Son Konu

Polis nasıl olunur

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Polis nasıl olunur

Turkiye'de polis olmak icin 4 yontem bulunmaktadır

Bunlardan birincisi, lise duzeyindeki Polis Koleji'dir Ankara'da ve Bursa'da yatılı eğitim veren 2 Polis Koleji bulunmaktadır Polis Kolejine başvuran adaylar arasından Polis Kolejine Giriş Sınavına katılmaya hak kazanacak adayların değerlendirmesi OYPye (Orta oğretime yerleştirme puanı) gore yapıldıktan sonra, adayların başarı ve puan durumları MEB tarafından Ankara Polis Koleji Mudurluğune verilmektedir

Bir yıl İngilizce hazırlık okuyup koleji 4 yılda bitiren oğrenciler, Polis Akademisi'ne sınavsız girmeye hak kazanıyor Polis Akademisi'nden Komiser Yardımcısı rutbesiyle mezun olan kolejliler, birinci sınıf emniyet mudurluğune kadar yukselebiliyorlar

Polis Kolejine Giriş Sınavına katılmaya hak kazanacak adaylar internet uzerinden ilanen duyurulur Adaylara ayrıca sınav sonuc belgesi gonderilmez Sınava katılmaya hak kazanan adaylar sırasıyla; Mulakat sınavı, Beden Eğitimi Sınavı ve Yazılı (test) Sınavına girerler

1Mulakat Sınavında; Polis Kolejine Giriş Yonetmeliğinin Mulakat başlıklı 13uncu “Mulakatta adayın; konuşma duzgunluğu, fiziki gorunuşu, kendine guven derecesi, kavrama ve ifade kabiliyeti değerlendirilir Bu hususlarda yeterli gorulen aday, mulakatta başarılı sayılır maddesinin yanı sıra Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yonetmeliğinin “Oğrenci Alımlarında Doktor Gorevlendirilmesi başlıklı 25inci maddesinde yer alan “Oğrenci alımları icin yapılacak sınavlarda, doktor, sınav komisyon uyesi olarak gorev alır Doktor, değerlendirmelerini anamnez ve fizik muayene cercevesinde Yonetmelik hukumlerine gore yapar Hukmu gereğince mulakat komisyonunda gorevli doktor tarafından ilk bakışta ve fiziki kontrolde anlaşılabilecek ortopedik rahatsızlıklar, gorulebilecek yerlerde eşgal belirleyici iz ve vucutta orantısızlık gibi cok belirgin ve oğrenci olmasına engel sağlık sorunu olanlara bakılmaktadır Mulakat sınavında başarılı olan adaylar, beden eğitimi sınavına alınır

2Beden Eğitimi Sınavında; Beden Eğitimi sınavı zamana karşı puanlama usulu ile yapılacağından, adaylar kendi durumlarını goz onunde bulundurmalıdırlar Mulakat sınavında başarılı olan adaylar, belirlenen bir parkurda atlama, sıcrama, şınav, mekik, koşu gibi ceşitli hareketleri iceren beden eğitimi sınavına tabi tutulur

Adaylar, 100 tam puan uzerinden en az 60 puan aldıkları takdirde başarılı sayılır

3Yazılı Sınavda; Matematik, Fen, Turkce ve Dil Yeteneği, Sosyal ve Yabancı dil sorularından oluşan test usuluyle aşağıda belirtilen ağırlıklarda yazılı sınav yapılır

Matematik 30, Fen Grubu 25, Turkce ve Dil Yeteneği 20, Sosyal Grup 15, Yabancı Dil 10, TOPLAM 100

2)Polislik icin ikinci yol ise, 2 yıllık eğitim veren Polis Meslek Yuksekokullarıdır (PMYO) 2019 yılı icin YGS'den en az 300 puan alanlar başvurabilecektir

