Son Konu

Nasıl Polis Olunur

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Polis nasıl olunur,Nasıl polis olabilirim,polis nasıl olabilirim,polis almak için hangi okulları okumak gerekir ,polis almak için ne yapmalıyım,polis elde etmek için aranan şartlar

Türkiye'de polis elde etmek için 4 yol bulunmaktadır

1)Bunlardan ilki, lise düzeyindeki Polis Koleji'dir Ankara'da ve Bursa'da yatılı eğitim veren 2 Polis Koleji bulunmaktadır Polis Kolejine başvuran adaylar arasından Polis Kolejine Antre Sınavına katılmaya adalet kazanacak adayların değerlendirmesi OYP ’ye (Orta öğretime yatırma puanı) göre yapıldıktan sonra, adayların başarı ve puan durumları MEB göre Ankara Polis Koleji Müdürlüğüne verilmektedir

Bir sene İngilizce hazırlık okuyup koleji 4 yılda tüketen öğrenciler, Polis Akademisi'ne sınavsız girmeye hak kazanıyor Polis Akademisi'nden Komiser Yardımcısı rütbesiyle mezun olan kolejliler, birinci sınıf emniyet müdürlüğüne kadar yükselebiliyorlar

Polis Kolejine Antre Sınavına katılmaya adalet kazanacak adaylar internet üzerinden ilanen duyurulur Adaylara keza sınav sonuç belgesi gönderilmez Sınava katılmaya hak kazanan adaylar sırasıyla; Görüşme sınavı, Ceset Eğitimi Sınavı ve Yazılmış (test) Sınavına girerler

1Mülakat Sınavında; Polis Kolejine Antre Yönetmeliğinin Görüşme başlıklı 13 ’üncü “Mülakatta adayın; tavır düzgünlüğü, maddesel görünüşü, kendine güven derecesi, seziş ve ifade kabiliyeti değerlendirilir Bu hususlarda yeterli görülen namzet, mülakatta başarılı sayılır maddesinin yanı sıra Güvenlik Teşkilatı Sıhhat Şartları Yönetmeliğinin “Öğrenci Alımlarında Hekim Görevlendirilmesi başlıklı 25 ’inci maddesinde yer alan “Öğrenci alımları için yapılacak sınavlarda, doktor, imtihan komisyon üyesi olarak ödev alır Hekim, değerlendirmelerini anamnez ve fizik muayene çerçevesinde Yönetmelik hükümlerine tarafından yapar Hükmü gereğince mülakat komisyonunda görevli hekim kadar birincil bakışta ve maddi kontrolde anlaşılabilecek ortopedik rahatsızlıklar, görülebilecek yerlerde eşgal belirleyici iz ve vücutta orantısızlık gibi çok bariz ve öğrenci olmasına engel sağlık sorunu olanlara bakılmaktadır Görüşme sınavında başarılı olan adaylar, ceset eğitimi sınavına alınır

2Vücut Eğitimi Sınavında; Karoser Eğitimi sınavı zamana karşı puanlama usulü ile yapılacağından, adaylar kendi durumlarını göz önünde bulundurmalıdırlar Görüşme sınavında başarılı olan adaylar, belirlenen bir parkurda atlama, sıçrama, şınav, mekik, koşu gibi farklı alanlara yönlendirilmiş hareketleri içeren gövde eğitimi sınavına ast tutulur

Adaylar, 100 tam puan üzerinden minimum 60 puan aldıkları takdirde başarılı sayılır

3Yazılı Sınavda; Matematik, Fen, Türkçe ve Dil Yeteneği, Sosyal ve Yabancı dil sorularından oluşan deneme usulüyle altında kayıtlı ağırlıklarda yazılı sınav yapılır

Matematik 30, Fen Grubu 25, Türkçe ve Dil Yeteneği 20, Sosyal Grup 15, Yabancı Dil 10, TOPLAM 100

2)Polislik için ikinci yol ise, 2 yıllık eğitim veren Polis Meslek Yüksekokullarıdır (PMYO) 2010 yılı için YGS'den asgari 300 puan alanlar başvurabilecektir

