düşer Değeri düşmüş parayı kiracıya verirken azıcık dikkate almak gerekir Bunun için depozitleri altın olarak atamak çok iyi olur Artı bir kayıp söz konusu olmaz

Depozito, itimat demektir Emaneti de izinsiz göstermek caiz olmaz Bunun gibi, filancaya götürmek üzere itimat bir kilo elma bölge kimsenin, verenin rızası olmadıkça, onları yiyip de, daha kalitelisinden alarak başka elmaları götürmesi caiz olmaz Emanete hıyanet etmiş olur

Sual: Evimi sattım Satın alan kişi, kapora da verdi Birkaç gün daha sonra kazanç paranın tamamını veririmdedi Bir ay geçtiği halde gelmedi Evi başkasına satmam caiz midir?
YANIT
Tip sözünde durmadığı için evinizi satarsınız Gelince kaporasını da verirsiniz

Sual: Bazı simsarlar, alnı terlemeden kurul alıyor Sadece aracılık yapıyor Bunların aldıkları para haram olmuyor mu?
CEVAP
Tellal Komisyoncu, mal sahibinin izni ile, malı kendi sattığı zaman, komite ücretini satıcıdan alır Müşteriden bir şey istemez Çünkü hakikatte malı satan kendisidir Burada tüccarlar arasındaki âdete bakılmaz Eğer komisyoncu, satıcı ile herif arasında arabuluculuk yapıp, malı, satıcı bizzat kendisi satarsa, kurul ücretini, âdete tarafından, satıcı ya da müşteri ya da her ikisi ortaklaşa verir (Reddül Muhtar)

Komisyonculuk fena bir iş değildir Gövde işçileri terleyebilir Us işçilerinin alnı terlemiyor diye kazandıkları haram olmaz Kimi çalışmadan da terler Ter akıtmak ölçü değildir

Sual: Emlakçı vasıtası ile gayri menkulü satılığa çıkarıp, herif çıkınca, kurul vermemek için, satıştan vazgeçildiği söylense caiz mi?
CEVAP
Hayır, hak geçer

Sual: Özel ders veren bir arkadaşın, kendisine bulduğumuz her öğrenci için, bize vereceği komisyonu almamız caiz olur mu?
YANIT
Evet, caizdir

Sual: Özel bir meslek yerine girebilmem için, bir bilinen, (Ben patronu tanıyorum, eğer bana üç aylık maaşını verirsen, seni işe aldırırım) dedi Bu, caiz olan komisyona girer mi? İşsiz ve zor durumda olduğum için, bu teklifi kabul etmem caiz midir?
CEVAP
Evet, caizdir; çünkü kitaplarda deniyor ama:
Dinini, malını ve canını korumak ve hakkını kurtarmak için, bir şey saptamak caiz olur *

Üst Alt