PMYO'lar icin belirlenen şartlar şunlardır:

a) TC vatandaşı olmak,
b) Genel lise, erkek teknik oğretim, kız teknik oğretim, ticaret ve turizm oğretimine bağlı lise mezunu olmak veya 4sınıfta okuyor olmak,
c) Herhangi bir eğitimoğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle cıkarılmamış olmak,
c) Oğrenci Secme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2019 yılı icinde yapılan Yuksekoğretime Geciş Sınavı puan turlerinin herhangi birinden (YGS1,YGS2, YGS3, YGS4, YGS5 ve YGS6 ) en az (300000) puan almış olmak,
d)Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit ve Vazife Malulu olanların eş ve cocuklarından Oğrenci Secme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2019 yılı icinde yapılan universiteye giriş sınavından, YGS1,YGS2, YGS3, YGS4, YGS5 ve YGS6 ) en az (140000) puan almış olmak,
e)18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş duzeltmelerinde, duzeltmeden onceki yaş gecerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim tarihi itibariyle (1 Ekim 2019) 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar icin 24 yaşından gun almamış olmak, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar icin 26 yaşından gun almamış olmak,(Buna gore, bayan ve askerlik hizmetini yapmayan erkeklerde 01 Ekim 1987 01 Ekim 1992 tarihleri arası, askerlik hizmetini yapmış erkeklerde 01 Ekim 1985 ve takip eden tarihlerde doğmuş olmak)
f) Bayanlar icin 165 cm erkekler icin 167 cm'den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi 15 (dahil) ile 30 (dahil) arasında olmak,
g)Sağlık durumu yonunden, Sağlık Şartları Yonetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,(detaylı bilgi aşağıdadır)
ğ)Başvuru oncesi ve başvuru sırasında, genelev,birleşme evi, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde aracılık ve bekleyicilik turunden bir işi bulunmamak, genel ahlaka aykırı oyun temsil, film, video bant, teyp kaseti, vcd, şarkı sozu ve teknolojinin gelişimi ile ortaya cıkan zararlı yayın,yayım ve benzeri işlerde calışmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle hakkında herhangi bir adli veya idari kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hukum giymemiş olmak, bu sayılan fiillerden herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuclandırılmamış veya bu fiilerden herhangi birisi ile ilgili olarak mahkemece hukmun acıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire cevrilmemiş olmak,
h) Turk Ceza Kanununun 53 maddesinde belirtilen sureler gecmiş olsa bile; ust sınırı 1 yıl veya daha fazla hapis cezası ongorulen kasten işlenmiş suclar ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48A5 maddesinde ismen sayılan suclardan dolayı,
1 Affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa dahi mahkumiyeti bulunmamak,
2 Hukmun acıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak,
3 Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
ı) (ğ) ve (h) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır,
i) EğitimOğretim yılının başlangıc tarihi itibarıyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına uye bulunmamak,
j) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi gormuş veya goruyor olmamak,
k)Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
l) Askerlikle ilişiği bulunmamak,
m)Sağlık şartları Yonetmeliği hukumleri haric herhangi bir nedenle Polis Meslek Yuksekokulundan cıkmış veya cıkarılmış olmamak,
n) Guvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak şartları aranır
Gecmiş yıllarda Polis Meslek Yuksekokullarından sağlık şartları nedeniyle cıkarılanlar ile mulakatyazılı sınavına girmiş ve kaybetmiş olan adaylar, diğer şartları taşıması halinde yeniden başvuruda bulunabilirler

3)Ucuncu yol ise Polis Akademisi Guvenlik Bilimleri Fakultesi'dir (PA GBF) Amir yetiştiren Akademi'ye 2006 yılında 1145 aday başvurmuştur

yılı icin adaylarda aranan şartlar şunlardı 2019 yılı icin daha şartlar acıklanmadı:

aTurkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
bEvli, boşanmış veveya nikahsız yaşıyor olmamak,
cSınavın yapıldığı yılın 1 Ekim (dahil) tarihi itibari ile 22 yaşından gun almamış olmak (01 Ekim 1988 tarihinden sonra doğmuş olmak) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş duzeltmelerinde, duzeltmeden onceki yaşa gore İşlem yapılır
cErkekler icin 167 cm, bayanlar icin 165 cm'den kısa boylu olmamak ve herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 15 (dahil) ile 30 (dahil) arasında olmak,
dSağlık durumu yonunden Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yonetmeliğinde yer alan sağlık koşullarını taşımak,
eHerhangi bir eğitimOğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle cıkarılmamış olmak,
fFakultenin eğitime başlama tarihinde askerlikle ilişiği bulunmamak,
gLise mezunları icin (OSSEA2 veya OSSSAY2) puan turunden (250) ham puan, Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin cocukları icin ise (OSSEA2 veya OSSSAY2) puan turunden (165) ham puan veya daha yukarı puan almış olmak
ğBağımlılık derecesinde alkol, kumar alışkanlığı bulunmamak, uyuşturucu veya psikotrop maddeleri hic kullanmamış olmak
hGenelev, birleşmeevi, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde aracılık ve bekleyicilik turunden bir işi bulunmamak, genel ahlaka aykırı oyun, temsil, film, video band, teyp kaseti, vcd, şarkı sozu ve teknolojinin gelişimi ile ortaya cıkan zararlı yayın, yayım ve benzeri işlerde calışmaktan dolayı hakkında idari yaptırım ile adli soruşturma ve kovuşturma devam ediyor olmamak veya bu işler nedeniyle hukum giymemiş olmak Bu sayılan suclardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuclandırılmamış veya yine bu suclardan herhangi biriyle ilgili olarak mahkemece hukmun acıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire cevrilmemiş olmak,
iYasadışı ideolojik amaclı faaliyetlere, anarşi ve teror eylemleri ile, bu tur toplantı, yuruyuş ve mitinglere karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,
jTurk Ceza Kanunu md 53'te belirtilen sureler gecmiş olsa bile; ust sınırı bir yıl veya daha fazla hapis cezası ongorulen kasten işlenmiş suclar ile Devlet Memurları Kanununu md 48A5'te sayılan suclardan dolayı,
kAffa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa dahi mahkUmiyeti bulunmamak,
lHukmun acıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak,
mDevam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
nKamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
oBaşvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına ve diğer organlarına uye bulunmamak

Adaylar, internet uzerinden on başvurularını yaparlar Mulakat sınavı icin internet uzerinden randevu verilir Adaylar kendilerine verilen randevu tarihlerinde asıl başvurularını yapmak ve mulakat sınavına katılmak icin Polis Akademisi Başkanlığı Golbaşı Kampusu' nde başvuru sırasında İstenen belgeler ile birlikte hazır bulunurlar

Mulakat sınavında başarılı olan adaylar, Fiziki Yeterlilik Sınavına alınırlar Fiziki Yeterlilik Sınavında başarılı olan adaylar İse Polis Akademisi Başkanlığı Golbaşı Kampusu'nde yapılacak olan Yazılı Sınava katılırlar
Mulakat, Fiziki Yeterlilik ve Yazılı Sınav sonuclarının tumu adayların sınava girdiği gunun akşamı saat 20:00' den sonra internet adresinden yayınlanır

4)Son yol ise, universite mezunlarının alındığı, 6 aylık Polis Meslek Eğitim Merkezleri'dir (POMEM) Başvuru yapan universite mezunları arasında her daldan mezun bulunmaktadır Acıkoğretim Fakultesi mezunlarının başvurusu da kabul edilmektedir

Polis Meslek Eğitim Merkezi Mudurlukleri (POMEM) Giriş Koşulları şunlardır:

a) Turkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
b) En az dort yıllık yuksek oğretim kurumu veya bunlara denkliği Yuksek Oğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yuksek oğretim kurumlarından mezun olmak
c) Değerlendirme ve secme işlemlerinin ilk gunu itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar icin 27 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar icin 29 yaşından gun almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş duzeltmelerinde duzeltmeden onceki yaş dikkate alınır)
c) Erkekler icin 167 santimetreden, bayanlar icin 165 santimetreden kısa boylu olmamak
d) Sağlık yonunden, Sağlık Yonetmeliğinde belirlenen şartları taşımak
e) Başvuru oncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak; fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, idari yaptırım uygulanmamak veya hukum giymemiş olmak, bunlardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuclandırılmamış veya yine bunların herhangi birisiyle ilgili olarak mahkemece hukmun acıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire cevrilmemiş olmak
f) Turk Ceza Kanununun 53 uncu maddesinde belirtilen sureler gecmiş olsa bile; kasten işlenen bir suctan dolayı altı ay veya daha fazla sureyle hapis cezasına ya da affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa bile; devletin guvenliğine karşı suclar, anayasal duzene ve bu duzenin işleyişine karşı suclar, milli savunmaya karşı suclar, devlet sırlarına karşı suclar ve casusluk, zimmet, irtikap, ruşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, guveni kotuye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suctan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kacakcılık suclarından;
1) MahkUm olmamak
2) Hukmun acıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak
3)Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak
g) (e) ve (f) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır
ğ) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına uye bulunmamak, daha onceden uyeliği var ise ayrıldığını belgelemek, teror eylemleri ile organize suc faaliyetlerine katılmamış olmak
h) Herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşıyor olmamak
ı) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi gormuş veya goruyor olmamak
i) Silah taşımaya ve silahlı gorev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak
j) 852005 tarihli ve 25809 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri EğitimOğretim Yonetmeliğinin 11 inci maddesi kapsamında ilişiği kesilenler haric, Genel Mudurluk bunyesindeki eğitim kurumlarından ayrılmış veya cıkarılmış ya da herhangi bir yuksekoğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle cıkarılmamış olmak
k) KPSS puan turunden, Genel Mudurlukce belirlenecek taban puan veya uzerinde puan almış olmak
l) İlgili mevzuat kapsamında yapılacak guvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucları olumlu olmak, şartları aranır

5)Bunun yanında, goreve polis memuru olarak başlayanların, rutbe alıp amirlik sınıfına gecmeleri de olasıdır Komiser yardımcılığı kursu sınavına girip belli bir sure (9 ay) eğitim goren kişi komiser yardımcısı olarak meslek hayatına başlar ve rutbesi yıllar icinde yukselir

Komiser yardımcılığı ile ilgili şartlar şunlardır:

Emniyet Teşkilatı'nın amir ihtiyacını karşılak uzere Polis Akademisi'nden mezun olanlar goreve komiser yardımcısı olarak başlamaktadırlar Bunun yanında, meslek hayatına polis memuru olarak başlayanların da komiser yardımcısı olabilmesi ve yukselebilmesi mumkundur Bunun icin, yapılan Komiser Yardımcılığı Kursu Sınavı'nı kazanması ve bu kursa devam edip başarılı olması gerekmektedir Mezun olan kişi meslek hayatına komiser yardımcısı olarak başlar ve belli zaman aralıklarında rutbesi yukselir

Resmi Gazetenin 1482004 tarihli nushasında yayımlanan duzenleme ile emniyet personelinin rutfe terfilerini belirleyen Yonetmelikte değişiklik yapılmıştır Yapılan değişikliğe gore 1 Artık lise mezunları komiser yardımcısı olamayacaktır 2 Komiser yardımcılığı kursuna giriş icin yapılacak sınav OSYM veya MEB'e de yaptırılabilecek 3 Yazılı sınava ek olarak sozlu sınav da yapılacaktır Sozlu sınava, yazılı sınav başarı sıralamasına gore en yuksek puan alandan başlanarak kontenjan miktarının 3 katı personel cağırılacaktır

Polis memurlarının komiser yardımcılığı rutfesine terfisi 2001 yılında yururluğe giren Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli Rutbe Terfileri ve Değerlendirme Kurullarının Calışmalarına İlişkin Yonetmelikhukumlerine gore Komiser Yardımcılığı Kursuna katılmaları ile mumkundur Komiser yardımcılığı kursuna katılma şartları ise bugunku Resmi Gazetede yapılşan değişilik ile yeniden duzenlenmiştir

Son duzenlemeye gore şartlar şu şekildedir:

POLİS MEMURLUĞUNDAN KOMİSER YARDIMCILIĞINA TERFİ ETME

KOMİSER YARDIMCILIĞI KURSU

Madde 41 Genel Mudurlukce, kısa ve uzun vadeli kadro planları yapılarak, yıllık amir ve memur ihtiyacı belirlenir Polis amirine ihtiyac duyulması halinde; boş kadro sayısına gore polis memurları icin komiser yardımcılığı kursu acılır
Polis memurlarının komiser yardımcılığına terfi edebilmesi icin acılacak komiser yardımcılığı kursunu ve kurs suresi icerisinde kadroda uygulama eğitimini başarı ile tamamlaması şarttır

KURSA BAŞVURUDA ARANACAK NİTELİKLER
Madde 42 Komiser Yardımcılığı kursuna katılmak isteyen adaylarda;
a) (Değişik bend: 14082004 25553 SRG Yon1mad) *1* En az on lisans seviyesinde bir yuksekoğretim programından mezun olmak,
b) Son başvuru tarihi itibariyle fiilen en az 6 yıl polis memurluğu yapmış olmak,
c) Son 3 yıl sicilinin olumlu olması,
d) Son 3 yıl icinde kıdeme muessir ceza almamış olmak,
e) Haklarında meslekten veya memuriyetten cıkarma cezasını gerektirecek suclardan dolayı adli veya idari soruşturma yapılıyor olmamak,
f) Son başvuru tarihi itibariyle 37 yaşından gun almamış olmak,
g) (Değişik bend: 14082004 25553 SRG Yon1mad) *1* Yapılacak yazılı ve mulakat sınavlarında başarılı olmak,

KURSA KATILMA SINAVI
Madde 43 Başvuru niteliklerini taşıyan polis memurları, komiser yardımcılığı kursu icin hazırlanacak coktan secmeli yazılı test sınavına alınırlar

(Değişik fıkra: 14082004 25553 SRG Yon2mad) *2* Yazılı sınav, Oğrenci Secme ve Yerleştirme Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı veya Eğitim Dairesi Başkanının teklifi ve Genel Mudurun onayı ile oluşturulan komisyonlara yaptırılır

Değerlendirme, yuz tam puan uzerinden yapılır Coktan secmeli test cevap kağıtları, bilgisayarda optik okuyucuda değerlendirilir
(Değişik fıkra: 14082004 25553 SRG Yon2mad) *2* Mulakat sınavı, Eğitim Dairesi Başkanının teklifi ve Genel Mudurun onayı ile oluşturulan komisyonlara yaptırılır

Mulakat sınavına, yazılı sınav başarı sıralamasına gore en yuksek puan alandan başlanarak kontenjan miktarının 3 katı personel cağırılır Mulakat sınavında adayın 100 tam puan uzerinden; bilgi duzeyi, kendisinden istenileni kavrama, kendine guven duyma, sozlu ifade ve beden dilini kullanma becerisi olmak uzere 5 ayrı kritere gore değerlendirmesi yapılır Yazılı ve mulakat sınavı puanlarının toplamına gore en yuksek puandan başlanarak tekrar başarı sıralaması yapılır Sıralama sonucuna gore, o yıl belirlenen kontenjan miktarı kadar personel asıl, bu miktarın yarısı kadar personel yedek olarak belirlenir

Başarı sırasının tespitinde eşit puanın onlenmesine yonelik sınav tekniği ve bu Yonetmelikte yer almayan polis memurluğundan komiser yardımcılığına yukselme ve komiser yardımcılığı kursuna ilişkin diğer hususlar, Eğitim Daire Başkanlığınca yayınlanacak yonerge ile belirlenir

SINAVDA SORULACAK SORULAR
Madde 44 Sınavda sorulacak soruların konularına gore oranı aşağıda gosterilmiştir
a) Anayasa ve İdare Hukuku %10,
b) Ceza ve Ceza Muhakemeleri Usulu Hukuku %20,
c) Polisi İlgilendiren Mevzuat %40,
d) Ataturk İlkeleri ve İnkılap Tarihi %10,
e) İnsan Hakları %10,
f) Genel Kultur %10,

EĞİTİM PROGRAMLARI VE SURESİ
Madde 45 Komiser yardımcılığı kursu eğitim programları, Eğitim Dairesi Başkanlığınca hazırlanır ve Genel Mudurun onayı ile yururluğe konulur
Kurslar en az 9 ay surelidir

KURS SIRASINDAKİ SINAVLAR
Madde 46 Kursta; ara, kurs bitirme, butunleme, engel, engel butunleme sınavları yapılır
Bir dersin kurs bitirme sınavına girebilmek icin devamsız duruma duşmemiş olmak şarttır
Sınavlar 100 tam not uzerinden değerlendirilir Oğrencinin kurs bitirme, butunleme, engel ve engel butunleme sınavlarında başarılı olabilmesi icin 100 tam not uzerinden 60 alması şarttır Ders başarı notu, ara sınav not ortalaması ile kurs bitirme veya butunleme veya engel veya engel butunleme sınav notunun aritmetik ortalamasıdır Bir dersten başarılı olmak icin ders başarı notunun en az 60 olması gerekir
Butunleme veya engel butunleme sınavlarında başarısız olanların kursla ilişiği kesilir

KURSA DEVAM MECBURİYETİ
Madde 47 İdarece kabul edilebilir mazeretleri sebebiyle kursun başlama tarihinden en cok 5 ders gunu sonra kursa iştirak edenlerin devam etmedikleri sure devamsızlıktan sayılmaz 5 ders gunu icinde kursa katılmayanlar kursa kabul edilmezler
Kursiyerlere kurs muddetinin 110 ders gunu oranında izin verilebilir İzinli, raporlu veya izinsiz olarak kurs suresinin 110 ders gununden fazla devamsızlığı olan personelin kursla ilişiği kesilir Mazeretsiz olarak devamsızlık sebebiyle ilişiği kesilenler hakkında Emniyet Orgutu Disiplin Tuzuğu hukumleri uygulanarak bir daha herhangi bir kursa iştirak ettirilmezler

İZİNLER
Madde 48 Kursiyerlere, yarı yıl izni, resmi tatil izni, evci izni, mazeret izni, gunu birlik izin ve gece yatısı izni olmak uzere 6 tur izin verilebilir
Ek Madde 1 (Ek madde: 47200520059130 BK Yon3mad)
Bu Yonetmelikte gecen yazılı sınavların soru ve cevapları, sınavdan sonra 24 saat icinde POLNET'te yayımlanır

SEKİZİNCİ BOLUM : CEŞİTLİ HUKUMLER

YURURLUKTEN KALDIRILAN YONETMELİK
Madde 49 09071993 tarihli ve 934633 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yururluğe konulan Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personelinin Rutbe Yukselmeleri ile Gorev Unvanlarında Uygulanacak Esaslara Dair Yonetmelikyururlukten kaldırılmıştır

Gecici Madde 1 4638 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hukmunde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulu Hakkında Kanunun yururluğe girdiği 21042001 tarihinden once, 4 yıllık yuksek oğretim kurumlarından mezun olarak komiser yardımcılığı kursunu bitirenler ile bulunduğu rutbede 4 yıllık yuksek oğretim kurumlarından mezun olup (B) Grubundan (A) Grubuna gecen polis amirleri, (A) Grubunda değerlendirilir

Gecici Madde 2 Başkomiserlik rutbesinden Emniyet Amirliği rutbesine ve 3 uncu sınıf Emniyet Muduru rutbesinden 2 nci Sınıf Emniyet Muduru rutbesine terfi icin yapılacak yazılı sınav, 01012002 tarihinden sonra terfi edecek personel icin uygulanır

Gecici Madde 3 4638 sayılı Kanunun yururluğe girdiği 21042001 tarihinde halen Emniyet Amiri rutbesinde bulunan ancak, eğitim yonunden (4) yıllık yuksek okul mezunu olmayan polis amirleri (4) yıllık yuksek oğretim kurumlarından mezun olmaları halinde (A) grubu polis amiri olarak değerlendirilir

YURURLUK
Madde 50 Bu Yonetmelik yayımı tarihinde yururluğe girer

YURUTME
Madde 51 Bu Yonetmelik hukumlerini İcişleri Bakanı yurutur

Üst Alt