PMYO'lar için belirlenen şartlar şunlardır:

a) TC vatandaşı elde etmek,
b) Genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı lise mezunu almak ya da 4sınıfta okuyor elde etmek,
c) Herhangi bir eğitimöğretim kurumundan disiplinsizlik sebebiyle çıkarılmamış edinmek,
ç) Öğrenci Seçme ve Sıralama Merkezi kadar 2010 yılı içinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı puan türlerinin herhangi birinden (YGS1,YGS2, YGS3, YGS4, YGS5 ve YGS6 ) minimum (300000) puan almış elde etmek,
d)Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit ve Vazife Malulü olanların benzeşen ve çocuklarından Öğrenci Seçme ve Sıralama Merkezi tarafından 2010 yılı içinde yapılan üniversiteye giriş sınavından, YGS1,YGS2, YGS3, YGS4, YGS5 ve YGS6 ) asgari (140000) puan almış almak,
e)18 yaşını tamamladıktan sonradan yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli edinmek kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim tarihi itibariyle (1 Ekim 2010) 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 24 yaşından gün almamış elde etmek, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 26 yaşından gün almamış elde etmek,(Buna kadar, bayan ve askerlik hizmetini yapmayan erkeklerde 01 Ekim 1987 01 Ekim 1992 tarihleri arası, askerlik hizmetini yapmış erkeklerde 01 Ekim 1985 ve takip eden tarihlerde doğmuş olmak)
f) Bayanlar için 165 cm erkekler için 167 cm'den kısa boylu olmamak, cisim kitle indeksi 15 (dahil) ile 30 (dahil) aralarında edinmek,
g)sağlık durumu yönünden, Afiyet Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,(ayrıntılı bilgi aşağıdadır)
ğ)Kullanım öncesi ve kullanım esnasında, genelev,birleşme evi, randevü evi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde aracılık ve bekleyicilik türünden bir işi bulunmamak, genel ahlaka tutarsız oyun temsil, film, video bant, teyp kaseti, vcd, şarkı sözü ve teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan zararlı yayınlama,yayım ve güya işlerde çalışmaktan veya kumar, uyuşturucu ya da uyarıcı madde sebebiyle hakkında herhangi bir adli ya da yönetimle ilgili kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak ya da bu işler sebebiyle hüküm giymemiş elde etmek, bu sayılan fiillerden herhangi birinin anlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya bu fiilerden herhangi birisi ile ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak veya başka bir tedbire çevrilmemiş elde etmek,
h) Türk Suç Oluşturan Kanununun 53 maddesinde belirli süreler geçmiş olsa bile; üstteki sınırı 1 sene veya daha pozitif hapis cezası öngörülen bile bile bitmiş suçlar ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48A5 maddesinde ismen sayılan suçlardan dolayı,
1 Affa uğramış ya da yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa dahi mahkumiyeti bulunmamak,
2 Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak,
3 Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş almak,
ı) (ğ) ve (h) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır,
i) EğitimÖğretim yılının başlangıç tarihi itibarıyle bir siyasi partiye ya da siyasi parti kollarına üye bulunmamak,
j) Içki, uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanımı sebebiyle çare görmüş veya görüyor olmamak,
k)Millet haklarını kullanmaktan mahrum bırakılmamış elde etmek,
l) Askerlikle ilişiği bulunmamak,
m)Sıhhat şartları Yönetmeliği hükümleri hariç herhangi bir nedenle Polis Iş Yüksekokulundan çıkmış veya çıkarılmış olmamak,
n) Emniyet Soruşturması ve Kayıtlar Araştırması olumlu olmak şartları aranır
Geçmiş yıllarda Polis Meslek Yüksekokullarından sağlık şartları nedeniyle çıkarılanlar ile mülakatyazılmış sınavına girmiş ve kaybetmiş olan adaylar, öteki şartları taşıması halinde tekrar başvuruda bulunabilirler

3)Üçüncü yol ise Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi'dir (PA GBF) Amir yetiştiren Akademi'ye 2006 yılında 1145 aday başvurmuştur

yılı için adaylarda aranan şartlar şunlardı 2010 yılı için daha şartlar açıklanmadı:

aTürkiye Cumhuriyeti Vatandaşı edinmek
bEvli, boşanmış veveya nikâhsız yaşıyor olmamak,
cSınavın yapıldığı yılın 1 Ekim (dahil) tarihi itibari ile 22 yaşından gün almamış elde etmek (01 Ekim 1988 tarihinden daha sonra doğmuş olmak) 18 yaşını tamamladıktan sonradan yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaşa kadar Operasyon yapılır
çErkekler için 167 cm, bayanlar için 165 cm'den kısa boylu olmamak ve herhangi bir hastalığa yan olmaksızın, vücut kitle indeksi 15 (dahil) ile 30 (dahil) aralarında edinmek,
dafiyet yönünden Güvenlik Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde yer alan afiyet koşullarını taşımak,
eHerhangi bîr eğitimÖğretim kurumundan ciddiyetsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak,
fFakültenin eğitime başlangıç tarihînde askerlikle ilişiği bulunmamak,
gLise mezunları için (ÖSSEA2 ya da ÖSSSAY2) puan tarzında (250) ham puan, Emniyet Teşkilatı personeli şehit ya da vazife malullerinin çocukları için ise (ÖSSEA2 veya ÖSSSAY2) puan türünden (165) ham puan veya daha yukarı puan almış almak
ğBağımlılık derecesinde içki, kumar alışkanlığı bulunmamak, uyuşturucu ya da psikotrop maddeleri hiç kullanmamış olmak
hGenelev, birleşmeevi, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan ev ve sözde yerlerde aracılık ve bekleyicilik türünden bir işi bulunmamak, genel ahlaka aykırı oyun, temsil, film, video band, teyp kaseti, vcd, şarkı sözü ve teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan zararlı yayınlama, yayım ve sanki işlerde çalışmaktan dolayı hakkında idari yaptırım ile adli soruşturma ve kovuşturma devam ediyor olmamak ya da bu işler sebebiyle hüküm giymemiş elde etmek Bu farzedilen suçlardan herhangi birinin anlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya yine bu suçlardan herhangi biriyle ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş elde etmek ya da diğer bir tedbire çevrilmemiş edinmek,
iIllegal ideolojik amaçlı faaliyetlere, başıboşluk ve terör eylemleri ile, bu tür buluşma, yürüyüş ve mitinglere karışmamış, desteklememiş, katılmamış elde etmek,
jTürk Cinayet Kanunu md 53'te belirli süreler geçmiş olsa bile; üst sınırı bir sene veya daha pozitif hapis cezası öngörülen bile bile işlenmiş suçlar ile Devlet Memurları Kanununu md 48A5'te sayılan suçlardan nedeniyle,
kAffa uğramış ya da yasak haklar geri verilmiş olsa dahi mahkûmiyeti bulunmamak,
lHükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak,
mDevam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak ya da kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş edinmek,
nKamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
oBaşvuru Formu tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin alt kuruluşlarına ve diğer organlarına üye bulunmamak

Adaylar, internet üzerinden ön başvurularını yaparlar Görüşme sınavı için internet üzerinden randevu verilir Adaylar kendilerine verilen randevu tarihlerinde belli başlı başvurularını yapmak ve mülakat sınavına yeralma için Polis Akademisi Başkanlığı Gölbaşı Kampusu' nde başvuru esnasında İstenen belgeler ile birlikte hazırlanmış bulunurlar

Görüşme sınavında başarılı olan adaylar, Maddi Yeterlilik Sınavına alınırlar Fiziki Yeterlilik Sınavında başarılı olan adaylar İse Polis Akademisi Başkanlığı Gölbaşı Kampusu'nde yapılacak olan Yazılı Sınava katılırlar
Görüşme, Maddesel Yeterlilik ve Yazılı Sınav sonuçlarının tümü adayların sınava girdiği günün akşamı saat 20:00' den daha sonra internet adresinden yayınlanır

4)Son yol ise, üniversite mezunlarının alındığı, 6 aylık Polis Iş Eğitim Merkezleri'dir (POMEM) Başvuru Formu yapan üniversite mezunları aralarında her daldan mezun bulunmaktadır Açıköğretim Fakültesi mezunlarının başvurusu da kabul edilmektedir

Polis Iş Eğitim Merkezi Müdürlükleri (POMEM) Giriş Koşulları şunlardır:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı almak
b) Minimum dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu göre kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun elde etmek
c) Değer Biçme ve seçme işlemlerinin ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile hanımefendi adaylar için 27 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 29 yaşından gün almamış elde etmek (18 yaşını tamamladıktan daha sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır)
ç) Erkekler için 167 santimetreden, bayanlar için 165 santimetreden kısa boylu olmamak
d) Sağlık Durumu yönünden, Sağlık Yönetmeliğinde belirlenen şartları taşımak
e) Başvuru Formu öncesi ve başvuru esnasında; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan ikâmetgâh ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve sözde bir meşguliyeti bulunmamak; fuhuş, kumar, uyuşturucu ya da uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, idarî yaptırım uygulanmamak ya da hüküm giymemiş elde etmek, bunlardan herhangi birinin anlaşma aracılığıyla sonuçlandırılmamış ya da yeniden bunların herhangi birisiyle ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş edinmek ya da başka bir tedbire çevrilmemiş edinmek
f) Türk Cinayet Kanununun 53 üncü maddesinde açıklanmış süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış veya yasak haklar geri verilmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşısında suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına aleyhinde suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni istismar etme, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini temize çıkartma ya da kaçakçılık suçlarından;
1) Mahkûm olmamak
2) Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş elde etmek
3)Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak
g) (e) ve (f) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır
ğ) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına aza bulunmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek, terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış edinmek
h) Herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşıyor olmamak
ı) Alkol, uyuşturucu ya da uyarıcı kullanımı sebebiyle çare görmüş ya da görüyor olmamak
i) Tabanca taşımaya ve silahlı tayin yapmaya hukukî bir engeli bulunmamak
j) 852005 tarihli ve 25809 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri EğitimÖğretim Yönetmeliğinin 11 inci maddesi zarfında ilişiği kesilenler hariç, Genel Müdürlük bünyesindeki eğitim kurumlarından bölünmüş ya da çıkarılmış veya herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplinsizlik sebebiyle çıkarılmamış almak
k) KPSS puan tarzında, Genel Müdürlükçe belirlenecek taban puan ya da üzerinde puan almış elde etmek
l) İlgili mevzuat dahilinde yapılacak emniyet soruşturması ve arşiv araştırması sonuçları olumlu edinmek, şartları aranır

5)Bunun yanında, göreve polis memuru olarak başlayanların, rütbe alıp amirlik sınıfına geçmeleri de olasıdır Komiser yardımcılığı kursu sınavına girip kesin bir süre (9 ay) eğitim gören birey komiser yardımcısı olarak iş hayatına başlar ve rütbesi yıllar içinde yükselir

Komiser yardımcılığı ile ilgili koşullar şunlardır:

Emniyet Teşkilatı'nın amir ihtiyacını karşılak üzere Polis Akademisi'nden mezun olanlar göreve komiser yardımcısı olarak başlamaktadırlar Bunun yanında, meslek hayatına polis memuru olarak başlayanların da komiser yardımcısı olabilmesi ve yükselebilmesi mümkündür Bunun için, yapılan Komiser Yardımcılığı Kursu Sınavı'nı kazanması ve bu kursa devam edip başarılı olması gerekmektedir Mezun olan birey meslek hayatına komiser yardımcısı olarak başlar ve muhakkak zaman aralıklarında rütbesi yükselir

Resmi Gazetenin 1482004 tarihli nüshasında yayımlanan düzenleme ile emniyet personelinin rütfe terfilerini belirleyen Yönetmelikte değişim yapılmıştır Yapılan değişikliğe tarafından 1 Bundan Böyle lise mezunları komiser yardımcısı olamayacaktır 2 Komiser yardımcılığı kursuna antre için yapılacak sınav ÖSYM veya MEB'e de yaptırılabilecek 3 Yazılmış sınava ilave olarak sözlü sınav da yapılacaktır Sözlü sınava, yazılı imtahan başarı sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlanarak kontenjan miktarının 3 katı personel çağırılacaktır

Polis memurlarının komiser yardımcılığı rütfesine terfisi 2001 yılında yürürlüğe giren Güvenlik Hizmetleri Sınıfı Personeli Rütbe Terfileri ve Değerleme Kurullarının Çalışmalarına İlişkin Yönetmelikhükümlerine kadar Komiser Yardımcılığı Kursuna katılmaları ile mümkündür Komiser yardımcılığı kursuna katılma şartları ise bugünkü Devlete Ait Gazetede yapılşan değişilik ile her tarafta düzenlenmiştir

Son düzenlemeye kadar koşullar şu şekildedir:

POLİS MEMURLUĞUNDAN KOMİSER YARDIMCILIĞINA TERFİ ETME

KOMİSER YARDIMCILIĞI KURSU

Madde 41 Genel Müdürlükçe, kısa ve uzun vadeli kadro planları yapılarak, yıllık amir ve memur ihtiyacı belirlenir Polis amirine gereklilik duyulması halinde; abes kadro sayısına tarafından polis memurları için komiser yardımcılığı kursu açılır
Polis memurlarının komiser yardımcılığına terfi edebilmesi için açılacak komiser yardımcılığı kursunu ve kurs süresi içerisinde kadroda uygulama eğitimini galibiyet ile tamamlaması şarttır

KURSA BAŞVURUDA ARANACAK NİTELİKLER
Madde 42 Komiser Yardımcılığı kursuna yeralma isteyen adaylarda;
a) (Değişik bend: 14082004 25553 SRG Istikamet1mad) *1* Minimum ön lisans seviyesinde bir yükseköğretim programından mezun olmak,
b) Son kullanım tarihi itibariyle fiilen en düşük 6 sene polis memurluğu yapmış elde etmek,
c) Son 3 yıl sicilinin olumlu olması,
d) Son 3 sene içinde kıdeme müessir cinayet almamış olmak,
e) Haklarında meslekten ya da memuriyetten tümdengelim cezasını gerektirecek suçlardan dolayı adli ya da yönetimle ilgili soruşturma yapılıyor olmamak,
f) Son uygulama tarihi itibariyle 37 yaşından gün almamış edinmek,
g) (Değişik bend: 14082004 25553 SRG Yön1mad) *1* Yapılacak yazılı ve mülakat sınavlarında varisi olmak,

KURSA KATILMA SINAVI
Madde 43 Tatbik niteliklerini içeren polis memurları, komiser yardımcılığı kursu için hazırlanacak çoktan seçmeli yazılı deneme sınavına alınırlar

(Öbür fıkra: 14082004 25553 SRG Yön2mad) *2* Yazılı Sınav, Öğrenci Seçme ve Yatırma Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı veya Eğitim Dairesi Başkanının teklifi ve Genel Müdürün onayı ile oluşturulan komisyonlara yaptırılır

Değerlendirme, yüz bütün puan üzerinden yapılır Çoktan seçmeli deneme yanıt kağıtları, bilgisayarda optik okuyucuda değerlendirilir
(Öbür fıkra: 14082004 25553 SRG Yön2mad) *2* Mülakat sınavı, Eğitim Dairesi Başkanının teklifi ve Genel Müdürün onayı ile oluşturulan komisyonlara yaptırılır

Mülakat sınavına, yazılı imtahan galibiyet sıralamasına tarafından en yüksek puan alandan başlanarak kontenjan miktarının 3 katı personel çağırılır Görüşme sınavında adayın 100 tam puan üzerinden; bilgi düzeyi, kendisinden istenileni algı, kendine güven duyma, sözlü açıklama ve vücut dilini kullanım becerisi almak üzere 5 farklı kritere tarafından değerlendirmesi yapılır Yazılmış ve görüşme sınavı puanlarının toplamına göre en yüksek puandan başlanarak yeniden başarı sıralaması yapılır Sıralama sonucuna tarafından, o yıl belirlenen kontenjan miktarı kadar personel başlıca, bu miktarın yarısı dek personel protez olarak belirlenir

Başarı sırasının tespitinde eşit puanın önlenmesine yönelik imtihan tekniği ve bu Yönetmelikte yer almayan polis memurluğundan komiser yardımcılığına çoğalma ve komiser yardımcılığı kursuna ilişkin diğer hususlar, Eğitim Daire Başkanlığınca yayınlanacak direktif ile belirlenir

SINAVDA SORULACAK SORULAR
Madde 44 Sınavda sorulacak soruların konularına göre oranı aşağıda gösterilmiştir
a) Tüzük ve Idare Hukuku %10,
b) Ceza ve Canice Muha kemeleri Usulü Hukuku %20,
c) Polisi İlgilendiren Yönetmelik %40,
d) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi %10,
e) İnsan Hakları %10,
f) Genel Kültür %10,

