Son Konu

Kurtuluş Savaşında Türk Kadınının Katkıları

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Türk kadını için söylenmiş sözler
kurtuluş savaşında kahraman türk kadınları
kurtuluş savaşında türk kadınının önemi

Kurtuluş Savaşında Türk Kadınının Katkıları

Tarih her tarafında Türk kadını, hayatın her safhasında erkeğin yanında yer alarak sorumlulukları paylaşmıştır

Kurtuluş Savaşında vermiş olduğu büyük mücadelede erkeği ile omuz omuza cephedeki yerini almış, düşmana aleyhinde silâhı ile savaşarak, cepheye mermi taşıyarak, zarar görmüş askerleri tedavi ederek, silâh ve giyecek imal ederek, vatanın kurtuluşunda ve bu günlere ulaşmamızda yargı sahibi olmuştur

İşte o Türk kadını kapanan köyünün yolunu açmaya gelen ekipleri doyurdu, sıcak ekmeğini paylaştı

kurtuluş savaşında türk kadınının önemi

Atatürk, kadınlarımızın medenî, siyasal ve sosyal haklarına kavuşması gerektiğine inanıyordu Türk kadınının bu durumunu Atatürk şu sözü en güzel şekilde açıklama eder: Dünyada hiçbir milletin kadını, ben, Anadolu kadınından daha pozitif çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu Kadını dek çaba gösterdim diyemez

Türk kadını için söylenmiş sözler

Çanakkale'de belirgin nişancı Türk kadınlarının kahramanlıkları Avustralya arşivlerinden çıkkan yazılar

Yiğitlik destanının yazıldığı Çanakkale Savaşları'nda Türk kadın savaşçılar Gelibolu Yarımadası'nın her karış toprağında yatan Mehmetçiklerin yanına göğüs göğüse çarpıştı

Mertlik destanının yazıldığı Çanakkale Savaşları'nda Türk bayan savaşçılar Gelibolu Yarımadası'nın her karış toprağında yatan Mehmetçiklerin yanına göğüs göğüse çarpıştı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi ProfDr A Mete Tunçoku, yaptığı açıklamada, daha önce analiz fırsatı bulduğu Avustralya ve Yeni Zelanda arşivlerinde bu konuyla ilgili o kadar fazla belgeyle karşılaştığını söyledi

Bilhassa o dönemde askerlerin ''Keskin nişancı Türk kadınları'', ''Türk bayan savaşçıları'' konularını anlatan mektup ve günlükleriyle karşılaştığını anlatan Tunçoku, Avustralya Piyade Er JC Davies'in annesine yazdığı şu mektupta kahraman Türk bayan savaşçılarından bahsedildiğini anlattı:

''Benim de vurulduğum 18 Mayıs 1915 günü keskin nişancı bir Türk kızı, pusuda çarpışıyordu Gizlendiği yerden gün boyunca alev etti ve fazla sayıda adamımızı vurdu Ama gün batmadan bir Avustralyalı kadar vurulmasına gene de üzüldüm Güzel, yapılı ve takriben 1921 yaşlarında bir genç kızdı Ölü ele geçirdiğimizde, yanına başka bir Türk'ün ölüsünü de bulduk Genç kızın bedeninde tam 52 kurşun yarası vardı''

Prof Dr Tunçoku, Mısır'da yayınlanan ''The Egyptian Gazette'' adlı gazetede yer alan ve bir askerin İskenderiye'den ailesine yazdığı mektubunda, Türk kadın savaşçılardan şöyle bahsedildiğini söyledi:

''15 Ağustos 1915 pazar günü savaşa katıldık ve büyük bir tepeyi ele geçirme görevi aldık bu arada çok can kaybı verdik Şarapnel parçaları, makineli tüfek mermileri yanı sıra, pusuda ateş eden keskin nişancı Türk kadın savaşçıların ateşi aşağı az kalsın cehennemde ilerlemek gibi bir şeydi bizimkisi Burada çarpışanların çoğu kadın ve kız Kendilerini yeşile boyayıp, ağaç ve bodur bitkilerle harmoni sağlamış''

