Son Konu

Ev Yoğurdu

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Ev Yoğurdu Tanımı İçin Malzemeler

• 3 lt yoğurt (ben çok güvendiğim bir mandıradan açık süt alarak yapıyorum.günlük süt ile de yapılabilir kutu sütü tercih etmeyin)
  • Süt taşı (sütün taşmasını katiyetle engelliyor)
  • Tahta kaşık

Ev Yoğurdu Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Sütü geniş bir tencereye alın varsa içine süt taşını koyun.
  2. Kaynamaya başladığını içine koyduğunuz süt taşı ile kolay anlarsınız.
  3. Tencereden sesler gelecektir 1/2karıştırın ve ocağı kısıp 15 dk kaynamaya bırakın.
  4. Süre dolunca kenarı alıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.
  5. Mayalamak için güvendiğiniz bir yerden aldığınız yoğurdu kullanabilirsiniz (daha sonra yoğurt yaptığınızda birinci yaptığınız yoğurttan kullanırsınız).
  6. Soğumaya bıraktığınız süte serçe parmağınızı batırıp 10 a kadar yanmadan tutabiliyorsanız mayalama vakti gelmiştir.
  7. Bir kasede 2 kaşık yoğurtdu(soğuk olmasın sürece başlamadan evvel dolaptan çıkarın)sütten bir kaşık alarak sulandırın sütün içine kenardan koyup tabandan karıştırın sütü çok fazla sarsmayın (isterseniz sütü pişirdiğiniz tencerede yada diğer kaplara aktarabilirsiniz).
  8. Mayaladıktan sonra sıcak bir ortamda (sıcak olmayan fırında da olabilir )kaselerin üzerini kapatmadan (yoksa sulanır)varsa üzerine tel süzgü koyarak pak büyük bir bezle uygunca sarın üstünü sıcak tutacak birkaç örtü daha koyun.
  9. Ben gece mayalıyorum sabah 7 üzere baktığımda hazır oluyor ortalama 7/8 saat kâfi lakin bazen 12 saati geçtiği de oldu kasvet yaşamadım.Zahmetli üzere görünüyor ancak muhakkak değil ve konut yoğurdu gibisi yoktur.Afiyet olsun.
Ev Yoğurdu Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt