Son Konu

Huawei, Android’e Alternatif Olarak Aurora’yı İnceliyor

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

ABD’nin yaptırımlarından sonra Google, Çinli teknoloji devi Huawei’ye Android desteği vermeyeceğini açıklamıştı. Huawei kadar büyük bir firma, olağan ki bu kararın üstüne akıllı telefon üretimini durduracak değildi. Kendi işletim sistemini geliştirmeye koyulan Çinli üretici, bir yandan da alternatiflere bakıyor.

Huawei, kendi işletim sistemini sıfırdan kurmakla uğraşmak istemiyor olabilir. Şirketin gözü kullanabileceği vesair işletim sistemlerine dönmüş durumda. Natürel ki çok çokça alternatifleri yok ama Rus medyasından The Bell’in haberine nazaran, Aurora OS bir adım öne çıkıyor. Gazetenin iki kaynağa dayandırdığı haberine nazaran Huawei başkanı Guo Ping, Rusya Federasyonu’nun Dijital Gelişim, Muhabere ve Kitle Medya Bakanı Konstantin Noskov ile yaptığı görüşmede Aurora OS’u kullanmak konusunda fikir aldı.

3f44369074a0aee90aa686dab50d6819c380cc9b.jpeg

Aurora OS, Rus prodüksiyonu bir mobil işletim sistemi ve Finli şirket Jolla’nın açık kaynak kodlu işletim sistemi Salfish’ten çatallanarak oluşturuldu. Çok kullanıcısı olmayan bu işletim sistemi kapalılık ve güvenliğe odaklanmasıyla pek çok kişinin itimadını kazanmış durumda.

hua

The Bell’e nazaran Huawei, birtakım cihazlarında Aurora’yı test etmeye başlamış durumda. Android olmayan bir işletim sistemine geçmek hayli riskli bir hareket ve yeterli uygulama desteği olması ortalama bir kullanıcı için nispeten değerli. Huawei bu nedenle pratik geliştiricilerine ulaşarak kendi AppGallery tatbik mağazasına eser geliştirmelerini istiyor. Play Store’a alternatif olarak da Aptoide üzerinde çalışıyorlar. Yeniden de Android’e büsbütün sırtını dönmek firmanın muhtemelen son devası olacak.

Üst Alt