Yeni Zelanda'dan savaşmak için gelen Otago Birliği'ne mensup bir askerin de savaştan sonradan ülkesine döndüğünde, kendisiyle yapılan ses kayıtlı röportaj sırasında, ''Bir belirgin nişancı Türk savaşçısını yetişmek için operasyon düzenlediklerini, bu nişancıyı ele geçirdiklerinde şaşırıp, kadın olduğunu gördüğünü'' söylediğini ifade eden Tunçoku, tüm bu örneklerin

Çanakkale Savaşları'nda bazı bayan savaşçıların da rol aldığını, bunun kişisel bir kaç olaydan çok örgütlü bir eylem olduğu kanısına varıldığını kaydetti

kurtuluş savaşında kahraman türk kadınları

msiz binlerce kadın kahramanın yanı sıra isimleri halen zihinlerde olan kadın kahramanlardan bazıları şöyle:

ONBAŞI HALİDE

Romancı Halide Edip Adıvar ise Halide Onbaşıolarak İstiklal Savaşı ’na katıldı Uzun vakit cephelerde savaşan Halide Onbaşı, savaş alanındaki yararlılıkları nedeniyle İstiklal Madalyası almaya yargı kazandı Türk özgür savaşının bir sembolü olan Adıvar, Türk edebiyatına kazandırdığı eserler ile günümüz Türk gençlerine çeşitli dersler vermektedir

KARA FATMA (FATMA SEHER)

Kara Fatmaolarak tarihe geçen, 1888 Erzurum doğumlu Fatma Seher, Balkan Harbi ’ne, Edirne ’de tayin yapan kocası subay Derviş Bey ile katılır I Dünya Savaşı ’nda, ailesinden 910 kadınla Kafkas Cephesi ’ne gider

Kara Fatma, Mondros Mütarekesi ’nden sonra eşi Ermeniler tarafından şehit edilen kadınları toplayarak, Ermeniler ile çarpışır

Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek atama isteyen, kurduğu milis kuvvetiyle Bursa ve İzmit ’in işgalden kurtarılması için çaba eden Kara Fatma ’nın müfrezesinde savaşanların sayısını 350 ’ye çıkardığı bilinir

Sakarya ve Başkomutanlık muhaberelerine de katılan ve üsteğmenlik rütbesine değin yükselen Kara Fatma, 1955 yılında Erzurum ’da vefat ederken, cumhuriyetin temellerinin atılmasında pay sahibi olmanın mutluluğunu yaşayan bayan kahramanlardandı

TARSUSLU KARA FATMA, GAZİANTEPLİ YİRİK FATMA

Başlıca adı Adileolan, Adile Halave Adile Onbaşıdiye anılan bayan kahramanın, silah arkadaşları aralarında Kara Fatmaolarak anıldığı bilinir 810 şahsiyet milis kuvvetiyle Afyon Savaşı ’na katılan Kara Fatma, Tarsus ’un kurtulmasında büyük yararlılıklar gösterir

Gaziantepli Yirik Fatma ise Gaziantep ’in Fransızlar tarafından az önce bütün olarak kuşatılmadığı sırada, düşmanın hareket edeceği haberi gelince, buna karşı koymak için yola çıkan milis kuvvetine, karşısında çıkılmasına karşın zor kullanarak katılır

Milis kuvvetlerine yardım eden Nafize Kadın, Yunanlılar kadar yakalanarak, kuvvetler hakkında data içerlemek istenir, fakat Nafize Kadın işkencelere karşı koyarak hiçbir bilgi vermez

İKİ OĞLUNU ŞEHİT VERDİ KENDİ GAZİ OLDU

Yunanlıların İzmir ’e girmesiyle Milli Çaba saflarında yerini bölge Ayşe Bayan, İzmir ’in Yunanlıların eline geçmesi üzerine Aydın ’a gider Aydın civarında kahramanca dövüşen Ayşe Hanımın burada büyük oğlu şehit düşer I ve II İnönü Savaşlarına katılan Ayşe Bayan, ikinci oğlunu da bu savaşlarda şehit verir Sakarya Meydan Muharebesi ’ne de katılan Ayşe Hanım, bu savaşta kasığından yaralanır ve tedavi gördükten sonra müfrezesine katılır