EĞİTİM PROGRAMLARI VE SÜRESİ
Madde 45 Komiser yardımcılığı kursu eğitim programları, Eğitim Dairesi Başkanlığınca hazırlanır ve Genel Müdürün onayı ile yürürlüğe konulur
Kurslar en düşük 9 ay sürelidir

KURS SIRASINDAKİ SINAVLAR
Madde 46 Kursta; ara, kurs bitirme, bütünleme, engel, engel bütünleme sınavları yapılır
Bir dersin kurs tamamlama sınavına girebilmek için devamsız duruma düşmemiş almak şarttır
Sınavlar 100 bütün not üzerinden değerlendirilir Öğrencinin kurs bitirme, bütünleme, engel ve engel bütünleme sınavlarında başarılı olabilmesi için 100 tam anekdot üzerinden 60 alması şarttır Ders başarı notu, ara sınav anekdot ortalaması ile kurs tamamlama veya bütünleme veya engel ya da engel bütünleme sınav notunun aritmetiksel ortalamasıdır Bir dersten başarmak için ders galibiyet notunun en az 60 olması gerekir
Bütünleme veya engel bütünleme sınavlarında başarısız olanların kursla ilişiği kesilir

KURSA DEVAM MECBURİYETİ
Madde 47 İdarece kabul edilebilir mazeretleri sebebiyle kursun başlangıç tarihinden en çok 5 ders günü sonra kursa iştirak edenlerin devam etmedikleri süre devamsızlıktan sayılmaz 5 ders günü içinde kursa katılmayanlar kursa kabul edilmezler
Kursiyerlere kurs müddetinin 110 ders günü oranında izin verilebilir İzinli, raporlu veya izinsiz olarak kurs süresinin 110 ders gününden artı devamsızlığı olan personelin kursla ilişiği kesilir Mazeretsiz olarak işe gelmeme sebebiyle ilişiği kesilenler hakkında Güvenlik Örgütü Disiplin Tüzüğü hükümleri uygulanarak bir daha herhangi bir kursa iştirak ettirilmezler

İZİNLER
Madde 48 Kursiyerlere, benzeri sene izni, resmi tatil izni, evci izni, bahane izni, günü birlik müsade ve gece yatısı izni elde etmek üzere 6 cins müsade verilebilir
Ek Madde 1 (Ilave madde: 47200520059130 BK Istikamet3mad)
Bu Yönetmelikte geçen yazılmış sınavların soru ve cevapları, sınavdan daha sonra 24 saat içinde POLNET'te yayımlanır

SEKİZİNCİ BIRIM : FARKLI ALANLARA YÖNLENDIRILMIŞ HÜKÜMLER

YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILAN MEVZUAT
Madde 49 09071993 tarihli ve 934633 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Güvenlik Hizmetleri Sınıfı Personelinin Rütbe Yükselmeleri ile Tayin Unvanlarında Uygulanacak Esaslara Dair Mevzuatyürürlükten kaldırılmıştır

Geçici Madde 1 4638 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununda Değiştirme Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanunun yürürlüğe girdiği 21042001 tarihinden önce, 4 yıllık yüksek öğretim kurumlarından mezun olarak komiser yardımcılığı kursunu bitirenler ile bulunduğu rütbede 4 yıllık yüksek öğretim kurumlarından mezun olup (B) Grubundan (A) Grubuna geçen polis amirleri, (A) Grubunda değerlendirilir

Geçici Madde 2 Başkomiserlik rütbesinden Emniyet Amirliği rütbesine ve 3 üncü sınıf Emniyet Müdürü rütbesinden 2 nci Sınıf Emniyet Müdürü rütbesine terfi için yapılacak yazılı sınav, 01012002 tarihinden sonra terfi edecek personel için uygulanır

Geçici Madde 3 4638 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 21042001 tarihinde halen Emniyet Amiri rütbesinde yer alan ancak, eğitim yönünden (4) yıllık yüksek mektep mezunu olmayan polis amirleri (4) takvim yüksek öğretim kurumlarından mezun olmaları halinde (A) grubu polis amiri olarak değerlendirilir

YÜRÜRLÜK
Madde 50 Bu Mevzuat yayımı tarihinde yürürlüğe girer

YÜRÜTME
Madde 51 Bu Mevzuat hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür *

Üst Alt