Son Konu

Gunumuzde Dilimizi Korumak İcin Neler Yapabiliriz

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Turkcemizi Korumak İcin Neler Yapmalıyız
Turkceyi korumak icin oneriler

1 “Once Turkce! sloganı kafalara ve gonullere yerleştirilmeli, herkesi guzel Turkce oğrenmeye ve kullanmaya ozendirmeliyiz

2 “Once Turkce! konusunda bireysel ve toplumsal duyarlık, dil duygusu ve ana dili bilinci oluşturulmalıdır

Bu konuda herkese gorev duşer Asıl sorumluluk ise, orgun ve yaygın eğitim kurumlarına; yazılı, sozlu ve goruntulu kitle iletişim araclarına, sanatcılara, yazarlara, aydın kesime duşmektedir

3 Ozellikle aydın kesim, yabancı hayranlığı ile yabancı sozcuk duşkunluğunden kurtarılmalıdır

4 Yabancı dil oğretimi ile yabancı dilde oğretimin cok farklı şeyler olduğu kafalara iyice yerleştirilmelidir

Okullarımızda halen yurutulmekte olan yabancı dil oğretiminin cok verimsiz olduğu goz onune alınarak, verimli ve etkili yabancı dil oğretimi icin gerekli onlemler hic zaman gecirmeden alınmalı, yabancı dilde oğretime ise son verilmelidir

5 Verimli bir yabancı dil oğretimi icin, yuksek oğretim kurumlarında ilk yıl kucuk gruplar halinde ve nitelikli okutmanlarla etkili bir “yabancı dil hazırlık sınıfı uygulaması, daha sonraki yıllarda “mesleki yabancı dil dersleri onemli bir cozum yoludur Ankara Universitesinin TOMER kanalıyla yurutmekte olduğu hazırlık sınıfı uygulaması esas alınabilir

6 Butun oğretim kademelerinde Turkce eğitiminin yeterince etkili, verimli yapılabilmesi icin gerekli duyarlık ve ozen gosterilmelidir

Bu onemli konu, gelip gecici olan bakan ya da hukumet politikası olarak değil, sıkı ve değişmez bir devlet politikası olarak gorulmelidir İşin ozu, etkili ve bilincli ana dili eğitiminde yatmaktadır Şunu hic unutmayalım ki iyi bir yabancı dil oğretimi icin de iyi bir ana dili eğitimi on koşuldur

7 Cok kolay olmamakla birlikte dil gumruğu uygulamasına bir an once gecilmeli, baskın diledillere karşı koyabilmek icin sozcuk ve terim uretimine yeterince onem verilmeli, ceşitli dallardan uzmanları da devreye sokarak bu konuda yoğun calışmalar yapılmalıdır

8 Dil alanında en etkili kesimlerin başında eğitimciler, oğretmenler geldiğini goz onunde tutarak, oncelikle Turkce ve edebiyat oğretmenleri olmak uzere, butun oğretmenlerin ana dili duyarlığı ve bilinci ile yetiştirilmelerine buyuk onem verilmelidir

9 1930lardan 1980lere kadar yururlukte olan 5237 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 21 maddesi, ceşitli işyerlerinin kapılarına asılacak levha ve tabelaların Turkce olmasını şart koşuyordu

Bu yasanın uygulamadan kaldırılmış olması ve değişen şartlar durumu tersine cevirmiştir Adı gecen yasaya yeniden işlerlik kazandırılması uygun olur

10 Turkcenin yozlaşmaktan korunması ve kurtarılması icin genel ve yasal bir duzenleme amacıyla hazırlanan “Turk Dilinin Kullanılmasına İlişkin Kanun tasarısı, dilanlatım ve konuya yaklaşım bakımından gerekli duzeltme ve duzenlemeler de yapılarak bir an once yasalaşmalıdır

11 Bir ulkenin kulturu ve dili tek başına ele alınamaz Dil ulkenin sosyal, ekonomik, kulturel ve teknolojik yapısı ve ozellikleri ile ic icedir ve onlardan ayrı duşunulemez Eğer bir malı veya aracı kendimiz uretmiyor da dışarıdan alıyorsak, sadece onu değil, onun adını ve onunla ilgili terimleri de almak zorundayız demektir

O halde, ekonomi ve teknoloji başta olmak uzere her alanda uretmeden tuketmek cılgınlığına karşı cıkmak da ulusal bir gorev ve sorumluluktur Cunku uretimi bir yana bırakarak sadece tuketim toplumu olmakla hicbir yere varılamaz Bu şekilde olup da tarihten silinen toplum ve ulke sayısı az değildir

Gorulduğu gibi en carpıcı ve can alıcı noktalardan biri, dili bir butunun parcası olarak gormek, once o butunu geliştirmektir

Kaynak:
Prof Dr Cahit KAVCAR' dan alıntı yapılmıştır
Ankara Universitesi Eğitim Bilimleri Fakultesi Oğretim Uyesi

Üst Alt