GÖRDESLİ MAKBULE

Vatan işgal altındadır; Yunanlılar Sakarya Savaşı ’nı kaybetmiş, mevzilerine çekilmişlerdir Gördesli Makbule, kocası ile çete kurarak dağlara çıkar 17 Mart 1922 ’de Kocayayla ’da cereyan eden bir çatışmada Makbule, geri çekilen çete arkadaşlarını kınayarak yiğitlik verici bir söylev sonrası düşmana saldırır ve başından aldığı kurşunla şehit düşer Fakat silah arkadaşları düşmanı yenerler

FRANSIZLAR ’A YANLIŞ YOL BELIRTEN KILAVUZ KADIN

Adana ve yöresinde Fransızlar ’a aleyhinde bahşedilen mücadelede yer alan ve milis kuvvetlerine katılan Rehber Hatice, 8 Mayıs 1920 ’de ulusal kuvvetler Pozantı ’ya taarruzu başladığında, kritik bir duruma düşen Fransızları kandırarak kılavuzluk eder Hatice, kılavuzluk yaptığı Fransızlar ’a yanlış yol göstererek Karboğazı ’na sokar Boğazda sıkışan Fransızlar, Türk askerine esir düşer

BİTLİS DEFTERDARININ HANIMI

Kahramanmaraş ’ta düşmana karşısında bahşedilen mücadelede en fazla yararlılık gösterenlerin aralarında Bitlis Defterdarının Hanımı da bulunmaktadır Bitlis Defterdarının Hanımı olarak bilinen bu kadın kahraman da, Kayabaşı Mahallesi ’nde 8 düşmanı öldürmüş sonradan erkek elbisesi giyerek milis kuvvetlerine katılır

TAYYAR RAHMİYE

Adana ’nın bayan kahramanlarından Rahmiye Bayan da, 9 Tümen ’in 1920 yılının Şubat ayında Hasanbeyli civarında Fransızlar ile yaptığı muharebeye müfrezesiyle katılır Muharebe sırasında alev hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileri doğru atıldığından nedeniyle kendisine Tayyar Rahmiyelakabı verilir

Temmuz 1920 ’de Osmaniye ’deki Fransız karargahına yapılan hücumda arkadaşlarının tereddüdünü görünce, Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da, siz erkek olduğunuz halde yerde sürünmekten utanmıyor musunuz?diyerek hücuma geçilmesini sağladığı tarihi kaynaklarda yer almaktadır

BİNBAŞI AYŞE
İstikbal Harbi hakkında yazılmış eserlerde göğüs göğüse çarpışmış pekçok Müslüman Türk kadınlarından bahsedilir Nene Hatun, Kara Fatma, Ayşe Çavuş isimleri böylece sık zikredilen şahsiyetlerdir Binbaşı Ayşe de, adını hep minnet duygularıyla anmamız gereken kahramanlar arasındadır Binbaşı Ayşe, kişisel olarak kendi macerasını şöyle anlatmaktadır:
“Büyük harpte Kafkas Cephesi ’nde yaralanarak ölen kocamın ve tüm vatan evlatlarının intikamını almaya and içmiştim Allah, bu fırsatı 15 Mayıs (1)335–(1919) ’da bana verdi İzmir ’i Yunanlılar işgal ettiği sırada ilk mukâvemetimiz sona erip şehre Yunanlılar hâkim olunca Aydınlatılmış ’a gittim Orada faaliyete geçerek bir Kuva–yı Milliye birliği teşkil edip, bilâhare Nuri Çetesi ’ne katıldım Kültürlü muharebelerini yaptıktan sonradan Koçarlı ’ya çekildik Bu sûretle, bilfiil atıldığım İstiklal Mücadelesi ’ne başından sonuna kadar iştirak ettim
Birincil defa Sakarya ’da sol kasığımdan piyâde mermisi ile yaralandım Seyyar hastanede tedaviden sonra her tarafta müfrezeme iltihak ettim Büyük Taarruz ’da Mürsel Paşa Fırkası ’na iltihak ettik Ve Ahır Dağları ’ndan düşman gerilerine akmağa memur edildik İzmir ’e birincil dışarı giden birlikler aralarında ben de vardım Oysa, giderken misketle sol bacağım kırıldı
Binbaşı Ayşe, kocasının en kıymetli birer yâdigârı olarak sakladığı ziynetlerini satarak at, mavzer, elbise ve çizme tedarik etmiş ve bu mücadelede, kademeli terfi ederek Binbaşılığa kadar yükselmiştir

SÜREYYA SÜLÜN HANIM
İşte kahraman Türk kadınlarından bir kahraman; Ulusal Uğraş yıldızlarından bir yıldız daha: Süreyya Sülün HanımVan ’da doğmuştur Yaşadığı kasaba, düşmanın korkunç zulüm ve tarruzuna maruz kalmış, babası şehit olmuştur Nihayet, biraraya gelen beşyüz civarında cengaver, Erek kasabasında toplanarak aziz topraklarını savunmaya karar verirler Ve tabii, Süreyya Sülün hanım ve üç kardeşi de bu kahramanlar meydanındadır
Yoğun topa tutma altında ilerleyerek Karaköse ’ye gelen bu kahraman Kuva–yı Milliyeciler, Murat Irmağı boylarında bütün bir buçuk ay düşmanla çarpıştılar Beyazıd ’a dürüst yürürken yürekler acısı bir görüntü ile karşılaştılar Binlerce Türk köylüsünün işkenceler içinde can vermiş cesetlerini gördüler Bu mezalimi yapan düşmana hınçla taarruz edenlerin başında Süreyya Sülün hanım vardı
Iğdır civarında kanlı çarpışmalar oldu Düşman birlikleri fazla adaleli ve Rusya ’dan sürekli surette yardım alıyordu Beşyüz yiğit, yılmadan, kaçmadan döğüştüler Ölüyor, teslim olmuyorlardı Bu muharebede Süreyya Hanımın üç kardeşi aniden şehadet şerbetini içtiler Kardeşlerinin kollarında can vermesine karşın yılmadı ve cenk meydanını terk etmedi Kala kala dört kişi kalmışlardı sonradan Karaköse ’ye çekilen Süreyya Sülün Bayan, burada Ziverbey Taburu ’na iltihak etti Bir ara yaralandı ve Erzurum ’a döndü

NENE HATUN (1857 1955)
Tarihimize 93 Harbiadıyla geçen TürkRus savaşında Erzurum'un Aziziye Tabyası'nda gösterdiği kahramanlıkla adını tarihe yazdıran Türk kadını Erzurum'da doğdu, tam doksansekiz yıl orada yaşadı Bir mertlik sembolü olarak tanındı ve anıldı Ömrünün son demlerini Üçüncü Ordu'nun annesiolarak geçirdi 1955 yılında Yılın Annesiseçildikten sonra, 22 Mayıs 1955 günü Erzurum'da zatürreeden vefat etti, Aziziye Şehitliğine gömüldü
Nene Hatun, Erzurum'da dogdu 98 yil Erzurum'da yasadiktan daha sonra yine Erzurum'da, zatürre hastaligindan hayata vedâ etti Ölümünden üç ay önce Türk Kadinlar Birligi tarafindan ANNELER ANNESI seçilmisti

NEZAHAT HANIM
Gördes ve Inönü meydan savaslarinda , çarpismalara katilan 70 Alay Komutani Hafiz Halit Beyin kizi olan Nezahat Hanim 8 yasinda kimsesiz kalmis ve babasiyla cephelerde dolasmistir Askerlere hizmet ve yiğitlik veren Nezahat Hanim ’in 100 den artı düsman askeri öldürdügü bilinmektedir *

Üst Alt